Kellnerova PPF si s Křetínským a Tkáčem napůl dělí 80 % Mall Group a Heureky

Skupina e-shopů Mall Group a srovnávač cen Heureka patří oficiálně ze 40 % investiční skupině PPF miliardáře Petra Kellnera, ta podíl drží prostřednictvím Sully System. Dalších 40 % vlastní miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Zbylých 20 % připadá skupině Rockaway Capital Jakuba Havrlanta, který rovněž konglomerátu šéfuje. Jako první o tom informoval deník E15, a to s odkazem na pololetní zprávu PPF. Podle ní PPF podíl získala prostřednictvím 40 % v akciové společnosti Sully System, která zahrnuje právě Mall Group a Heureku. PPF uvedla, že se tak stalo letos v říjnu a že na to vydala 20 milionů eur (přes 0,5 miliardy Kč), přičemž část získala převzetím akcií, část kapitalizací úvěrů.

Retailku transakci potvrdila Michaela Papežová, tisková mluvčí Rockaway. „Podařilo se dotáhnout všechny formální kroky, aby skupina PPF i Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem mohli dokončit dřív avizovaný majetkový vstup do struktury Mall Group a Heureky. Vzájemné rozložení je v poměru 40:40:20, což reflektuje původní plán i vzájemné akcionářské dohody,“ uvedla.

Nový sklad na jihovýchodě Evropy

Pod Mall Group spadají e-shopy jako Vivantis.cz, CZC.cz, Proděti.cz, čerstvě online supermarkety Košík.cz s Kolonial.cz. Největším e-shopem skupiny je Mall.cz. Ten se aktuálně chystá na vánoční sezónu ve svém centrálním skladu v Jirnech, ze kterého rozváží kromě Česka také na Slovensko, do Polska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska. Sklad má rozlohu 50.000 metrů čtverečních. Podle Pavla Knapa, šéfa logistiky Mall Group, přemýšlí skupina o stavbě dalšího centrálního skladu v Maďarsku nebo Slovinsku, který by velikostně dosahoval stejných rozměrů jako ten v Česku a obsloužil by místní trhy, včetně Chorvatska. Podle Knapa je trh také předzvěstí expanze Mallu, kterou však zatím nechtěl víc specifikovat.

Sklad Mall.cz v Jirnech v předvánoční sezóně

Sklad Mall.cz v Jirnech v předvánoční sezóně

Expedice ze skladu Mall.cz v Jirnech

Expedice ze skladu Mall.cz v Jirnech

V nejbližší době zavede Mall.cz pro zákazníky možnost sledovat objednané zboží, takzvaný parcel tracking. Nebude tedy nutné sledovat podle čísla zásilky stav zboží u dopravce, ale ve vlastním účtu na webu Mallu. Doručování drony, kterým se Mall.cz propagoval loni v listopadu s využitím Leoše Mareše, se podle Knapa v praxi nekoná. „Legislativa se v tomto směru nikam neposunula, doručovat zboží takto nebudeme. Uvažujeme, že po vánoční sezóně vyzkoušíme inventarizaci ve skladu pomocí dronů. Mohlo by to přispět ke zkvalitnění procesu,“ doplnil pro Retailek Martin Dušek, šéf expedice Mallu.

Z akce testování dronu e-shopem Mall.cz

Doručování drony se zatím nekoná

Sklad v Jirnech je podle Duška z jedné třetiny automatizován, firma uvažuje o testování robotických vozíků, které by za zaměstnanci jezdily se zásilkami. „Rozhodně je ale důležitý lidský faktor. Sto padesát zaměstnanců přijímá zboží, sto padesát je expeduje, celkem máme ve skladu 600 zaměstnanců. Teď hledáme ještě asi 200 dalších,“ dodal šéf expedice. Podle šéfa logistiky Pavla Knapa je Mall.cz ještě příliš objemově malý na to, aby vyšší automatizace měla smysl.

Do skladu v Jirnech, který byl Mallu postaven na míru, se e-shop přestěhoval v roce 2015. Dřív sídlil jen o kus dál v Dolních Počernicích. Celková investice do techniky skladu představovala 17 milionů eur (asi 434 milionů Kč), i pro příští rok je podle Knapa objednaná nová technika, například na rozšíření kapacity automatických pásů.

Infografika logistiky Mallu

Infografika logistiky Mallu

Sdílejte