„Juri baví nejvíc.“ Tvrďák ze Semtexu má zlatou

Slovenská Zaraguza s kampaní pro Semtex vítězí. Zasněná Škodovka, retro hra Generali ani patetický Pilsner ovace nesklízí, ani naše reprezentace. Nepomohla ani Jolanda.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 20. týden 2017

 1. Zaraguza: Juriho hokejová škola (44 %)
  značka: Semtex, klient: Kofola Československo
 2. Fallon: Jedeme v tom spolu: Noční trénink (36 %)
  značka, klient: Škoda Auto
 3. Raul: Generali Puk (29 %)
  značka, klient: Generali
 4. MUW Saatchi & Saatchi, Triad Advertising: Čas spojit síly (23 %)
  značka: Pilsner Urquell, klient: Plzeňský Prazdroj
 5. Outbreak: Jak to vidí Jolanda (21 %)
  značka, klient: Chance

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Tvrdý trénink (44 %)

Značka energetických nápojů Semtex patřící do portfolia Kofoly uvedla letos na trh novou příchuť krvavý pomeranč. Kampaň na podporu novinky běží od dubna online i v outdooru. Kreativa pochází od agentury Zaraguza. Celá série pěti spotů je k vidění na Youtube a kromě trenéra Juriho v ní září i hokejisté Jakub Matai z Olomouce, David Tomášek z Pardubic a Dominic Uher z pražské Sparty.

Z trenéra Juriho jde respekt. Slušelo by mu ale trošku se ušpinit, působil by ještě o dost tvdrději.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Koukat na to jako na seriál je vzhledem ke zvolené struktuře utrpení, ale každý díl sám o sobě docela funguje. Jen pro realizátory: Guy Ritchie už je klasik, zkuste novější inspiraci.
Vilém Rubeš

Ten první spot je v pohodě, ty další, delší už nuděj. Mohlo to dopadnout líp, kdyby to celý nevypadalo tak lacině. A proč se českej trenér jmenuje Juri?
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Dobrý nápad, pasuje to k produktu, ale celé to nějak drhne. Přemítal jsem, proč se nepodařilo z toho udělat skutečnou pecku, a řekl bych, že chyba je v provedení. Jednak když člověk vidí jeden, jako by je viděl všechny, druhak režie k tomu nic nepřidala, jen ‚ilustruje‘ scénář. Takže příště se více soustředit na provedení, prosím.
Martin Charvát (Remembership)

Není to nějak extra chytrý, ale je to zábavný - ten paintball je dokonce velmi zábavnej! Jen bych si možná odpustil mít téměř stejný třicetivteřinový intro u každýho videa, skoro to znemožňuje odkoukat to jako sérii. Jinak vítěz týdne.
Martin Svetlík (Mustard)

Z toho defilé hokejových kampaní ma Juri baví najviac. Neberie sa moc vážne a ešte je, minimálne exekučne, skvele dotiahnutý. Lajk týždňa.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Juri mi příjde naprosto prvoplánovej charakter. Jasně, chtěli tvrďáka a tak vytvořili toho nejočekávanějšího. Rus s tvrdým pohledem, se smečkou psů a v teplákovce. Je to cliché a navíc se domnívám, že by to mohlo bejt natočený trochu líp.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Neni to špatný. Líbí se mi koncept i temporytmus spotů. Námětů s hokejisty není nekonečně mnoho, ale tohle mě potěšilo. Pro tento týden jasný vítěz.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

2. Na hokej v Kodiaqu (36 %)

Mistrovství světa v ledním hokeji podporuje již tradičně i Škoda Auto. Letošní kampaň má podtitul Jedeme v tom spolu a hlavní roli v ní hraje nový model Kodiaq. Krátký dvaceti sekundový spot běží v televizních přenosech z utkání.

