„Kampaň Generali vzbuzuje zvědavost, což je fajn“

Tentokrát vítězí Young & Rubicam s kampaní pro Generali. Následuje VCCP pro Albert s herečkou Babčákovou. Interně připravená komunikace Modré pyramidy katy neoslovila.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 32. týden 2018

 1. Young & Rubicam, Pria: Stačí málo (42 %)
  značka, klient: Generali
 2. VCCP Prague: Stojí za to jíst lépe (36 %)
  značka: Albert, klient: Ahold ČR
 3. Loosers: Cash na co chceš (29 %)
  značka, klient: ČSOB
 4. Sholz & Friends Praha: SUV evoluce (29 %)
  značka, klient: Mitsubishi Motors ČR
 5. I vaše bydlení postavíme rychle na nohy (26 %)
  značka: Modrá pyramida, klient: Komerční banka

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 8 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Stačí málo, říká Generali (42 %)

Kampaň Generali Stačí málo

Kampaň Generali Stačí málo

První zářijový týden spustila pojišťovna Generali podzimní kampaň, která se tématem, provedením i umístěním do médií liší od předchozích sezón. Aktivity míří na zvýšení preference značky. Základem v marketingové komunikaci je prevence. „Nepředstavujte si ji ale příliš formálně. Zaměřujeme se totiž na rizika, která na lidi číhají v běžném životě doma či při používání auta. Z praxe totiž víme, že drobné maličkosti mohou způsobit skutečné pohromy. Stejně snadno se jim ale dá předejít,“ vysvětlil light motiv kampaně Zdeněk Mrkva, marketingový manažer pojišťovny Generali.

Kampaň pracuje s microsite www.stacimalo.cz, pro kterou se vytvářel originální obsah postavený na více než šesti desítkách krátkých návodných videí. Ta ukazují, jak předcházet malérům a jak minimalizovat jejich následky. Microsite byla spuštěna na konci loňského roku s prvními návodnými videi a letos v červnu vyhrála cenu Internet Effectiveness AwardsZa konceptem kampaně stojí agentura Pria, která stojí i za microsite a videem, kreativu pro nadlinková média připravili Young & Rubicam. O nákup médií se stará OMD, výkonovou část online kampaně řídí Can Media.

Od svíčky chytá vánoční stromeček, kanape, záclony, posléze celý obývák v plamenech. K tomu swingující pozouny. Jako z Chvilky pro tebe. Na jiném videu majkrosajty vyjíždějí hasiči. Vybavuji si při tom známý dokumentární hit Bojové vozidlo pěchoty a znovu cítím tu specifickou směs vůní leštidla, cigaret a ranních tělesných útrob. Má to pro mne sentimentální hodnotu.
Tomáš Hrivnák

Míla Knepr Jednoduché, jasné. Tak samozřejmé, že si člověk říká, jako to, že to tu není už dávno. Kdyby všechna videa na website byla stejně svižná, jednoduchá, jako je kampaň, bylo by to úžasné.
Míla Knepr (Silver Pack)

Dobrá cesta pro značku, ale extrémně těžký téma, protože lidi se o prevenci sami od sebe nezajímají. Chybí mi tam ještě nějaký koncepční nebo exekuční úkrok stranou, který by tomu dal přidanou hodnotu. Ale držím palce, ať se najde!
Martin Svetlík (McCann Prague)

Stačí málo a máte kampaň, která má myšlenku a drží pohromadě. Což však neznamená, že mé srdce zaplesalo. Ale to ani u jedné z aktuálního výběru kampaní, a něco mi říká, že nebudu sama.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Vzbuzuje to zvědavost, což je fajn. Microsite by ještě potřebovala dotáhnout, ale celkově to není tak zlé.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Generali kampaní “Stačí málo” dělá tak trochu práci za někoho jiného. Upozorňovat na rizika je jistě záslužná činnost, ale více se mi to hodí pro hasiče. U pojišťovny bych čekal i nějakou produktovou odpověď. Rada dobrá, ale proč bych se měl pojistit u Generali, nezjistím. Pokud to bylo myšleno jako výuková kampaň na hodiny občanské nauky, tak dobře odvedená práce.
Petr Václavík (2Fresh)

Edukovat lidi o tom, aby předešli nějaký nepěkný události, to je záslužná činnost. Tím spíš, když to dělá pojišťovna. Nicméně, že někdy stačí třeba ubrat plyn, to asi vím. Videa s hasiči mají zajímavá sdělení, ale už ne tak zajímavý zpracování.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Dbej na prevenci a budeš odměněn. Respekt. Jenom kdyby se ve videích méně mluvilo a rady na webu neobsahovaly tolik textu - doporučovala bych to zjednodušit.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

2. Babčáková hraje ve spotech Albertu (36 %)

V nových televizních reklamách obchodů Albert se představí herečka Simona Babčáková spolu se svým synem Albertem. Poprvé se na obrazovkách objeví v pondělí 10. září. Reklamy se nesou v duchu motta Stojí za to jíst lépe, které Albert představil na začátku roku, a mají za cíl zákazníkům přiblížit širokou a rozmanitou nabídku, kvalitu a čerstvost.

„Reklamy podtrhují naši dlouhodobou misi ukázat zákazníkům obchody Albert jako místo, kde mohou načerpat inspiraci a nápady pro přípravu snídaně, oběda, svačiny i večeře z kvalitních čerstvých surovin,“ uvedla Kateřina Harris, marketingová ředitelka obchodů Albert.

Dva reklamní spoty a tři sponzorské vzkazy připravil Albert ve spolupráci s agenturou VCCP Prague. Natáčelo se v hypermarketu Albert v obchodním centru na pražském Chodově. Roli pekařky v reklamě ztvárnila skutečná pekařka Marie, která připravuje pečivo pro zákazníky v Albertu na pražské Harfě. 

Nejstaršímu synovi jsem kdysi dávno chtěl dát jméno Albert. Jsem rád, že jsem to neudělal.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprAni paní Babčáková nepomůže. Edukativní dialogy jako z dob pana Vajíčka.. Čerstvost jako unikátní benefit, když v čerstvosti máme jedniček plný trh. A velká, hooodně velká nadsázka. Zkuste koupit v Albertech v Sušici piniová semínka. Já to zkoušel.....
Míla Knepr (Silver Pack)

Vypadá to, jako by skripty psal SEO specialista na klíčová slova „čerstvé“ a „druhy ořechů“. Je to celý takový... znejišťující. Takovým tím dojezdovým způsobem.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Simona Babčáková je natolik sympatická osoba, takže v jejím podání zní přirozeně i věta „Vem ještě ty čerstvý celozrnný bagety!“ nebo „Hm, čerstvě upečený žitný chleba!“ Jinak mi ty ódy na čerstvost splývají. Všechny supermarkety jsou tak čerstvé, že nevím, který je který.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ani skvělá herečka nezachrání šustivé vyznění scénáře. Přijde mi fajn, že kluk se jmenuje Albert, ovšem do cílové rovinky tomuto konceptu ještě pár stovek metrů chybí.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Čerstvý, čerstvý, čerstvý, to by v tom byl čert, aby si to lidi nezapamatovali. Ještě ukázat, že máme vlastní pekárnu, představit koncept tržiště, přidat trochu toho zdravého a hlavně širokého sortimentu a zmínit, že je to za skvělou cenu. Brief zněl jasně a byl splněn do puntíku, navíc docela vtipně, teda až na “vtípek” s oříškem.
Petr Václavík (2Fresh)

Docela milý a civilně pojatý spotíky. Což v tomhle segmentu nebejvá zvykem. Oproti konkurenční komunikaci vlastně celkem fresh.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Vzhledem k tomu, že jde jen o produkt, zanechává příjemné emoce a vtipné slovní obraty sedí k situaci.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

3. ČSOB rozdává cash (29 %)

V nové kampani Cash, na co chceš cílí ČSOB na mladou klientelu a podporuje otevření účtu Plus Konto. V aktuální akci banka láká na výhry 100 tisíc korun. Jedinou podmínkou k účasti je založení Plus Konta. Ke kampani, za níž stojí agentura Loosers, vznikly i stejnojmenné stránky. Kampaň využívá online videí, microsite, instastories, online bannery a reklamy na bankomatech.

