Knížák žaluje ČT a umělce Černého za hrubou urážku v dokumentu na ČT2

Veřejnoprávní televize se chce s bývalým ředitelem Národní galerie dohodnout mimosoudně.

Sto padesát tisíc korun po umělci Davidu Černém a půl milionu po České televizi požaduje bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák za silná slova, jimiž ho Černý „hrubě napadl“ ve vysílání. Šlo o dokument Cena Jindřicha Chalupeckého, který vysílala ČT2 letos 8. ledna. David Černý o tom píše na svém Facebooku.

V inkriminované chvíli mluvil o důvodech, z jakých se mezi ním a Knížákem, tehdy ještě šéfem galerie, odehrál incident. Černý to „vysvětlil“ nadávkami na Knížákovu adresu.

Z žaloby. Repro: facebook.com/davidcerny.cz

Tvrzení žaloba dokazuje uvedením adresy z webu ČT. Repro: facebook.com/davidcerny.cz

ČT stránku smazala.

ČT ovšem stránku smazala.

Televize ústy mluvčího Ladislava Štichy potvrzuje, že žaloba už dorazila: „V tuto chvíli ČT jedná s právními zástupci pana Knížáka a snažíme se najít východisko, ideálně mimosoudní cestou.“ Pozici České televize ztěžuje fakt, že nešlo o živé vysílání, ale o předtočený dokument, odsouhlasený dramaturgem.

Cílem Černého podle Knížáka nebyla přípustná kritika, ale vědomá dehonestace, a to „volbou jedněch z nejvulgárnějších výrazových prostředků, kterými soudobý český jazyk disponuje“.

V žalobě se též uvádí přesná internetová adresa záznamu dokumentu na webu ČT. Ten ale nefunguje, televize video i stránku zřejmě stáhla, aby sporný obsah dál nešířila. Jeden z recenzentů na ČSFD.cz nicméně vyzdvihuje právě „hodnocení Davida Černého na ‚profesora‘ Knížáka“.

Sdílejte