V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Klicperová jako šéfredaktorka Lidé a Země končí

Lenka Klicperová. Foto: Antonín Kratochvíl

Lenka Klicperová. Foto: Antonín Kratochvíl

Lenka Klicperová po 16 letech odešla z časopisu Lidé a Země, který 14 let vedla jako šéfredaktorka. Informovala o tom na Facebooku. „Na konci roku opustím redakci Lidé a Země. Mé místo bylo zrušeno, nový šéfredaktor nepřijde,“ uvedla. „Výnos z inzerce se spíš zvětšoval a ani prodeje neklesaly. Konflikty nebyly žádné, vedení se mnou rok a půl nemluvilo,“ doplnila následně v diskusi. Magazín vydává Czech News Center, které ho předloni převzalo spolu s dalšími tituly od Mladé fronty.

Měsíčník letos počítá svůj 67. ročník a letos v říjnu prodal téměř 19.000 výtisků, oproti necelým 17.000 rok předtím. Většinu tvoří předplatitelé. Jako stálé členy redakce v tiráži kromě Klicperové uvádí už jen editorku Andreu Bláhovou, Tomáše Beránka jako odborného spolupracovníka a korektora Jaroslava Šajtara. Na webu je obsah Lidé a Země součástí stránek časopisu Reflex téhož vydavatele.

„Cestování je významná část obsahu, který náš mediální dům poskytuje – od časopisu Lidé a Země až po portál Orbion. Máme-li se na obsah plně soustředit a věnovat se v souvislostech všem platformám, žádá to plný fokus a záběr, který nelimituje ani jednu stranu. Vydavatelství si velice váží Lenky jako válečné reportérky a chce jí dát tímto směrem plný prostor bez omezení, který, doufáme, bude zúročovat napříč tituly včetně časopisu Reflex. Kompetence Lenky přecházejí na vedoucího integrovaného newsroomu společenských titulů, který bude zodpovědný za rozvoj cestovatelského obsahu v printu i onlinu, aby se daly využít veškeré synergie našich platforem, jako se to osvědčilo u ostatních integrovaných newsroomů vydavatelství,“ sdělila Médiáři mluvčí Czech News Center Adéla Mikešová.

Na opakované dotazy, zda se bude měnit periodicita, rozsah, cena časopisu či počet lidí v týmu, neodpověděla.

„Vedení Czech News Center se rozhodlo pro reorganizaci a zrušení mého postu šéfredaktorky. Je to krok ze strany vedení vydavatelství, ale je pravda, že já už jsem své setrvávání na pozici šéfredaktorky zvažovala dlouho – hlavně kvůli zahraničním cestám do válečných oblastí. Chci se víc věnovat novinářské práci v krizových oblastech a necítila jsem v tomto směru velkou podporu ze strany vedení vydavatelství. Nicméně si vážím veškeré dosavadní spolupráce a doufám, že se bude rozvíjet i nadále, i když jinak,“ vyjádřila se pro Médiář Lenka Klicperová.

„Mám mnoho plánů a nápadů, chci zůstat na volné noze.  Začínám pracovat na dokumentu ze Sýrie, kde jsem strávila za poslední tři roky hodně času. V lednu se doufám vydám do Libye, kam už dlouhou dobu žádám o víza, podobně pracuji na Jemenu. Chci konečně víc cestovat a jezdit tam, kde jako novinářka chci být. Tam, kde se něco děje – ať už je to válka nebo něco jiného. Mé reportáže a články budou dál vycházet v časopise Reflex, jsem ráda, že jsme se dohodli na další spolupráci. Možná bude čas i na další knihy - právě dnes vychází kniha Ve válce, kterou jsem napsala společně s mou kolegyní Markétou Kutilovou,“ doplnila.