Klíčový autor webu od AdHackers bude Campbell

Chystaný analyticko-zpravodajský web nové agentury má vycházet ve čtyřech jazycích.

Jan Campbell

Jan Campbell

Hlavním autorem analyticko-zpravodajského webu, který plánuje spustit agentura AdHackers, bude německý občan české národnosti, analytik Jan Campbell. Web bude vycházet ve čtyřech simultánních jazykových verzích, a sice v češtině, němčině, angličtině a ruštině. S jeho startem počítá agentura ve druhém čtvrtletí letošního roku. Výslednou podobu a rozsah projektu může ještě ovlivnit to, zda s ním agentura uspěje v aktuálním ročníku mezinárodního grantového programu společnosti Google Digital News Initiative, v němž se uchází o podporu. Médiář o tom informoval zakladatel agentury Jan Řehák.

„Celý projekt začne vydáním nové knihy Jana Campbella. Web se pak bude opírat o jeho příspěvky,“ řekl Řehák. Podle něj je hlavní Campbellovou předností přístup akademického žurnalismu. „Své texty opírá výhradně o fakta, která je schopen dávat do historických i mezinárodních souvislostí, a navíc je propojovat s původními zdroji, takže umožňuje čtenářům kontrolu své práce,“ tvrdí Řehák.

Podle Řeháka chtějí AdHackers spojit Campbellovu „zralou erudici a rozhled“ s příspěvky zahraničních korespondentů, jimiž by měli být naopak mladí lidé z řad studentů. Web by měl fungovat podobně jako projekty Motejlek.com nebo Borovan.cz na předplatitelské bázi. Rozsah webu se bude částečně odvíjet od případného úspěchu či neúspěchu ve zmiňované grantové soutěži Googlu. „Úspěch by nás zrychlil a finančně posílil. Když to nedopadne, půjdeme minimalističtější cestou s trochu jinou strategií,“ uvedl Řehák.

Kdo je Jan Campbell

Letos sedmdesátiletý Campbell není české internetové obci neznámý, do roku 2014 hodně publikoval například v Britských listech, píše pro názorový portál Vaše věc, spadající pod Parlamentní listy, i pro další média. Do listopadu 2014 řídil poradenskou firmu Campbell Concept UG Bonn a působil jako odborný asistent na podnikohospodářské fakultě VŠE. I nadále pokračuje ve vedení diplomových prací a hostuje na univerzitách v zahraničí. Mimo jiné vedl koordinační kancelář EU programu Tacis a působil jako poradce Evropské unie u dvou předsedů vlád Republiky Kyrgyzstán. V životopisu také uvádí, že profesionálně působil v řadě zemí včetně Británie, Itálie, Švýcarska, Malajsie, SSSR, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Ruska, Česka a Spolkové republiky Německo. V Rusku obdržel čestný titul profesora Uralské státní agrární university. Na Slovensku se stal nositelem ceny Zlatý Biatec za rok 2014 za „prezentaci zcela nových pohledů na minulé i současné události v domácích a zahraničních médiích, ale zejména v jeho odborné praxi v celé řadě nadnárodních i národních veřejných i soukromých organizacích“.