Karlovarské minerální vody loni zvýšily obrat o 12 %

Za rok 2017 vyrobila nápojová skupina Karlovarské minerální vody (KMV) více než miliardu lahví. Obrat společnosti činil 8,3 miliardy Kč, což je o 12 % více než za rok 2016, provozní zisk EBITA přitom vzrostl o 7 %. Jedná se o třetí rekordní rok KMV v řadě.

Kromě Česka působí skupina KMV také v Maďarsku, kde je lídrem na trhu minerálních vod pod jménem Szentkirályi - Kékkúti Mineral Water Kft. „V Maďarsku realizujeme investiční projekty ve výši 2,6 milionů eur (66 milionů Kč), například ve stáčírně Kékkúti jsme zainstalovali jednu z nejmodernějších technologií míchání sirupů v Maďarsku. V roce 2018 chceme významně rozšířit výrobní kapacitu stáčírny Szentkirályi a investovat do tohoto rozšíření zhruba 7 milionů Eur (téměř 178 milionů Kč),“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV. Pod názvem Waldquelle působí KMV také v Rakousku, tam je na trhnu minerálek dvojkou stejně jako na Slovensku. Minulý rok převzala nápojářská skupina firmu Quadrant Beverages JSC v Bulharsku, díky této transakci se zde rovněž stala oficiálním výrobcem a prodejcem portfolia značky PepsiCo.

KMV Mattoni. Zdroj: Instagram @mattonicz

KMV Mattoni. Zdroj: Instagram @mattonicz

Během uplynulého roku exportovala firma svou produkci do dvacítky zemí. Mezi největší odběratele patří Slovensko, Německo nebo Rakousko, ke vzdálenějším destinacím vývozu KMV se řadí Rusko, USA, Spojené arabské emiráty, Izrael s Austrálie. Novinkou v exportu byl loni pro firmu export ochucených vod Mattoni do Saúdské Arábie, zároveň je nápoje KMV po několika letech vrátily na Ukrajinu.

Na začátku roku 2018 se KMV staly výhradním franšízantem nápojů a distributorem snacků PepsiCo v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. V těchto třech zemích Karlovarské minerální vody zároveň zakoupí stávající podniky, v Česku se to týká výrobny PepsiCo v pražských Vysočanech a výrobny v Teplicích. Mezi další novinky firmy z poslední doby se řadí plán na zavedení vratné zálohy na plastové PET lahve. Na projektu KMV spolupracují s Vysokou školou chemicko-technologickou a Institutem cirkulární ekonomiky.