V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Kmitočty pro mobilní data se budou moci dražit, Klaus podepsal novelu zákona

  • ČTK
  • 19. 12. 2011 21:41

Novelu zákona o elektronických komunikacích, která umožní Českému telekomunikačnímu úřadu prodávat v aukci kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě, dnes podepsal prezident Václav Klaus. Dosud úřad aukci pořádat nemohl.

Cílem předlohy je také zprůhlednit uzavírání smluv klientů s operátory, nově zavádí pokuty pro fyzické osoby za šíření nevyžádaných obchodních sdělení.

Novela stanoví podmínky pro aukci volných kmitočtů po ukončení analogového vysílání. Cílem je umožnit průhlednější výběr operátorů, kteří získají takzvanou digitální dividendu, tedy kmitočty uvolněné při digitalizaci vysílání. Změny mají vést ke snížení ceny telekomunikací i datových přenosů až o 50 %.

Za šíření nevyžádaných obchodních sdělení mohou nově fyzické osoby dostat pokutu až do 100 tisíc Kč. Pro právnické osoby sankce zůstává na maximální výši deseti milionů korun. Pro fyzické osoby novela zavádí pokutu až 200 tisíc Kč za „zlomyslná volání“ na tísňové linky.

Podle novely budou poskytovatelé připojení k internetu muset zákazníky ve smlouvě informovat také o minimální nabízené a garantované kvalitě služby. V praxi to znamená, že operátor bude muset například zákazníka upozornit na to, že i když je nabízená teoretická rychlost připojení vyšší, kvůli technickým omezením může být skutečná rychlost nižší.

Kvůli nové úpravě bude podle vlády nutné posílit počet zaměstnanců i rozpočet ČTÚ. Nově bude muset zaměstnat 16 lidí a potřebovat na ně bude 19 milionů Kč. V současnosti úřad zaměstnává kolem 400 lidí.