Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Kalousek tvrdí, že nahrávku z jednání médií nemá, mystifikoval

Ministr financí si údajně z reakce na zmíněnou mystifikaci v telefonátu s Čásenským ověřil a získal zajímavé podrobnosti z uskutečněné schůzky.

  • ČTK
  • 10. 03. 2011 10:30

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) uvedl, že nemá k dispozici tajnou nahrávku ze schůzky šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků k tématu zvýšení DPH na tisk. Šlo prý z jeho strany o mystifikaci.

To by zároveň znamenalo, že součástí Kalouskovy mystifikace bylo i lhaní v odpovědích na včerejší dotazy novinářů. “Dnes odpoledne jsem dostal nahrávku,” citovalo ho konkrétně Aktuálně.cz.

Dnes Kalousek ČTK sdělil, že měl jen kusé a neověřené informace, že se šéfredaktoři scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě. Z tohoto důvodu si prý “dovolil v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi Mladé fronty Dnes (MfD)”.

O nahrávce informovala MfD a další zpravodajské servery. Šéfredaktoři na schůzce diskutovali o společném prohlášení a dopise pro členy vlády, Senátu a sněmovny, kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH na tisk a knihy.

Podle iDnes.cz se na setkání hovořilo také o ekonomických dopadech, které by připravované zvýšení sazby DPH na 20 procent mělo na mediální trh. O dvacet čtyři hodin později, ve středu večer, kontaktoval Kalousek šéfredaktora MfD Roberta Čásenského a oznámil mu, že disponuje videozáznamem z tohoto setkání, uvedl server.

Kalousek si údajně z reakce na zmíněnou mystifikaci v telefonátu s Čásenským ověřil a získal zajímavé podrobnosti z uskutečněné schůzky. “To, že šéfredaktoři MF Dnes a Lidových novin v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával,” uvedl ministr.

Je prý ale rad, že se tak stalo. Veřejnost by podle něj totiž měla vědět, že veřejná diskuze o penzijní reformě je “zásadním způsobem” ovlivněna ekonomickými zájmy vydavatelů novin.

Zároveň odmítl, že by se dopustil útoku na svobodu tisku. Podle něj je naopak na zváženou, zda útokem na svobodu tisku není řízení veřejné diskuze tak, aby byly upřednostněny zájmy vydavatelů novin, v nichž se diskuse koná.

Server iDnes.cz uvedl, že společnost MAFRA, která vydává MfD a Lidové noviny, se obrátí na policii s žádostí o vyšetření nelegálního natáčení přímo v zasedací místnosti redakce.

Kompletní prohlášení ministra financí

Mladá fronta, Lidové noviny a Blesk zveřejnily informaci, že disponuji “tajnou nahrávkou” ze setkání šéfredaktorů řady českých médií. Rád bych proto veřejnosti vysvětlil, jak tato informace vznikla. Žádnou nahrávkou nedisponuji a žádná nahrávka neexistuje (alespoň o žádné nevím). Disponoval jsem pouze kusými a neověřenými informacemi, že šéfredaktoři řady českých deníků se scházejí, aby koordinovali mohutnou mediální kampaň proti penzijní reformě, zejména pak proti sjednocování sazeb DPH, které by výrazně ovlivnilo zisk jejich vydavatelů. Abych si tuto informaci ověřil, dovolil jsem si v soukromém telefonickém rozhovoru celkem průhlednou mystifikaci vůči šéfredaktorovi MF Dnes Čásenskému.

Z jeho reakce jsem si svoje informace nejen ověřil, ale získal i zajímavé podrobnosti z uskutečněné schůzky. To, že šéfredaktoři MF Dnes a LN v obavách před avizovaným zveřejněním nahrávky zahájili obrannou bubnovou palbu a soukromý telefonní rozhovor zveřejnili, už byl bonus, který jsem neočekával. Jsem ale velmi rád, že tak učinili. Veřejnost by měla vědět, že veřejná diskuze o penzijní reformě je zásadním způsobem ovlivněna ekonomickými zájmy vydavatelů novin. Ve veřejném prostoru tak dochází k paradoxní situaci: některé tituly, které léta oprávněně kritizují politickou reprezentaci za to, že nepřesouvá zdanění práce do nepřímých daní, dnes proti tomu protestují. Důvod je jediný: vydavatel si spočítal dopad tohoto opatření do své ekonomické bilance a zavelel k opačným názorům.

V žádném případě jsem se nedopustil (jak se vyjádřil šéfredaktor LN Balšínek) útoku na svobodu tisku. Je naopak na zváženou, zda skutečným útokem na svobodu tisku není řízení veřejné diskuze tak, aby byly upřednostněny zájmy vydavatelů novin, ve kterých diskuze probíhá. Ekonomické výsledky vydavatelů jsou jistě důležitým argumentem a já ho nezpochybňuji. Česká vláda má však za povinnost zajistit dlouhodobou finanční stabilitu důchodového systému pro všechny dnešní i budoucí seniory. V tom se zjevně zájmy vlády a některých šéfredaktorů budou výrazně rozcházet.

Miroslav Kalousek, ministr financí ČR