Kniha jako vánoční dárek nezklame, ponožky už raději nedávat

Postoje Čechů k Vánocům zjišťoval průzkum agentury Wavemaker, tady je jeho druhá část.

Vánoční dárky

Dárky na Vánoce musejí být. Ale jaké?

Z průzkumu mediální agentury Wavemaker na Českém národním panelu jsme zatím zjistili, jaké jsou symboly českých Vánoc a co na Vánocích nemáme rádi. Teď se posuneme k vánočním dárkům. Polovinu Čechů sice potěší jakákoliv maličkost, ale i tak tu je malý průvodce vánočními dárky.

Když vybíráte dárky, pak se skoro nikdy nespletete s knihou (pokud aspoň trochu víte, co obdarovávaní rádi čtou). Kosmetika je taky docela ok, ale pozor na zjevně levnou (nebo obyčejnou), přičemž problém je také s vůní a snášenlivostí.

Ponožkám je nejlepší se vyhnout – stále ještě 7 % Čechů (a překvapivě víc Češek) je sice má rádo, ovšem s dovětkem, že jde tak trochu o recesi, že už to k Vánocům tak nějak patří. Jenže mnohem víc je těch, kterým tenhle fór už vtipný nepřijde.   

Dárky českým pohledem

Dárky českým pohledem

A opět najdeme několik rozdílů obzvláště mezi pohlavími. Ženy jsou o dost náročnější a víc vědí, co chtějí, naopak muži jsou relativně nenároční a potěší je skoro všechno – ovšem až na ponožky!

Jaké dárky mají rádi muži a jaké ženy

Jaké dárky mají rádi muži a jaké ženy

Jaké dárky nesnáší muži a jaké ženy

Jaké dárky nesnáší muži a jaké ženy

Hartl, Třeštíková, Svěrák, Pawlowská, Pohlreich, Vaněk. A Žofie Kanyzová

Jak bylo řečeno, knihy jsou spolehlivý vánoční dárek. Podívali jsme se proto do předvánočních žebříčků prodejnosti za posledních několik let a máme tu několik tipů na jistotu pro beletrii a „naučnou“ literaturu. Ideální vánoční mix? Česká beletrie a historie, kuchařky českých autorů a sem tam nějaká mrtvola.

Co by tedy pod „průměrným českým stromečkem“ mělo být?

  • V případě beletrie neuděláte chybu s českými autory jako Patrik Hartl nebo Radka Třeštíková, populární je skoro cokoliv od Zdeňka Svěráka nebo Haliny Pawlowské.
  • Ze zahraniční produkce nás baví detektivky, zvlášť severského typu. Holt není nad mrtvolu pod stromečkem.
  • U naučné literatury je situace jednoduchá - kupte Lunární kalendář od Žofie Kanyzové a k tomu něco o jídle od Romana Vaňka, případně Zdeňka Pohlreicha. U jídla se chutě rok od roku mění - v roce 2014 se na Vánoce vařilo s Láďou Hruškou, v roce 2017 s Pohlreichem, loni s Vaňkem.
  • Přikupte ještě něco o historii, ideálně české (historické romány à la Vlastimil Vondruška nebo literaturu faktu – letošní a minulý rok přinesl mnoho výročí), nebo druhou světovou válku (bez ní by neexistovalo nejen mnoho televizních stanic, ale ani vydavatelství), případně cestopis – většinou v létě nevytáhneme paty ze Středomoří, takže čím vzdálenější země, tím lepší.

Po dědovi Mrázovi ani stopy

A kdo všechny ty knihy a ostatní dárky přinese? Do dvou třetin domácností je přitáhne Ježíšek. Třetině z nás je ovšem toho dítěte líto, tak už si na nic nehraje a dárky si dá pod stromeček prostě sama (to hlavně u svobodných a bez malých dětí). Zato americký Santa Claus ani Děda Mráz, importovaný sem v 50. letech minulého století ze Sovětského svazu, se u nás na Vánoce moc nenadřou, jak vidno z podrobného grafu.

Kdo nosí v Česku dárky

Kdo nosí v Česku dárky

Čtěte další díly výzkumu