Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Kampaně vyzývají k účasti u voleb, hlavně mladé

David Koller, Filip Horký či Petr Čtvrtníček tlačí na to, aby k volbám šlo co nejvíc Čechů.

Výjev z kampaně Nevolíš, zaplatíš!

Výjev z kampaně Nevolíš, zaplatíš!

Kromě kampaní politických stran a hnutí jsou před letošními sněmovními volbami k vidění i kampaně, která mají za cíl zvýšit volební účast, a to hlavně mladých voličů, respektive prvovoličů. Kampaň Tvoje poprvé využila vzpomínky známých mladých lidí na jejich první volby, celebrity se zapojují i do projektů Generace s názorem Kroužkujeme osobnosti. Iniciativa Nevolíš, zaplatíš ukazuje, co se může stát, když lidé nepůjdou volit, podobně kampaň Nebojím se volit říká, že i nevoliči ovlivní výsledek. A nový web Davida Kollera chce připomenout komunistickou historii. 

A jaké bude tvoje poprvé?

V kampani Tvoje poprvé, kterou připravil Institut politického marketingu, známí lidé vyzývají mladé k volební účasti. Osobnosti se ve dvojsmyslném videu svěřují, jaké bylo jejich poprvé. Zapojili se například modelka Natálie Kotková, zpěvák Tomáš Klus, sesterské duo bloggerek A Cup of Style, zpěvák Adam Mišík a herec Vincent Navrátil. Kampaň běží na webu, Facebooku i Instagramu

Kampaň mobilizuje „generaci s názorem“

Kampaň Generace s názorem tvrdí, že na utváření státu se podílí příliš málo mladých lidí na to, aby se jim podobal. Posledních sněmovních voleb se zúčastnilo 51 % lidí ve věku 18 až 30 let. Mladé významné osobnosti se proto fotí s volební urnou a s odkazem na Václava Havla vysvětlují, proč je důležité se zúčastnit. Patří mezi ně například lezec Adam Ondra, cestovatel Ladislav Zibura, novináři Filip Horký a Emma Smetana, herečky Eva Josefíková a Anna Linhartová, zpěvačka Ewa Farna. Kampaň probíhá i na Facebooku a Instagramu.

Proč je účast důležitá

Také videoprojekt Kroužkujeme osobnosti, za kterým stojí spolek Politika a svědomí, má za cíl motivovat prvovoliče i nevoliče jít k volbám. Na YouTube i na Facebooku se do něj zapojilo několik známých lidí (vědec Martin C. Putna, bývalý Havlův mluvčí Ladislav Špaček, herci Oldřich Navrátil, Jan Hrušínský, Kristýna Frejová či sociolog Fedor Gál), kteří ukazují, že je koho volit.

Volby jako společenská událost

Platforma Festival svobody připravila kampaň Nevolíš, zaplatíš!. Od zvýšení volební účasti mladých, na což tlačí, si organizátoři slibují nárůst preferencí prodemokratických stran. Kampaň ukazuje volby jako společenskou událost, na kterou by se lidé měli chystat podobně jako do divadla či na koncert, a prožít ji s přáteli. V pěti videích vyzývá mladé občany, aby k volbám šli a dali o tom vědět okolí. S kampaní na sociálních sítích, kterou provází hashtag #jduvolit, byl spuštěn web. Odkazuje na předvolební debaty, programy stran i volební kalkulačku, aby pomohli nerozhodnutým.

„Nejdete volit? Pomáháte vítězům!“

Kampaň Nebojím se volit, kterou připravila agentura Werk.camp pod vedením Martina Přikryla, ukazuje, že nevoliči mohou ovlivnit výsledek. Kampaň stojí na videu, které představuje názory několika občanů pevně rozhodnutých jít k volbám. Má motivovat ty, kteří mají odlišné názory, aby se voleb taky zúčastnili. Součástí je i facebooková stránka, kde vyzývají k účasti mimo jiné zpěvák Dan Bárta, bavič Petr Čtvrtníček (vystupuje zároveň s Miroslavem Kalouskem v předvolebním spotu TOP 09), hudebník Kryštof Michal či trio herců ze seriálu Kancelář Blaník.

Koller mladým připomíná oběti komunismu

Hudebník David Koller spustil web o zločinech komunismu 90000000.cz. Název odkazuje k 90 milionům obětí komunistických režimů. Web zejména žáky 2. stupně základních škol informuje o komunistických představitelích od počátku do konce 20. století. Zároveň přináší konkrétní příběhy dětí, které režim poznamenal. Příběhy sepsal Petr Marek z iniciativy Bez komunistů.cz. Obrázky doprovází texty psané neformálně, aby byly žákům srozumitelné. Jejich autorem je historik Jan Hanzlík, někdejší spolupracovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu či šéfredaktor historické revue Paměť a dějiny vydávané Ústavem pro studium totalitních režimů ČR.