Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Knihkupectví Neoluxor mění název na Luxor, novou podobu staví na černé a bílé

Pobočka v OC Quadrio v nové podobě

Pobočka v Obchodním centru Quadrio v nové podobě

Síť knihkupectví Neoluxor zkrátila svůj název na Luxor a postupně přechází do nového designu a do nové vizuální identity. Ustupuje od původní oranžové a černé a odívá se v minimalistické pojetí v černé a bílé. „K tomu jsme přidali barevné mramorování, které vychází z původních obalů starých knih, kde se tato technika využívala. Tyto mramory můžete vidět například na knižních plakátech v metru. Celé to doplňují pastelové barvy v tónech modré, žluté, růžové a světle zelené,“ doplnila pro Retailek Zuzana Čentíšová, mluvčí Luxoru. Design je dílem studia Davis & Miller, písmo navrhlo studio Superior Type.

Nová vizuální identita Luxoru. Foto: Davis&Miller

Nová vizuální identita Luxoru. Foto: Davis & Miller

Nová vizuální identita Luxoru. Foto: Davis&Miller

Nová vizuální identita Luxoru. Foto: Davis & Miller

V říjnu 2017 síť pilotovala první rebrandovanou pobočku v nově rozšířené části Centra Chodov. Částečnou rekonstrukcí do nového designu už prošla prodejna v pražském Quadriu a opavské Bredě. „Třicátého dubna otevíráme v novém designu větší prodejnu také v plzeňské Plaze a úplně novou prodejnu v Bondy v Mladé Boleslavi otevřeme 15. května,“ uvedla Čentíšková. Nové pobočky se chystají také v Pardubicích a Chrudimi. Aktuální počet 27 poboček v Česku se tak rozroste na 30. Všech současných 27 prodejen přitom postupně projde celkovým redesignem.

I Dobrovský a Kanzelsberger modernizují

K renovaci dosavadních prostor přikročila i síť Knihy Dobrovský, která má v Česku 26 prodejen. Modernizace čeká asi polovinu z nich. „Některé z našich prodejen byly postaveny i před deseti lety, proto je postupně modernizujeme. Přibližně polovina z nich už renovací prošla, další remodeling čeká. Interiér přizpůsobujeme stále se rozšiřujícímu sortimentu – modernizace se týká především přehlednějšího rozmístění regálů, výměny osvětlení a podlahových krytin,“ uvedl v únoru Adam Pýcha, marketingový ředitel sítě Knihy Dobrovský. 

Nová prodejna Knihy Dobrovský v Kotvě

Prodejna Knihy Dobrovský v novém designu v Kotvě

Svou síť postupně modernizuje i knihkupectví Kanzelsberger, které má v Česku 58 poboček. „Knihkupectví, jež nově otevíráme, máme v moderním designu, který je dílem architekta Jana Růžičky a grafika Jana Koláře. Ve starších prodejnách průběžně vybavení proměňujeme do modernějšího hávu, aby se přiblížily novým pobočkám. Cílem je jednak připravit zákazníkům co nejpříjemnější prostředí pro výběr a nákup knih, jednak podpora vnímání jednotlivých prodejen jako součást jedné značky. Zapadá to do naší celkové koncepce práce se zákaznickou zkušeností,“ uvedla pro Retailek Jana Kmuníčková, marketingová manažerka Kanzelsbergeru.

Design prodejen obměňuje knihkupectví každých 5 až 10 let. V této fázi se jedná o kovové regály v antracitové barvě s variabilní možností prezentace titulů, které nahrazují masivnější dřevěné regály, dál podsvícené prezentační pyramidy, aktualizované barevné schéma orientačního systému - nejčastěji nápisy na regálech - a výměny postaru řešených prodejních pultů u vchodu do prodejny za prodejní „hnízda“ umístěná v centru prodejní plochy. Redesignem prošla zatím asi třetina sítě.

Nový design prodejen Kanzelsberger

Nový design prodejen Kanzelsberger

Nový design prodejen Kanzelsberger

Nový design prodejen Kanzelsberger

Pod Kanzelsberger spadají i dvě tradiční prodejny knih Barvič a Novotný, obě v Brně. Ta na České ulici prošla loni rekonstrukcí, která ovšem není v souladu se sítí. „Překotná modernizace by poškodila genia loci. Rekonstrukci tradičního knihkupectví jsme provedli do jeho prvorepublikové podoby a ve třetím patře nově pojali oddělení hudebnin a odborné literatury,“ doplnila marketingová manažerka sítě. 

Rekonstrukcí prošlo i knihkupectví Barvič a Novotný v Brně

Rekonstrukcí prošlo i knihkupectví Barvič a Novotný v Brně

Rekonstrukcí prošlo i knihkupectví Barvič a Novotný v Brně