V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Kauza Balvína a Koliandra se vrací na začátek

Odvolací soud v případě prodeje zámku Českého rozhlasu v Přerově nad Labem zrušil osvobozující rozsudek nad Jiřím Balvínem, Michalem Koliandrem a Janem Hnilicou.

  • ČTK
  • 29. 09. 2016 13:55

Korupční kauza kolem prodeje zámku v Přerově nad Labem se vrací na začátek. Odvolací soud v neveřejném jednání zrušil osvobozující rozsudek nad bývalým ministrem kultury Jiřím Balvínem, někdejším náměstkem generálního ředitele Českého rozhlasu Michalem Koliandrem a podnikatelem Janem Hnilicou. Podle obžaloby se pokusili uplatit bývalého ředitele rozhlasu Petra Duhana kvůli chystanému prodeji nevyužívaného zámku Českého rozhlasu.

Agentura ČTK to dnes zjistila od pracovnic pražského městského soudu, který měl původně případ projednávat veřejně. Balvína, Koriandra a Hnilicu v dubnu nepravomocně zprostil obžaloby Obvodní soud pro Prahu 2. Podle soudkyně Hany Chaloupkové chyběly důkazy, že se trestný čin skutečně stal.

Podle obžaloby se Balvín nejprve setkal s podnikatelem Hnilicou, který se o zámek zajímal. Hnilica dal bývalému ministrovi údajně 250.000 Kč. Balvín pak peníze podle žalobců předal Koliandrovi, který si polovinu nechal a druhou půlku donesl tehdejšímu řediteli Duhanovi, jako „zálohu na chystaný prodej zámku“. Duhan si obálku vzal, to, že jde o úplatek, mu prý došlo až později. Na radu spolupracovníků pak vše ohlásil policii.

Zámek nakonec majitele nezměnil. V době, kdy ho rozhlas nabízel, už případ vyšetřovala policie, rozhlas proto výběrové řízení zastavil. Duhan na svou funkci rezignoval loni v listopadu. Středočeský kraj letos na začátku srpna oznámil, že má o zámek v Přerově nad Labem zájem. Památku chce propojit s nedalekým skanzenem.