Otec a šikovný potomek ztělesňující budoucí zlatou generaci, k tomu příjezdová cesta k útulnému domovu - vše je správně. Jen není úplně jasné, proč se to celé odehrává na lokaci nějakého seriálu z amerického předměstí.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Škoda. Slov i baterky v autě. Snaha najít pojidlo mezi produktem a sponzoringem zrovna nezafungovala.
Vilém Rubeš

Oceňuju, že tam není moc tlačenej produkt, ale asi je to tím, že jsou to sponzoráky. Žádný velký emoce to ve mně ale nevzbudilo.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

To satelitní městečko, kde se to celé odehrává, je strašlivé. Základní slogan ‚Je to naše hra‘ má sílu, ze které by se toho dalo dostat mnohem víc. Tohle je krotké a při zdi. Při hokeji létají jiskry a někdy i zuby. Kde jsou?
Martin Charvát (Remembership)

Natočit dvacítku o tom, že holčička jde přidělat vlaječku na auto... a dopadne to tak, že holčička přidělá vlaječku na auto... Ehm. Aspoň že je to hezky natočený, když už tam vůbec nic není.
Martin Svetlík (Mustard)

Štandardná škodovka so štandardnou exekúciou a štandardným zapojením produktu.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Subtilní vtípek s kafem docela zaniká. Není to nic, na co bych si měl vstoupenout, až se probudim po zápase. Ale přesto získává Škodovka zlatou medaili.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Na mě je to příliš konzervativní a přímočaré. Poetismus, kterému nevěřím.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

3. Kdo hodí líp (29 %)

Agentura Raul specializující se na fanouškovský engagement vymyslela u příležitosti hokejového šampionátu pro Generali sponzorskou aktivaci Generali Puk. Její součástí je on-line hra a také soutěž, která probíhala přímo na zimních stadionech během druhé přestávky extraligových zápasů play-off. Cílem soutěže bylo dohodit puk co nejblíže středovému kruhu. Do soutěže se podle agentury zapojilo 15 600 fanoušků a online hru si stáhlo bezmála 30 tisíc hráčů.

Pro vizibilitu značky asi správně, snad se nikdo nezranil.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Zabavili diváky. Nikoho nezabili. Fajn.
Vilém Rubeš

Tohle neni potřeba ani komentovat, ani vidět.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Dobrá fanouškovská aktivace. Příjemná změna proti standardnímu střílení na branku z půlky a podobným okoukaným věcem. Také zapojí mnohem více diváků. Palec nahoru!
Martin Charvát (Remembership)

Velmi chytrej event - hlavně v tom, jak hrozně jednoduchý to je. Co mi trochu uniká je vazba brandu na hokej (což je ale otázka spíš na sponzoringový oddělení Generali než sem) a hodnota zásahu, kterej mi nepřijde úplně velkej. Ale nevím, že jo.
Martin Svetlík (Mustard)

V pohode spôsob, ako zapojiť ľudí na štadióne. Možno trochu nebezpečný?
Tomáš Hrábek (Symbio)

I v dnešním světě je třeba mít něco, na co se můžeme spolehnout. A to je hod předmětem na cíl. To pochopí každej. Žádný digitální vylomeniny, ale poctivá hra, kterou jsme si osvojili již na pionýrských táborech. Děkuji za milou vzpomínku na dětská léta.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Nápad je to věru dobrý... ale co ten nezáživný a filmařsky nedotažený klip, jenž se kvalitou potácí kdesi na úrovni reportáže pro tn.cz?
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

4. Zase spolu! (23 %)

Pilsner Urquell se i letos drží konceptu Společně pro zlato. Kampaň klade důraz na sílu národa, který fandí společně. Poběží v televizi, digitálu, printu i outdooru až do konce šampionátu. „Spojujícím vizuálním prvkem integrované kampaně jsou Češi v národních barvách držící se kolem ramen podle ikonické fotografie z Nagana 1998. Fanoušci jsou během šampionátu pro tým důležití, a proto jsme jim dali hlavní prostor nejen na vizuálech,“ říká Luděk Baumruk, marketingový manažer značky Pilsner Urquell.

Součástí kampaně jsou i omluvné listy pro fanoušky, které podepsal i starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka. Fanoušci si je stáhnou na webu spolecneprozlato.cz, kde hokejistům můžou zanechat i motivační vzkazy. Ty nejlepší z nich pivovar vytiskne na trička a předá je hokejistům přímo v dějišti světového šampionátu.

Václav Berka v předstihu s hokejovými fandy a hokejisty uvařil várku piva, která se bude čepovat v hospodách v průběhu šampionátu. Pro fanoušky je připravena i soutěž. Fandové ze tří hospod, ze kterých bude v období šampionátu posláno na Instagram nejvíce fandících fotek s hashtagem #spolecneprozlato, čeká po turnaji návštěva hráčů národního týmu.

