Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

K čemu je dobrý digitální rozhlas

Asi největší pozornost vzbudilo mezi německými digitálními rádii 90elf - vysílá pouze o fotbalu.

Odpověď v tuzemsku bohužel zatím hledat nemůžeme.

Je sice pravda, že příbramská společnost Teleko od dubna provozuje řádné digitální vysílání v Praze a Příbrami, a že stejná firma shání další klienty pro multiplexy na Moravě a ve Slezsku, kde se má zahájit vysílání už v září, ale běžný rozhlasový posluchač stále považuje digitalizaci za cosi, co je spojené s televizí a rádia se příliš netýká.

Navíc – Český rozhlas, který by měl v tomto směru hrát rozhodující roli, si vzal tříletý odklad, podle nového ředitele Petra Duhana se musí víc soustředit na profilaci stanic. Ponechme stranou fakt, že právě úvaha o tom, jaké nové nabídky vytvořit, jak pozměnit profily stávajících stanic jsou s digitálním vysíláním neoddělitelně spojeny.

Pro zkušenosti je tedy nejlepší vypravit se do zahraničí.

Prvního srpna letošního roku byla v Německu spuštěna společností Media Broadcast digitální rozhlasová nabídka nazvaná DAB+. Vlastně šlo o jakýsi druhý pokus – původní služba DAB si před lety příliš dobré jméno nevysloužila a částečně upadla v zapomnění.

Soudě podle reakcí německých médií z prvních srpnových dnů, DAB+ má mnohem větší šanci uspět. Už jenom proto, že nabídka programů je atraktivní – od provozovatele bylo chytré, že kampaň na DAB+ postavil nejen na technologické proměně a vyšší kvalitě příjmu, ale i na sdělení, že posluchači si konečně budou moci kdekoli poslechnout velmi atraktivní stanice. Služba odstartovala na 27 vysílačích, čímž se stala dostupnou zhruba pro polovinu posluchačů v Německu.

Asi největší pozornost vzbudilo zařazení stanice 90elf. Toto rádio, které se věnuje pouze fotbalu, vysílá po internetu od roku 2008 a nabízí především reportáže ze zápasů první a druhé německé ligy. Za dva roky poslechu této stanice mohu říci, že kvalita reportáží je opravdu vysoká a velmi zajímavé jsou i další pořady. A co němečtí posluchači také ocenili – přímý přenos úvodního zápasu nového ročníku Bundesligy mezi Dortmundem a Hamburkem komentoval legendární sportovní moderátor Manni Breuckmann. Výborné promo!

Pro posluchače v tuzemsku je možná představa fotbalového rádia spíše absurdní, ale v zemi, kde je kopaná důležitou součástí společenského života, je to nepochybně jinak. Celoněmeckými rádii se také stanou stanice zaměřené na hity: Energy NRJ, Kiss FM nebo Lounge FM, v nabídce jsou i náboženské ERF Radio a Radio Horeb. Nechybí kulturně politické Deutschlandfunk a Deutschlandradio Kultur.

Další stanice budou postupně přibývat – například jednotlivé zemské programy ARD (ty se mají v DAB+ objevit do konce letošního roku) a také nové projekty celoplošných komerčních rádií. Podle všeho to bude znamenat i zatím těžko předvídatelné proměny rozhlasového trhu v Německu. Služba Media Broadcast může nabízet zájemcům až 100 programů. Plného pokrytí Německa má být dosaženo v roce 2015.

Pro příjem DAB+ je k dispozici na trhu asi 120 přijímačů od výrobců jako jsou Sony, Philips, Kenwood nebo Telefunken – lze na nich přijímat i stanice vysílající na VKV. Ceny začínají od 30 eur, nejdražší přístroje (umožňující i poslech internetových rádií) jsou v cenách od 120 eur. V mobilech ale bude mít digitální rádio poždění – vylepšená technologie se očekává příští rok.

O tom, co se dá očekávat od digitalizace rozhlasového vysílání v České republice, tedy můžeme zatím spíše spekulovat. V každém případě by bylo chybou, kdyby šlo jen o „překlopení stávajících VKV stanic“ bez ambice nabízet s novou technologií i nové projekty, například šité na míru sice menším, ale za to kompaktnějším cílovým skupinám.