Kandidát SPD Nerušil odstoupil z rozhlasové rady

Josef Nerušil rezignoval na členství v Radě Českého rozhlasu necelý rok po svém zvolení.

Josef Nerušil. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Josef Nerušil byl radním Českého rozhlasu od loňského září. Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

Lídr pražské kandidátky hnutí SPD Josef Nerušil rezignoval kvůli své kandidatuře v říjnových parlamentních volbách na členství v Radě Českého rozhlasu. Chce se plně věnovat předvolební kampani. Uvedl to v dnešní tiskové zprávě. Nerušil byl do devítičlenné rady zvolen 29. září loňského roku. Rezignovat se rozhodl přesto, že kandidatura podle něho není v rozporu s žádným zákonným ustanovením a dřív kandidovali i jiní členové rad České televize a Českého rozhlasu. „Zároveň věřím, že svým krokem napomůžu k definici úzu, podle kterého se budou v budoucnu řídit i ostatní členové mediálních rad,“ dodal.

S Nerušilem se na konci srpna na ukončení pracovního poměru podle Seznam Zpráv dohodlo pražské arcibiskupství, v jehož odboru komunikace pracoval od roku 2014. Na starosti měl sociální sítě, včetně facebookového profilu kardinála Dominika Duky. Nerušilova kandidatura za SPD vyvolala kritiku v prostředí katolické církve. Dvě desítky osobností z katolické církve například koncem července v otevřeném dopise kardinálu Dukovi vyjádřily znepokojení nad spojováním církve s extremistickými politickými stranami. Dopis byl zejména reakcí na kandidaturu Nerušila a Lipovské, kterou do Rady ČT nominovala Česká biskupská konference.

Lipovská rezignovat nehodlá

Letos vedle Nerušila kandiduje do poslanecké sněmovny i členka Rady České televize Hana Lipovská, která je lídrem kandidátky Volného bloku v Pardubickém kraji. Rezignovat na členství odmítla až do doby případného zvolení. Minulého zasedání rady se nezúčastnila, do říjnových voleb proběhne ještě jedna schůze rady.

Sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média, plánoval na své nadcházející schůzi v úterý 7. září jednat o návrhu odvolat Nerušila z rozhlasové rady a Lipovskou z rady televizní, v obou případech na návrh poslankyně za TOP 09 Olgy Sommerové (LES).

Lipovská dnes na Facebooku zopakovala, že rezignovat před volbami nehodlá a postup SPD a Nerušila označila za zbabělý. „Mé kroky a kroky Volného bloku se neřídí ani populismem, ani nátlakem, ale zákonem. A navíc - jak jistě víte, mandát člena Rady ČT zaniká okamžikem zvolení do poslanecké sněmovny, takže by se z mé strany jednalo skutečně jen o laciný populismus a nechuť čelit mediálnímu tlaku a poslankyni Sommerové,“ uvedla na svém profilu. Úterního jednání volebního výboru se chce Lipovská zúčastnit spolu s poslanci Volného bloku.

Sdílejte