Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

K aplikaci TV4you se vyjádří rada pro vysílání

Provozovatelé nové služby přitom tvrdí, že regulátorovi nepodléhají.

Martin Hruška a Jiří Balvín na dnešní tiskové konferenci

Martin Hruška a Jiří Balvín na dnešní tiskové konferenci

Do sporu televizí a skupiny kolem bývalého ředitele České televize a Óčka Jiřího Balvína, která provozuje aplikaci TV4you zpostředkovávající vysílání, se vloží regulační rada pro vysílání. Řekl to na dnešní konferenci sám Balvín, zároveň ale prohlásil, že služba svým typem regulátorovi nepodléhá.

„Proběhla neveřejná diskuse se zástupci rada pro vysílání, dohodli jsme se, že nás rada osloví s žádostí o podání vysvětlení. Znova opakuji: neaplikujeme žádné převzaté vysílání, tudíž s radou pro vysílání nemáme nic společného,“ řekl Balvín novinářům v pražské kavárně Louvre.

Aplikace TV4you, spuštěná v polovině října, zprostředkovává vysílání třinácti stanic, mezi nimiž jsou kanály ČT, Novy, Primy a Barrandova. Na provozovatele služby se už s protestními dopisy obrátily komerční televize Nova, Prima a také Asociace televizních organizací, která sdružuje ČT, Primu i Barrandov. Kritizují, že služba se na nich bez předchozí dohody snaží vydělávat. Prima dokonce dosáhla předběžného opatření na vyřazení svých programů z nabídky TV4you. „V současné době nemíníme aplikaci nijak měnit,“ prohlásil sice Balvín, nicméně uznal, že budou muset v dané lhůtě reagovat. Počítá ale, že spolek podá odvolání.

„Není pravdou, že do vysílání jakkoli, třeba reklamou, zasahujeme,“ zopakoval také dnes Balvín. Aplikace umožňuje přijímat vysílání v podobě jako na klasické obrazovce, reklamní bannery vkládá mimo, do vrsty nad videem. Balvín na dotaz Médiáře uvedl, že výnosy z reklamy dosud činí řádově tisíce korun, náklady na spuštění a provoz jsou řádově v milionech. Další inzerenti se podle Balvína ozývají, prý jde ale zatím jen o rozhovory o možných kampaních až na příští rok.

Službu formálně provozuje zapsaný spolek In4you, mobilní aplikaci pro ni provozuje technologická firma Smart Media Solution. Klíčové z pohledu televizí je, jak je právně ošetřený zdroj vysílání. „Jde o nakoupený stream. Od koho, nechceme v tuto chvíli zveřejňovat. Je to stream, který dále upravujeme, aby byl zabezpečený, aby byl ‚rozsekaný‘ do více rychlostí, aby ho bylo možné použít i na pomalejších linkách,“ řekl k tomu dnes Balvínův spolupracovník Martin Hruška. „Je to technický stream, technický prostředek, nemá to nic společného s právy ani s čímkoliv,“ pokračoval. Zdroj signálu od dodavatele, jak tvrdí, nezná: „Nevím a v zásadě pro nás to není důležité.“ Podle Balvína jde o volně dostupný statek: „Ten tady všude lítá.“

Počet registrovaných uživatelů služby se podle provozovatelů blíží hranici 10.000, z toho pětina připadá na operační systém iOS, čtyři pětiny na Android.