Dávám pětapadesát za slogan Cash na co chceš. Pohyblivé obrázky už levněji pořídit nešlo.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprObehraná písnička. Nuda. Co mě ale pokaždé překvapí, když banky organizují loterie. To pak jsou účty jako losy rozdávané zadarmo.
Míla Knepr (Silver Pack)

Koncepčně je to sell-out značky, která nemá studentům co nabídnout, tak je aspoň uplácí. Exekučně to mohlo být zajímavý - ovšem muselo by na to být tak 14x víc peněz. Takhle je to odpad, do kterého se agentura vůbec neměla pouštět.
Martin Svetlík (McCann Prague)

„Užívej si, co chceš, studuj podle svého.“ Snůška klišé, ale celkem zajímavá art direction.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Bylo by super, kdyby těch 100 000 Kč vyhrála samotná produkce. Alespoň by bylo na lepší kameru i figuranty...
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Forma zpracování na míru cílovce, cením jednoduchost. Jediné, co bych vytknul, je, že nevím, kam s očima, jestli sledovat projekce nebo číst text. Vyhrály projekce, ta promítačka mě totiž fakt baví! Jen to sdělení je trochu slabší - objevuj, dělej věci podle sebe, bav se, ještě bych přidal, buď sám sebou.
Petr Václavík (2Fresh)

Určitě se to dalo odkomunikovat suchou infografikou, takže oceňuju snahu tvůrců pojmout to trochu jinak.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Spot mi tedy říká, že bez účtu v bance a čekání na výhru budu žít strašně nudný život? To děkuji. Low-budget produkce je hrozná, ale možná pro mládí to je to správné řešení.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

4. Mitsubishi přichází s evolucí (29 %)

Značka Mitsubishi Motors CZ a SK od září představuje nový taktický koncept s názvem SUV evoluce. Kampaň ukazuje jednotlivé výhody vozů ASX a Outlander pomocí evolučních zákonů. „Koncept jsme připravili tak, aby ukázal, jak díky automobilové tradici a bohatým zkušenostem s pohonem 4x4 dokázalo Mitsubishi dojít až na nejvyšší stupeň evoluce v segmentu SUV vozů. Proto zavádíme pojem SUV evoluce a vysvětlujeme její zákony. K dramatizaci myšlenky používáme toho nejpovolanějšího zastánce evoluce - Charlese Darwina. Tedy jeho novodobé alter ego,“ uvedl Miky Karas, kreativní ředitel Scholz & Friends Praha. 

Lokální kreativu připravila agentura Scholz & Friends Praha pro oba trhy. O výrobu kampaně se postarala produkční společnost Doit films, spoty režíroval David Chvátal. Kampaň v srpnu běžela na Slovensku a od půlky září bude nasazena v Česku. Media mix zahrnuje televizní spoty, print, rádio, materiály pro dealerské showroomy, venkovní reklamu a sociální média.

Tato kampaň je slepá vývojová ulička.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprMyšlenku evoluce a Darwina kupuju. U kampaňové tag-line mi naskakujou v hlavě kočky, ale taková slippage může být ku prospěchu. Proč mi ale auto prodává žižkovský hipster, co jezdí na furtošpalce, to nevím.
Míla Knepr (Silver Pack)

