„Když vlastní chuť Pečeti, chci Bizona s růží“

Tentokrát to bylo těsné. U reklamních katů se o první místo dělí Studentská pečeť od Zaraguzy s venkovní kampaní Zonky. Následuje narozeninová kampaň Netboxu.

Ve spolupráci s časopisem MarketingSalesMedia přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 8. týden 2018

 1. Zaraguza: Soutěž o van! (40 %)
  značka: Studentská pečeť, klient: Nestlé
 2. Lidé lidem (40 %)
  značka, klient: Zonky
 3. Little Cube: S námi vše na dosah už 20 let! (39 %)
  značka, klient: Netbox
 4. 2Fresh: Fakt kámošky (28 %)
  značka: Lay’s, klient: PepsiCo
 5. J. Walter Thompson: Dr. Hypotečka (25 %)
  značka, klient: Hypoteční banka

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 30 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 6 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po 5 bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Nestlé cílí na generaci Y (40 %)

Nestlé v nové kampani spojené se spotřebitelskou soutěží propaguje čokolády Studentská pečeť. Spot k soutěži vytvořila agentura Zaraguza a běží v televizi, kinech a na sociálních sítích. Úkolem je nakreslit na obal čokolády trasu vysněné dovolené a sdílet ji na Instagramu. Soutěžící získají naftu na 500 kilometrů, navíc vítěz za Česko a Slovensko dostane na měsíc cestování k zapůjčení Van Carado T448. Kampaní Nestlé navazuje na podzim kampaň Čokoláda podle vlastních pravidel.

Kampaň se snaží oslovit především generaci Y. Hm, to já nejsem, já ještě patřím mezi starý dobrý xka, kterejm nevadí občas trochu přemýšlet. A o tomhle si zrovna moc nemyslím.
Adam Roučka

Švestka s mákem mi připomíná vránu à la bažant od Vostopětky. Jsem zvědavej, kdy ty chutě dojdou. Ale když podle vlastních pravidel, udělejte mi někdo chuť Bizon s růží.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

V pohodě spotřebitelská soutěž. Dívala jsem se i na stránky čokorebel.cz, kde se o van hraje. A připadá mi jaksi šitá horkou jehlou a očividně ji neviděl korektor, což by vysvětlovalo chybějící čárky. Škoda.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Ta nálepka, co se objeví v televizi, říká „HRAJ O VAN NA COKOREBEL.CZ“. Než jsem rozklíčoval, že to není holandsky, bylo po reklamě. A bylo mi to jedno.
Vilém Rubeš

Fajn nápad, samotné ztvárnění ještě lepší, jízda hračky minivanu na stole mě baví, věřím, že další Ypsilonka bude taky.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Camping je dneska trendy, Studentská pečeť se opět snaží zapojit svůj produkt. To je fajn. I mapa mi přijde fajn. Jen mě zarazila složitost mapy 1:500 a to, že bude ve finále rozhodovat odborná porota. Chce to jednodušší a průhlednější mechaniku.
David Suda (WMC Grey)

2. Zonky sází na uživatelskou zkušenost (40 %) 

Venkovní kampaň služby Zonky

Venkovní kampaň služby Zonky

Online platforma na půjčování peněz mezi lidmi Zonky v další kampani představí potenciálním zákazníkům místa, kde se můžou zeptat reálných lidí na zkušenost se službou. Místo do poboček je přivede do provozoven, na které si lidé půjčili od jiných lidí. 

Služba Zonky vybrala 50 zafinancovaných projektů, kterým věnuje část svého marketingového rozpočtu pro jejich vlastní zviditelnění. Investuje do lokální venkovní reklamy (billboard, citilight atd.), která informuje o umístění zafinancovaného projektu v blízkém okolí a tom, že provozovna vznikla díky lidem na Zonky. Majitelé provozoven své místo označí nálepkou a návštěvníkům předávají své zkušenosti se službou. Kampaň provází microsite a podporuje ji contentová komunikace na blogu a sociálních sítích. 

Jen málo spotů je momentálně v televizi příšernějších než ten na Zonky. A pro velký úspěch se teď k tomu přidává i ooh. Chtělo by to lepší kampaň – od lidí – který tomu aspoň trochu rozumí.
Adam Roučka

Bornovská zebra je vizuálně dobrá postavička, ale chybí jí charakter. Ještě pořád kolem ní můžete uplést příběh. Za chvíli už ale bude pozdě.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

Postavit kampaň na firmách, které si na rozjezd podnikání půjčily právě u Zonky, je dobrý nápad.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Humánní divize Homecreditu zvedá svou kompetenci ukázáním reálných případů. To není špatná cesta, už od dob cedulek „Pojištěno u banky Slavie“. Jen ta exekuce je taková... neúderná.
Vilém Rubeš

Super způsob využití OOH s lokálním kontextem a propojení brand image s klienty.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Bohužel nedovedu odhadnout, jestli pokec s člověkem, který si půjčil, je to, co mě přiměje k půjčce. Jestli ano, tak bezva. Nemohu se zbavit dojmu, že to na mě působí i tak nějak pasivně a je mi to vlastně jedno.
David Suda (WMC Grey)

3. Netbox slaví 20 let (39 %)

Brněnský poskytovatel internetu Netbox v nové kampani děkuje všem zákazníkům, protože je na trhu už 20 let. Hlavní motto kampně je S námi vše na dosah už 20 let! Součástí kampaně je odměňování stávajících zákazníků za věrnost. Každý týden od 1. února 2018 Netbox vylosoval v brněnském zákaznickém centru pět zákazníků, kteří vyhráli 12 měsíců služeb bezplatně.

Vždycky, když vidím něco podobnýho, tak si říkám, jak je život krátkej a jestli mám potřebu takhle plýtvat svým časem.
Adam Roučka

Je to takové velice nesmělé. Pokouší se to o „trapný humor“, ale nějak to nejde.
Ondřej Souček (Česká spořitelna)

To je pěkné, totok! Ten dědoušek je fakt roztomilý. Po dlouhé době opravdu sympatická rodina.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Jsou tu s námi dvacet let - a přesně tak dlouho asi schovávali tenhle spot. Mohli si ho ovšem nechat k padesátinám...
Vilém Rubeš

Ze života, hezky ztvárněné, super výběr herců. Udělal bych více variant konce, vtípek s Azorem by si zasloužil další alternativy.
Michal Bubeníček (Etnetera Motion)

Pár humorů na téma internet z internetu stažených a docela to funguje.
David Suda (WMC Grey)

4. Lay’s se spojily s Koko Comedy (28 %)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.