Televizní reklamu agentura MUW Saatchi & Saatchi ve spolupráci s produkcí Armada Films upravila pro letošek podle aktuálních míst dění šampionátu - francouzské Paříže a německého Kolína nad Rýnem. Agentura Triad Advertising ve spolupráci s produkcí Nomad Films připravila digitální video. Součástí digitální kampaně jsou i bannery a reakce na výsledky jednotlivých zápasů na sociálních sítích. Kromě toho probíhá kampaň i v tisku.

Nejlepší z celého spotu je ten kravaťák s hokejovou šálou kolem ramen. Asi šel fandit cestou z práce. Sympaťák, co si určitě i rád zaskáče a svým hochům poděkuje.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Učebnicová ukázka banálu a stokrát viděného nic. Takovou impotenci rovnou katalogizovat v Zapomenutém muzeu. Slovenské agentury hrají Čechům o národní hrdosti.
Vilém Rubeš

Celkem standardní aktivace fanoušků s předělanou loňskou televizí. Od Prazdroje bych čekal větší nářez.
Martin Charvát (Remembership)

Prazdroj má zjevně nějaký temný motivace, který ho nutěj ve voiceoveru doslovně popisovat to, co se děje v obraze. Základní pravidlo scénáře: co vidím, o tom nemusím mluvit. Pokud o tom musím mluvit, je to málo vidět.
Martin Svetlík (Mustard)

Aj vám príde, že je to rok čo rok to isté? Od dramatických videí o národe, čo sa v pätici spojí v krčme, až po vtipné reakcie na zápasy s pukmi na stole. Ono to samozrejme funguje, ale z kreatívneho hľadiska na tom nie je moc čo doceniť.
Tomáš Hrábek (Symbio)

Hokej je náš národní sport, ale hokejovou reklamu, jak se zdá, udělat neumíme. Příjde mi, že je MS v marketingovém kalendáři jenom povinnost, kterou je třeba si odfajfkovat. Vůbec mě to nerozehřálo ani nenavnadilo, prostě nic. Akorát se mně z toho začalo chtít spát.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

PROČ? Proč musí pán otrocky říkat to, co vidím na obrázku? Ty plky ve voiceoveru jsou uplně zbytečné, kdyby se daly pryč, celé se to zkrátilo o deset, dvacet vteřin, může to být skvělý a atmosférický spot, který odkomunikuje to samé a nebudu se u toho cítit trapně. Takhle je to generická nuda - tlačenka do hlavy. Přitom řemeslo funguje na jedničku...
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

5. V titulní roli Jolanda (21 %)

Sázková kancelář Chance společně se známou televizní věštkyní a kartářkou Jolandou předpovídá výsledky českých hokejistů na mistrovství světa. Sérii spotů připravila agentura Outbreak ke každému zápasu. Zároveň tipy Jolandy představuje i na Facebooku.

Jolanda dle svého webu údajně již jako malá vnímala věci, kterým nikdo nerozumněl a neuměl si je vyložit. Sami jsme o ni v minulosti v agentuře usilovali, ale kampaň se tehdy prosadit bohužel nepodařilo. Kolegům tedy gratulujeme a národnímu týmu přejeme hodně štěstí v předpovědích.
Kamila Tehranian (Scholz & Friends)

Kam nemůže čert, tam nastrčí humor.
Vilém Rubeš

Jolanda funguje jako Jolanda. Když z ní uděláte Joly a napíšete jí, co má řikat, je to nuda. A ten mizernej zvuk tomu nedodá. Paleček dolu.
Adam Roučka (Saatchi & Saatchi)

Jako jeden exekuční nápad dobré, stavět na tom celou kampaň je slabota. A Jolana je nějaká zakřiknutá.
Martin Charvát (Remembership)

Jolanda není koncept. Dá se na ní koukat tak pět vteřin, pak křivka zábavy letí prudce dolů a křivka trapnosti prudce nahoru, protože to nemá řízenou exekuci a dramatickou stavbu. Je to prostě jen paní, která něco povídá.
Martin Svetlík (Mustard)

No neviem, to už som niekde videl. Nie som fanúšik kópií jedna k jednej pol roka po originále. Popravde, ja by som sa za takú prácu hanbil. Ale budiž, snáď to bude fungovať!
Tomáš Hrábek (Symbio)

To už je druhá Jolanda, co tu hodnotíme. Zatímco tu první bych ještě bral, tady mně to už připadá absolutně out. Ještě víc než Pokémoni.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Jolandy je mi líto - mám pocit, že se dívám na zvířátko v ZOO. Exekuce je otřesná, hotový Kočkoland. Tudy ne!
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

 Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte