Kam míříme, zatímco se čílíme na sítích

Máme tady šikovné tvůrce podcastů, newsletterů a samozřejmě jednu kulinářskou soutěž.

Medem oplývající.

Medem oplývající.

Největší kauzu týdne, tu s bagetou, jsme samozřejmě zahrnuli. Vedle televizně-facebookové události ale myslíme i na média menšinová. Galerie, podcasty, newslettery. Dobrou chuť.

Text

Glosa: jak se pozná (dobrá) online výstava (Jakub Jareš, ČT Art)

Online výstavy a galerie mě nenadchly. Několik jsem jich otevřel, dobrý zdroj je třeba stránka Googlu Arts & Culture, pozornost jsem u tohoto záložního řešení udržet nedokázal. To platilo i pro streamy koncertů. Na webu Artu České televize nedávno vyšly dva texty, které mně moji nechuť pomohly artikulovat.

Historik Jakub Jareš si bere na pomoc muzejní teorii, skrze kterou ukazuje nedostatky webových výstav a galerií. Hudební publicista Karel Veselý naopak hledá potenciální řešení, když píše o koncertech zasazených do světů populárních online her, kde se mohou oproti pouhým streamům fanoušci skutečně (nebo „skutečně“?) shromáždit.

A vy na virus věříte? Sociálně vyloučené lokality v době pandemie (Petra Dvořáková, Deník Referendum)

CNN Prima News dostala vyčiněno, ještě než spustila vysílání, když na svém webu publikovala článek o Romech a koronaviru, který byl poněkud zkratkovitý. Koho by ale téma skutečně zajímalo a rád by věděl, jak vypadají dopady koronaviru na některé Romy a další lidí žijící ve vyloučených lokalitách a v Ústí nad Labem nebo Litvínově, tady je obsáhlá reportáž z pera Petry Dvořákové. Je plná informací a obsahuje i humor. 

„Jak se máte?“ zvolávám snad až nevhodně vesele na muže na balkónu, neb venku je lidí málo
„Blbě,“ odpovídá mi.
„Proč blbě?“ ptám se.
„Protože žiju tady,“ odvětí suše.

Pavlína a její bageta ukazují, že karanténa z nás lepší lidi neudělala (Jana Patočková, Heroine)

Kauzou týdne ale nebylo další kolo novinek okolo koranaviru. Pozornost internetových davů se přesunula k pořadu MasterChef Česko, bageterii a soutěžící Pavlíně. Kdo pořad nesleduje a potkal pouze rozhořčené komentáře diváků, tady je shrnutí od Aktuálně.cz. Kdo stále nebude chápat, co lidi na Pavlíně tak čílí, tady je plastičtější výklad Jany Patočkové.

The Machine Pauses (Stuart Whatley, The Hedgehog Review)

Je to klasické dilema. Technologie, kterou jsme vymysleli, aby nám usnadňovala život začne ovlivňovat, jak žijeme. A role se v jistém smyslu obrací, stroj přestává sloužit a je mu slouženo. Sturart Whatley ukazuje, jak tento problém lidé historicky promýšleli – a ty nejpozoruhodnější kousky nachází už v raném dvacátém století.

Newsletter DK (David Klimeš)

Loni v říjnu jsme si všimli nového newsletteru novináře Davida Klimeše. Teď můžeme říct, že se potvrdil náš odhad – jde o nezbytný kanál pro každého, koho zajímá česká politika.

Vydání z minulého týdne je nádherným exemplářem. Klimeš jako vždy poskytuje protijed proti všem zbytečným strkanicím na Twitteru, kulturním válkám a pěně dní. Dělá to s pomocí poctivé analýzy témat, které si neříkají o článek na titulce – jenže určují běh této země na dlouho dopředu. Pocit velmi hlubokého vhledu, ke kterému jste přizváni, je k nezaplacení.

Video

Spying on the Scammers (Jim Browning, YouTube)

Práci Jima Browninga asi nejde označit za občanskou žurnalistiku. Je v ní až moc škodolibosti. Oč jde: Browning v sérii čtyř videí ukazuje, jak se mu podařilo hacknout indickou firmu, která chtěla udělat to samé jemu. Odplata je slaďoučká: nabourá se do kamer i audiologů firmy a detailně ukáže, jak takové podvodnictví funguje. Malý spoiler: hodně se při tom hraje Pac-man.

Video mi připomnělo stránku týmu Bellingcat. Jejich investigativa zůstává ryze v kyberprostoru a ve svých článcích ukazují, jaké nástroje používají pro svá pátrání.

Audio

Pohřešovaná (Petr Hátle, Audionaut)

Po podařené Matematice zločinu máme v Česku další výraznou podcastovou sérii řešící skutečný případ. Pro novou platformu mluveného slova Audionaut ji zpracoval dokumentarista Petr Hátle. V šesti epizodách slepuje útržky informací o záhadném zmizení mladé dívky, ke kterému došlo přes 20 lety. Jak dobře shrnuje na Artu filmový kritik Pavel Sladký, množství nikam nevedoucích svědectví probouzející v posluchači pochybnosti, jestli poslouchat dál, v závěru dostanou výklad, kvůli kterému se poslech vyplatí. 

Snad jen pod čarou, protože Vinohradskou 12 jsme sdíleli už mnohokrát. Ale když jsme u toho zvuku a děl, která se vyplatí poslouchat do konce, nemůžu nezmínit epizodu Vinohradské o suchu. Silné! 

An epic conversation with Madeline Miller (The Ezra Klein Show, Vox)

Madeline Miller ve svých bestsellerech znovu vypráví příběhy z řecké mytologie. V rozhovoru s Ezrou Kleinem vás svou obsesí nakazí. Zapáleně totiž mluví o významu mýtů, o obnovování kánonu i poučeních pro současnost. Podle její Kirké chystá HBO seriál a já hořím zvědavostí!

Jakub Jetmar

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport