„Za #vednevnoci dávám Coca-Cole zlatou“

McCann zabodoval s reklamou na Coca-Colu. Zaujal i nápad Triadu na pohodu navozující video Kingswoodu. Naproti tomu Mall.cz olympijskou kampaní reklamní katy neoslovili.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 7. týden 2018

 1. McCann: #Vednevnoci (44 %)
  značka, klient: Coca-Cola
 2. Triad Advertising: Krasozimění (39 %)
  značka: Kingswood, klient: Plzeňský prazdroj
 3. Proboston Creative: S Equa bank je vše pohádkově snadné (24 %)
  značka, klient: Equa bank
 4. Oliver: 3+1 (19 %)
  značka, klient: Home Credit
 5. Publishers: Jsme partnerem Českého olympijského týmu (18 %)
  značka, klient: Mall.cz

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 7 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Cola fandí ve dne v noci (44 %)

Coca-Cola představila limitovanou edici plechovek s designy 11 olympijských sportů. Součástí je i plechovka se siluetou a podpisem Ester Ledecké, která letos poprvé na olympiádě závodí s helmou v barvách Coca-Coly. Reklamní kampaň se kromě televize a digitálních aktivit zaměří na sociální média (na Facebooku a Instagramu s #vednevnoci), kde se do komunikace zapojila řada influencerů z různých oborů v čele s Ester podpořenou dalšími sportovci zimních i letních disciplín. Do kampaně jsou zapojeni influenceři, třeba Jonáš Čumrik alias Johny Machette, a fanoušci. Pro ně je navíc připravena i soutěž o fanouškovské dupačky. Coca-Cola je vidět i v olympijských parcích v Brně a v Ostravě, s ochutnávkami.

#Zív. Na Colu mi to přijde trochu málo.
Adam Roučka

Ve dne v noci je skvělá propozice vzhledem k tomu, že vysílání z Koreje začíná ve dvě ráno. Ale ta exekuce se tomu nápadu teda vyhýbá, co to jde!
Martin Svetlík (Mustard)

Dávám zlatou tenhle týden! Ve finiši to bylo za sympatickejch 16 vteřin a ještě to má hezkej insight s časovým posunem.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

To mě ba. Nenápadně zohledněný časový posun a s kolčou to pěkně dáte. Obsah instáče vypadá trochu uměle, ale třeba se to zlepší.
David Suda (WMC Grey)

Kdo nezívá, není Čech, je lajna, která má tak velkej přesah, že podezřívám copywritera, že je to sociolog(žka). Jinak je to cocacolovskej standard.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Kámoši, cola, pejsek... tak nějak to má vypadat. Pamatuje si někdo, kdy naposled cola mluvila o tom, že je v ní kofein?
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Konečně něco, co jsem sice taky už 7238x viděl, ale aspoň to skončilo dřív, než jsem odpadl...
Vilém Rubeš

2. Kingswood navozuje pocit radosti (39 %)

Cider Kingswood se v nové reklamě inspiroval videospoty využívajícími ASMR (autonomous sensory meridian response), která přinášejí relaxaci pomocí sluchových vjemů. Nový spot má navodit pocity radosti a uvolnění. Reklama přináší návod na to, jak si s Kingswoodem užít radosti zimy díky rituálu Krasozimění. Ve spotech žena provází rituálním odpočinkem v teple domova. V první části ukazuje, jak připravit horký Kingswood Spiced Apple. Druhé video, dokonce téměř dvanáctiminutové, má formu mluveného slova. Průvodkyně v něm pije cider a tlumeným hlasem předčítá povídku z knížky.

„Videa se inspirují YouTube trendem zvaným ASMR. Jde o příjemný pocit mravenčení na hlavě a horní části těla, vyvolaný smyslovým podnětem. V případě spotů Kingswoodu jde o pečlivě nasnímaný a zpracovaný zvuk a sugestivní práci s kamerou,“ uvedl kreativní ředitel agentury Triad, Matouš Fridrich. Nahrávání pod produkční taktovkou SilencioFX probíhalo s pomocí binaurální techniky, při které poloha mikrofonů odpovídá poloze uší na lidské hlavě, a tak se při poslechu ze sluchátek přenáší iluze 3D zvuku.

Je svým způsobem umění vzbudit čtyřminutovým spotem dojem, že trvá hodinu. Ale ještě větší umění by bylo vybrat takovej casting, kterej mě nedonutí to hned po prvních vteřinách vypnout.
Adam Roučka

Natáčet 3D zvuk je stejný jako natáčet 3D obraz - aby to mělo efekt, musí se něco dít i mimo osu záběru. Jinak je to ukoukatelný, což v tomhle konceptu není vůbec malej úspěch.
Martin Svetlík (Mustard)

Usnul jsem u toho a netuším, jestli je to dobře nebo špatně.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Krasozimění je nyny a sedne i k teplýmu Kingswoodu. Obsah by ale mohl být více zajímavý. 3D zvuk, produktový recept ani četba povídky pro mě nebyly takovým tahákem, abych vypnul hlavu u sledování videa.
David Suda (WMC Grey)

Kingswoode, děkuji za zážitek. Takhle se točí erotické video! Krb, zastřený hlas a nakonec pozvání na pohovku. Dokoukal jsem to s otevřenou pusou. Hlavní herečka je fantastická. Posílám virtuální květinu. Od doby lesbické scény v Mullholand Drive, je tohle pro mě největští filmový erotický počin.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

OK, tohle je skvělý. Otázka je, kolik lidí to zkoukne celý, ale v komentářích se to líbí. Za mě zatím nejlepší věc letos.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

U krbu usínám.
Vilém Rubeš

3. Pohádka od Alice Nellis (24 %)

Pro rok 2018 připravila Equa bank novou reklamní kampaň. Se svým sloganem S Equa bank je vše pohádkově snadné zdůrazňuje kampaň snadnost změny banky. Dva televizní spoty se na obrazovkách poprvé objeví 8. února. Ústřední postavou spotů je opět Roman Vojtek, který diváky provází prostředím banky a demonstruje snadnost a jednoduchost procesu zakládání nových produktů u Equa bank. Režisérkou spotů se stala Alice Nellis. Třiceti vteřinové reklamní spoty budou vysílány na televizních kanálech Prima a Barrandov. V online prostředí poběží reklama v několika formátech, plánuje se i regionální outdoor. 

Au. Equa má výhodu, že tu proti sobě má Home Credit, takže i s tímhle výtvorem nebude poslední. Každopádně žádná pohádka to není a ten laskavec mě irituje už od chvíle, kdy tak suprácky trsal na balkónu v županu a popíjel granulový kafčo.
Adam Roučka

Ty příběhy jsou o poznání skromnější než v minulé exekuci a mnohem víc by jim slušela 20″, mělo by to spád. I když druhej plán s luxováním čerta je hvězdnej!
Martin Svetlík (Mustard)

Úplně z toho neopadávám, ale copywritersky to funguje.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Působí to jako taková vykastrovaná reklama na Fio banku. Slovní dvojsmysl je největší fór a hlavní protagonista je nažehlený zvenku i zevnitř. Předchozí pohádková série sedla lépe.
David Suda (WMC Grey)

Alice, máš to zapotřebí? Výlet, Pustina a já nevím, co ještě a teď se necháš zlákat mrzkým honorářem k ztvárnění až pohádkově nedotaženého skriptu? Tv spot je totiž tak trochu jiná disciplína.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Ty pohádky prostě nikdy nejsou dobrej nápad. Ale ono to dobře dopadne a těch nechaj toho.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

To by byla reklama pro mě jako dělaná! Kdyby mi zase bylo pět. Jenže to jsem ještě neměl ani účet, ani půjčky.
Vilém Rubeš

4. Home Credit připravil sitcom (19 %)

Poskytovatel půjček Home Credit spustil novou reklamní kampaň ve formátu sitcomu. Jsou připraveny celkem čtyři třicetivteřinové spoty, které budou nasazeny postupně od 8. února na stanicích televize Prima. Pro online média je určena speciální verze s přibližně šestiminutovou stopáží. „V hlavní roli zůstávají příběhy lidí, ale nově pod hlavičkou originálního sitcomu. Naše nové spoty mají nejen pobavit a představit benefity našich půjček, ale také podpořit značku,“  uvedla Jana Studničková, marketingová ředitelka společnosti Home Credit. Televizní kampaň je podpořena online komunikací.

V obývacím pokoji společně tráví čas sympatický a hloubavý Oliver (Aleš Slanina), jeho ne úplně bystrý bratr a spolubydlící, playboy Tomáš (Adam Mašura), kamarádka Stáňa (Sára Milfajtová), která se k bratrům přistěhovala, a konečně Čenda (Vojtěch Blahuta), který bydlí ve vlastním bytě. Sitcom se jmenuje 3+1, což odkazuje jak na počet přátel, tak na byt, kde bydlí a scházejí se. Spoty vznikly opět ve spolupráci s režisérským duem Kasal&Navratil. Kreativu dodala agentura Oliver.

Je mi líto, ale tohle je tak tupý, že i ta nejhorší telenovela na TV Barrandov se proti tomu může ucházet o Oscara.
Adam Roučka

Je nutné, aby jednou za čas někdo zkusil udělat reklamu jako sitcom. Jako takové memento pro ostatní, že se do toho nemají pouštět. Děkujeme.
Martin Svetlík (Mustard)

Poprvý jsem slyšel něco o produktu asi v čase 5:30 a mám podezření, že tam jsem dokoukal jenom já, ostatní katové (zdravím Dělníky reklamy), klient a lidi z agentury. To z toho nedělá moc dobrou reklamu a o sitcomu se asi ani bavit nemusíme. Dělat srandu fakt není sranda.
Vladimír Zikmund (Zaraguza)

Je jedno, jestli to je méně či více vtipné. 3+1 by si po mnoha dílech mohl třeba i někdo oblíbit. Produkt placement je v nich příjemný jako šlápnutí na rezavý hřebík. Do dalších dílů by bylo fajn s ním pracovat přirozeněji a nebo naopak totálně okatě.
David Suda (WMC Grey)

Ty brďo, a tohle jde tedy do televize, jo? Udělejte to jako content, vymyslete něco jinačího než sitcom (doba Step by step je už pryč) a přijďte znovu. Neni to epic fail, ale spíš promarněná šance. A scénárista za to nemůže.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Hele, Sitcom od Home Creditu zní děsivě. Je to sice strašný, nevtipný, smysl to nedává a nedá se na to přestat koukat, ale pořád lepší než ta jejich bejvalá late night show. (Edit: OK, dostal jsem se k místu, kde se mluví o Home Creditu a je to stejně strašný, ale zase jsem se odtrhl a vypnul to.) Mimochodem, tohle kvartální martýrium jsme si mohli ušetřit, kdybychom měli dobrej zákon proti lichvářům. #JustSaying
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Záslužný Neftipný Kříž, Cena Svatého Pitvoře a Pohár Turné Oslích Můstků jsou zaručeny. Navíc je to delší než Lovosice pozpátku. NKP.
Vilém Rubeš

5. Mall.cz má spot i olympijský park (18 %)

Mall.cz jako oficiální partner českého olympijského týmu připravil olympijskou kampaň. V kampani se objevují známé tváře, např. Tomáš Verner, Jan Hudec, Tomáš Kraus, Dominik Dvořák, Eliška BřezinováEva Vrabcová Nývltová. Spot připravila agentura Publishers. Těžištěm kampaně je Olympijský festival v Brně. Olympijský Mall.cz Park nabízí návštěvníkům program, občerstvení, sportovní přenosy a také možnost zanechat vzkaz sportovcům.

Tenhle „nápad“ by potřeboval koňskou dávku dopingu, jinak kulhá tak, že zůstává hodně daleko pod vrcholem. Na medaili to každopádně neni.
Adam Roučka

Je tam náznak velmi hezký myšlenky, když to malý děcko na svahu roztlačuje profi bobista. Škoda, tyhle momenty by mi daly víc emocí než portréty sportovců.
Martin Svetlík (Mustard)

Logo během celého spotu je skvělá věc a skvělý nápad bylo jeho viditelnost pojistit bílým obdélníkem. Jen si říkám, jestli v rohu není takové utopené. Příště bych zkusil zarovnání na střed. Vertikální i horizontální.
David Suda (WMC Grey)

To je velice velké nic. Invence došla na vleku.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To video mělo být monumentální, co? Takový, že z něj naskočí husí kůže, co? Všechno, co tomu dává atmosféru, je ale hudba. A ta zní jak Hanz Zimmer na toluenu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

Unylé pohledy, unylá hudba. Za větu „Jsme hrdým partnerem...(čehokoli)“ by se mělo skalpovat. Opravdu jim to hrdé partnerství něco přináší? Pochybuju.
Vilém Rubeš

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

Sdílejte