V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Karel Voříšek jako moderátor zpráv na Nově dočasně končí, kvůli kauze s StB

Voříšek předsedal v 80. letech fakultní organizaci SSM a v rámci této funkce měl prý zároveň informovat StB pod krycím jménem Renda.

  • ČTK
  • 20. 11. 2012 11:16
Karel Voříšek byl tváří nejsledovanějšího pořadu v zemi 13 let. Foto: Profimedia.cz

Karel Voříšek byl tváří nejsledovanějšího pořadu v zemi 13 let. Foto: Profimedia.cz

Moderátor Televizních novin na televizi Nova Karel Voříšek (49) ve své funkci dočasně skončil. Důvodem jsou informace o jeho údajné spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB), napsal online deník Týden.cz s odvoláním na bulvární týdeník Sedmička.

O spolupráci Voříška s StB se podle serveru píše v připravované publikaci skupiny mladých badatelů Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace, kteří popisují posledních 20 let před listopadovým převratem na Univerzitě Karlově v Praze. Voříšek podle publikace předsedal v 80. letech fakultní organizaci Socialistického svazu mládeže. V rámci této funkce měl prý zároveň informovat StB pod krycím jménem Renda.

Podle mluvčí TV Nova Marie Fianové Voříšek televizi ujistil, že se informace nezakládají na pravdě. „Nařčení je však natolik závažné, že jsme se dohodli, že je potřeba, aby se bránil soudní cestou a očistil se. To je pro Karla v současné době prioritou, a proto ho dočasně uvolňujeme z vysílání,“ uvedla pro server Fianová.

„S vedením televize jsem se dnes dohodl na tom, že si vezmu čas na očištění svého jména, a určitou dobu se tak nebudu na obrazovce objevovat,“ uvedl Voříšek, který Televizní noviny moderoval s Markétou Fialovou. Dvojici podle Fianové dočasně nahradí zbývající moderátorské duo Lucie Borhyová a Rey Koranteng.

Voříšek moderoval hlavní zpravodajskou relaci televize Nova od roku 1999. Televizní kariéru začal v roce 1985 jako programový hlasatel Československé televize. Mezi lety 1987 až 1993 ve veřejnoprávní televizi působil jako redaktor.