Pěkná myšlenka, i když exekuce „herec ukazuje pokaždé na jiný headline“ to úplně neprodává. Počítám, že na víc než jeden záběr navíc k product shotům nebyl budget, ale stejně. Poznámka pod čarou: Ten pán je děsivej.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Ten blazeovaný vousáč, to je myšleno vážně, nebo je to ironie? Nedokážu to rozpoznat. Kampaň mě neuráží, má hlavu a patu, Darwina už si vzalo do huby vícero kreativců. Evoluce je takový vděčný koncept.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Je to málo. P.S. - Darwin nebydlel na Letné.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Darwin by řídil Mitsubishi a kočky by kupovaly Whiskas. Jestli je to pravda netuším, ale v tomto případě se jedná jen o trochu jiný způsob, jak říct, že auto má velký kufr a nízkou spotřebu. Navíc Darwin z reklamy by spíš jezdil na Rekole než v Mitsubishi.
Petr Václavík (2Fresh)

OK, někdo může pojmout vylepšené funkce jako evoluci – není to nic originálního, ale budiž. Ale nechce chudáka Darwina v klidu spát a netahejte ho do nějakých představ.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

5. Modrá pyramida s Matonohou (26 %)

Modrá pyramida zahájila podzimní kampaň a poprvé připravovala kreativu i produkci interně. Tvoří ji dva televizní spoty, tištěné, rozhlasové, digitální a online formáty. Tváří kampaně je Tomáš Matonoha. Děj se odehrává v prostředí Rychlolinky pro pohodové bydlení, která byla vytvořena za účelem posílení image Rychloúvěru. Na koncept Rychlolinky navazuje i nový styl grafiky. 

Cílem kampaně je zvýšit povědomí a podpora prodeje Rychloúvěru. „Koncept Rychlolinky jsem vymýšlela jako variaci na lékařské prostředí rychlé pomoci, což se k Rychloúvěru skvěle hodí. Do konceptu jsem zahrnula spoustu detailů, jako jsou „modrá transfuze“, „Encyklopedie pohodového bydlení“ nebo „RTG snímky zničeného nábytku“, které dodávají spotům jedinečnou atmosféru a zároveň vytvářejí prostor pro branding. K Rychlolince a Rychloúvěru jsem přizpůsobila také headline kampaně „I Vaše bydlení postavíme rychle na nohy,“ vysvětlila Natalie A. Rollko, která je kreativním lídrem Modré pyramidy.

Je to tak pitomé... až je to pitomé.
Tomáš Hrivnák

Míla KneprV českých a moravských luzích je označení „vlastní tvorba“ téměř vždy signálem, že to tedy bude opravdu zvláštní. A signál nezklamal. Upatlaná kombinace provařených formátů, vskutku kreativní dialogy a totální modrá pro podrtžení brandingu... Reklamní DYI.
Míla Knepr (Silver Pack)

Je to dobře zahláškovaný, jsou tam dvojsmysly a Matonoha... Klidně by to mohlo být vedle T-Mobile v přehledový publikaci Česká lokální kreativa 1990-2018. V tom dobrým slova smyslu - v rámci žánru je to pěkně zvládnutý.
Martin Svetlík (McCann Prague)

Ne, tuto sterilní taškařici nenapraví ani Tomáš Matonoha.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

„Náš dům má silné větry“. Ach jo. Řemeslně cajk, Matonoha se příjemně poslouchá, ale napříště bych se o kreativě poradil s někým mimo barák.
Jakub Hussar (Trinity Pictures)

Chápu, bylo to natočeno s nadsázkou, proto to přehrávání a absurdní situace, aby divák pochopil, že rekonstrukce je potřeba a že v bytě je opravdu zima. Ale bylo to nutné? Jsou lidi opravdu tak hloupí? Navíc to propojení úvěru a lékařského prostředí je hodně na sílu. Já bych si od Tomáše Matonohy úvěr nevzal!
Petr Václavík (2Fresh)

Co na tom oceňuju? Že je to jasnej formát, kterej Modrou pyramidu odliší od ostatních. Otázkou je, jak moc dlouhodobá záležitost to je… Já bych si ještě víc pohrál s art direction a stylem humoru, ale to je věc čistě subjektivního vkusu.
Miky Karas (Scholz & Friends)

Tento kreativní přístup byl použitý už tolikrát, že na něm není už co hodnotit.
Julia Dovlatova (Geometry Prague)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.