Klub ANO Štěpánka nepodpořil, ten nekandiduje

Petr Štěpánek v pořadu Jaromír Soukup Live televize Barrandov. Repro: TV Barrandov

Petr Štěpánek v pořadu Jaromír Soukup Live televize Barrandov. Repro: TV Barrandov

Kandidaturu Petra Štěpánka do rady pro vysílání z dnešního jednání poslaneckého klubu vládního hnutí ANO odmítla podpořit velká část poslanců, proti se postavil i premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Informuje o tom agentura ČTK. Ke stažení kontroverzní nominace vyzvali ANO lidovci, s nominací nesouhlasili ani další opoziční strany a zástupci vládní ČSSD. Štěpánek sám odvolal svůj souhlas s kandidaturou. V dnes zveřejněném dokumentu uvedl, že o nominaci neusiloval a překvapilo ho, když jej poslanci do rady navrhli. Štěpánek, bývalý člen dlouholetý člen rady a v letech 1991 až 2016 člen ODS, opakovaně kritizuje Českou televizi, nedlouho před svou nominací také na sociálních sítích vulgárně napadal představitele ANO. Když jej ale členové hnutí nominovali do rady, kritické příspěvky smazal. „Myslím si, že za situace, kdy mě někdo oslovil, abych se vrátil do veřejného života, se to tak nějak nehodí, aby to tam dál viselo,“ řekl Lidovkám.

Petr Štěpánek v květnu 2018

Petr Štěpánek v květnu 2018

Petr Štěpánek v červnu 2018

Petr Štěpánek v červnu 2018

Petr Štěpánek v červenci 2018

Petr Štěpánek v červenci 2018

Petr Štěpánek v srpnu 2018

Petr Štěpánek v srpnu 2018

„Dnes proběhla na jednání poslaneckého klubu poměrně dlouhá debata, a z té debaty vyplynulo, že pan Štěpánek nemá stoprocentní podporu kolegů při této tajné volbě,“ řekl po úterním jednání poslaneckého klubu ANO jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Štěpánka o věci informoval, ten poté stáhl svůj souhlas s nominací do rady. Faltýnek také podotkl, že ANO Štěpánka nominovalo na základě toho, že s jeho jménem přišli představitelé čtyř poslaneckých klubů. To, že podporu ANO ztratil, ale není podle Štěpánka důsledkem jeho kritiky hnutí. V odvolání své nominace s dnešním datem, adresovaném předsedovi poslanců ANO Faltýnkovi, Štěpánek píše, že ANO ustoupilo tlaku „zájmové a finanční lobby České televize“.

Dopis Petra Štěpánka

Ing. Jaroslav Faltýnek
předseda poslaneckého klubu hnutí ANO

Vážený pan předsedo!

O nominaci do RRTV jsem nijak neusiloval. Iniciativa poslanců z několika politických stran mě překvapila stejně jako, že mě nakonec navrhlo hnutí ANO. Ale považoval jsem to z Vaší strany za originální a odvážný krok. Také proto jsem na tuto nabídku kývnul, ač jsem věděl, že mi to někteří lidé budou vyčítat.

Že moje nominace vzbudí nějaké reakce, jsem předpokládal. Že se zájmové kruhy napojené na Českou televizi odkopou až tak moc, překvapilo i mě. Asi se na Kavčích horách opravdu bojí a asi mají proč.

To, že někteří poslanci ANO ze své podpory nyní pod tlakem zájmové a finanční lobby České televize couvají, považuji za hrubou politickou chybu. Vaši protivníci to stejně neocení, naopak obratem to označí za zbabělost a otočí to proti Vám.

Je mi šedesát let, názorově i finančně jsem zcela nezávislý. Přestože pro mě Vaše nominace měla jistý symbolický i satisfakční význam, k návratu do RRTV se nijak neupínám.

Situace, kdy se někteří Vaši poslanci chystají hlasovat proti nominaci svého vlastního hnutí, postrádá logiku. Něčeho takového nemám zapotřebí se účastnit. Proto svůj souhlas s kandidaturou do RRTV odvolávám.

V úctě

Mgr. Petr Štěpánek

Zdroj: Parlamentní listy

Velkou vysílací radu tvoří 13 členů, které na návrh sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude v radě pro vysílání obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října. Dolní komora by měla nového člena volit na současné schůzi. Podle komunistů je po odstoupení Štěpánka možné, že se nynější volba neuskuteční. 

Podle usnesení sněmovní volební komise na post kandidují vedle Štěpánka právnička Olga Ulrichová za Piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL. „V otevřeném výběrovém řízení jsme vybrali právničku Olgu Ulrichovou. Ta se ve své rigorózní práci věnovala úkolům a postavení České televize. Její odbornost je tedy mediální i právní. Vzhledem k tomu, že ODS a ANO své navržené zástupce v radě pro vysílání už mají, doufáme, že poslanci podpoří naší nominantku s ohledem na poměrné zastoupení stran ve sněmovně. Naše kandidáty jsme vždy vybírali transparentně a domníváme se, že i volba sněmovny by kvůli politické odpovědnosti měla být veřejná,“ prohlásil za Piráty poslanec Tomáš Martínek.

Komunisté dnes uvedli, že po odstoupení Štěpánka by se měla vypsat zcela nová volba. To odmítají ODS i Piráti. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale vyjádřil obavy, že nebude zvolen nikdo a že ANO si tak bude chtít udělat prostor pro novou volbu. Podle Pirátů by to však bylo nešťastné a vyvolalo by to dojem, že se ANO pouze snaží najít přijatelnějšího člověka místo Štěpánka, který by plnil jejich zadání.

Nominaci Štěpánka kritizovali už dříve zástupci šestice iniciativ a profesních svazů. KDU-ČSL dnes dopoledne vyzvala ANO, aby Štěpánkovu nominaci stáhlo. Podle předsedy sněmovního klubu KDU-ČSL Jana Bartoška chtělo nominací ANO destabilizovat radu a ovládnout média, zejména převzít kontrolu nad Českou televizí a Českým rozhlasem. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil před zahájením schůzce vyzval ostatní strany, aby umožnily veřejné hlasování. Podle šéfa sněmovního klubu hnutí STAN Jana Farského vzbudila nominace Štěpánka výrazné emoce, a to oprávněně. „Je pro mne něco úplně nepochopitelného, jak vládní strana si může dovolit nominovat člověka, který chce podminovat Kavčí hory. Co bude jeho přidanou hodnotou v radě pro vysílání,“ zeptal se s odkazem na dřívější Štěpánkova vyjádření. Štěpánek opakovaně zdůrazňoval, že s „podminováním“ Kavek šlo o nadsázku. Proti Štěpánkovi se postavila i koaliční sociální demokracie. „Pro nás je to nedůvěryhodná osoba, osoba, která by v radě nebyla na správném místě,“ konstatoval předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka. Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že jeho hnutí nebude hlasovat pro žádného ze zbývajících dvou kandidátů. „Ani jeden z kandidátů není garantem naplňování zákona o České televizi, aby vysílání bylo vyvážené,“ řekl.

Nesouhlas s nominací Štěpánka přišly v pondělí večer do blízkosti sněmovny vyjádřit zhruba dvě stovky demonstrantů. Vyzvali poslance, aby vybrali jiného kandidáta a aby jejich hlasování bylo veřejné.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.