Chystáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Chcete v něm ukázat svou agenturu? Přidejte se.

Kellnerova PPF kupuje televizi Nova v Bulharsku

Švédská MTG Group, někdejší spolumajitel tuzemské televize Prima, udělala v souvislosti s Českem další obchod. Skupině PPF Group Petra Kellnera prodala bulharskou televizní skupinu Nova Broadcasting Group. PPF od MTG získává 95 % akcií. Zbylých 5 % zároveň odkoupí od společnosti Eastern European Media Holdings. Transakce podle MTG oceňuje celou skupinu na 185 milionů eur, v přepočtu zhruba 4,7 miliardy Kč. Uzavření transakce podléhá schválení příslušnými regulatorními orgány, rozhodnutí se očekává během prvního pololetí roku 2018.

Nova je největší bulharskou komerční mediální skupinou, kterou tvoří sedm televizních stanic a 19 firem poskytujících mediální služby na internetu. Nova zaměstnává v Bulharsku kolem 650 lidí. MTG se zbavila svých bulharských televizních aktiv v rámci své dlouhodobé strategie zaměřit se globálně na zábavu na internetu, na to také hodlá použít peníze získané z prodeje. Na Balkáně byla MTG činná od roku 2007, tamější Novu koupila v roce 2008. Před rokem, kdy prodala 50 % v televizi Prima, odešla MTG z Česka, pár měsíců nato se zbavila i baltských aktiv.

Skupina PPF už Novu vlastnila, ovšem tu českou, tedy hlavní součást bermudské televizní skupiny CME. Vlastnické angažmá PPF v televizi Nova v Česku se odehrávalo v první polovině minulé dekády. V tuzemském televizním byznysu je PPF dnes aktivní jako majitel televize přes internetovou přípojku O2 TV, kterou si předplácí téměř čtvrt milionu lidí a která skupuje vysílací práva atraktivních soutěží ve fotbalu, hokeji a tenisu.

Bulharský ekonomický týdeník Kapital začátkem února upozornil, že Kellnerova PPF se může během několika týdnů stát v Bulharsku i vlastníkem aktivit norského telekomunikačního operátora Telenor v Bulharsku. „Pokud se obě transakce stanou skutečností, Petr Kellner se letos stane jedním z nejvlivnějších lidí nejen v Česku, ale i v Bulharsku. Bude mít pod kontrolou mobilního operátora s největšími příjmy v tomto oboru a také mediální skupinu, která má největší obrat,“ napsal Kapital. Konečná cena kontraktu s Telenorem zatím není podle Kapitalu jasná a bude záviset na tom, zda zahrne i byznys norské firmy v Maďarsku. Specializovaná mediální společnost Mergermarket podle bulharského týdeníku tyto aktivity jen v Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře oceňuje na 2 miliardy eur (přes 50 miliard Kč).