Knihy jsou dnes o 15 % levnější

Knihkupci pořádají kampaň za snížení DPH na publikace.

  • ČTK
  • 23. 04. 2014 08:15
Knihy. Foto: Profimedia.cz

Lidé si dnes budou moci koupit knihy o 15 % levněji oproti běžné ceně. Přes 340 knihkupců se totiž přidalo k akci Knihy bez DPH, kterou u příležitosti Světového dne knihy a autorských práv organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Má především upozornit na to, že současná 15% daň z přidané hodnoty je ve vztahu ke knihám jedna z nejvyšších v Evropě.

Svaz má za to, že postupné zvýšení DPH z původních 5 % až na současných 15 % přineslo v případě knih i tisku jen nepatrné finance do státního rozpočtu, avšak za cenu dlouhodobých ztrát na poli vzdělanosti a kultury.

Svaz uvítal nedávno oznámený záměr vlády zařadit knihy do třetí sazby DPH ve výši 10 %. „Poté, co od roku 2008 DPH na knihy celkem čtyřikrát vzrostla, je to rozhodně pozitivní obrat. Vnímáme to i jako uznání našich argumentů, že knihy mají svá závažná specifika a hodnoty, kvůli kterým si daňové zvýhodnění zaslouží,“ uvedl předseda svazu Martin Vopěnka.

I desetiprocentní sazba DPH na knihy ale podle něj bude vysoko nad průměrem vyspělých zemí EU. „Za optimální sazbu DPH na knihy, která by naše odvětví dlouhodobě stabilizovala, proto považujeme výši 5 %,“ dodal.

Průměrná cena knihy v ČR je podle statistik svazu neměnná asi tři až čtyři roky, činí 230 až 240 Kč. Poslední údaje svazu jsou za rok 2012, kdy si Češi koupili knihy za přibližně 8,2 miliardy Kč. Je to o 1 miliardu více než v předchozím roce, rozdíl v objemu knižního trhu byl způsoben právě kritizovaným zvyšováním DPH. Z konečné ceny knihy činí podle svazu knihkupecký rabat průměrně 34 %, v případě zahraničních knih je to 30 % a v případě učebnic průměrně 27 %.