Rádia Lagardere přidají studio pro videa na web

Dva roky od započetí digitální transformace má mediální dům Lagardere první oficiální čísla ke svému videu. Na příští rok chystá vlastní studio a zpravodajskou mobilní aplikaci.

Jiří Sládek

Digitální aktivity rozhlasové skupiny Lagardere převzal Jiří Sládek v říjnu 2015

Jsou to dva roky, co se Lagardere Active ČR, provozovatel rádií Frekvence 1, Evropa 2, Bonton, Dance a Zet, pustila do videa na internetu, pod vedením Jiřího Sládka z televize Nova. Sládkova digitální divize nyní disponuje prvními oficiálními čísly k tomu, jak se mu mezi největšími producenty videoobsahu na českém internetu daří. Srpnové měření NetMonitoru, které v sekci určené videu poprvé Lagardere zohledňuje, přiřklo rozhlasové skupině se 7,8 miliony spouštěných videí sedmé místo. Vedoucí trojice Seznam.cz a televize Prima a Nova přitom má značný náskok, následují Czech News Center a Mafra, původně především producenti tištěných titulů, a Česká televize. Až za Lagardere naopak zůstal mediální dům Economia, který kromě tvorby vlastní Aktuálně.tv pokračuje ve spolupráci s online televizí DV TV.

Počet přehraných videí (videoimprese), srpen 2017. Zdroj: NetMonitor

Počet přehraných videí (videoimprese), srpen 2017. Zdroj: NetMonitor

Připomeňme, že jde o takzvané videoimprese, tedy počet přehrání. To nahrává právě Lagardere, neboť její weby - jsou to především stránky rádií Evropa2.cz, Frekvence1.cz a čerstvě redesignovaný zábavní magazín Koule.cz - přinášejí právě krátké klipy. Česká televize či Economia s DV TV zase vítězí v množství stráveného času, který uživatel věnuje čistě videím - přinášejí totiž televizní magazíny, seriály a filmy, respektive rozhovory dlouhé kolem deseti až dvaceti minut. Pokud se však podíváme na žebříček, který ukazuje čas strávený v součtu u videa nebo audia, je Lagardere už třetí, a to hned za Českou televizí a Seznamem, i díky tomu, že lidi na jejích webech dlouho vydrží u online vysílání rádií.

Návštěvnost hlavních obsahových webů Lagardere

  srpen 2015 srpen 2016 srpen 2017
Evropa2.cz 380.367 652.967 1.039.145
Frekvence1.cz 146.581 256.580 506.546
Koule.cz 249.395 245.326 490.541

Reální uživatelé. Zdroj: NetMonitor

Samotná návštěvnost hlavních dvou webů skupiny - Evropa2.cz a Frekvence1.cz - se za dva roky od vyhlášení digitální transformace zhruba ztrojnásobila, Koule.cz zaznamenala za dva roky růst na dvojnásobek. Jak Médiáři řekl zmíněný ředitel digitální divize Lagardere Jiří Sládek, podíl „digitálních“ tržeb na celkových tržbách skupiny by měl v příštím roce dosáhnout 15 %, oproti 10 % v roce 2016.

Digitální tržby Lagardere v Česku

  2016 2017 2018
podíl digitálních aktivit na celkových tržbách 10 % 13 % 15 %
meziroční trend tržeb z digitálních aktivit   +20 % +25 %

Zdroj: Lagardere

Digitální tým Lagardere přitom čítá 35 lidí. Samotný videotým je čtyřlenný a vede ho Rainer Bagocsi, který nahradil Václava Maletínského, který videotým řídil v jeho počátcích. Redesignovanou Kouli řídí Michaela Vraná, obsah s ní vytváří jeden redaktor pár externistů. Digitální divize má i své dva specialisty určené na sociální média, dvoučlenný tým vede Jakub Kuneš, v minulosti mimo jiné šéfredaktor Gamestar.cz ve vydavatelství IDG.

Na Facebook, kde má jen samotná Evropa 2 přes půl milionu fanoušků, se Sládkova digitální divize hodlá ještě víc obchodně zaměřit. „Ve Facebooku je naše největší síla. Chceme ho líp a líp monetizovat, nabízet sponzorované příspěvky v balíku s product placementem. Konkrétně třeba v nedávné kampani pro značku M&M’s dosáhl reach tří milionů uživatelů, v aktuální kampani pro Komerční banku zas speciální příspěvek za několik hodin komentovalo přes třináct tisíc lidí,“ přibližuje Jiří Sládek. Facebook samozřejmě slouží skupině Lagardere také jako nezanedbatelný zdroj návštěvnosti jejích webů i jako interaktivní podpora poslechu vysílání rádií.

Videostudio? I pro vaření

Přímo v sídle Lagardere v pražské Wenzigově ulici má být v prvním čtvrtletí příštího roku 2018 zprozovněno studio určené přímo pro natáčení videí. Dosud se natáčí v provizorních prostorách, anebo se outsourcuje. Nové videostudio by mělo zároveň sloužit jako plnohodnotné prostředí pro natáčení zvuku, tedy budou se odtamtud moci vysílat v kvalitě pro rádio i streamy pro internet. Plánuje se tam také natáčení pořadů, které se do současných prostor „nevejdou“. „Nové studio nám mimo jiné konkrétně poskytne možnost vařit s celebritami nebo točit minikoncerty známých interpretů,“ podotýká Jiří Sládek. Uvažuje se i o zábavních diskusích, rozhovorech, lifestylových cyklech jako je ten o líčení Hezky pěkně či o živém hraní unplugged, což je obsah spjatý s moderátory a hosty Evropy 2, nebo o radách, praktických tipech a širokospektrálním bulváru, což zase vychází z vysílání Frekvence 1.

Personalizované zprávy v mobilu

První pololetí 2018 by pak mělo přinést pilotní verzi mobilní aplikace Youradio News, na níž Lagardere získala grant přes 4,5 milionu Kč od amerického internetového giganta Google. Existující aplikace Youradio nyní nabízí personalizované hudební streamy, Youradio News má totéž dělat s mluveným slovem. Nabídne tak pořady a zpravodajství ze tří zdrojů - jednak to budou zprávy a publicistika z vlastních rádií, jednak audio od dalších mediálních domů, s nimiž jako s partnery nyní jedná, jednak se budou točit původní příspěvky přímo pro aplikaci. Ta má umožnit poslech podle výběru i to, nechat si posílat vybraný set pořadů v určený čas. „Prediktivní schopnosti doporučování obsahu na domácím trhu a také původní mluvený obsah v českém jazyce jsou přitom hlavní konkurenční výhodou před zahraničními hudebními službami,“ prohlašuje Sládek.

Manažerkou služby je v Lagardere Petra Slavinská. Tvorba původní příspěvků si v budoucnu podle Sládka vyžádá jednoho až dva lidi navíc. Na aplikaci, která je nyní v technické fázi vývoje, pracují vývojářská studia Data Breakers a Cleevio.