Novinky roku 2019 z 19 agentur přinesl letošní Digiveletrh. Podívejte se na fotografie.

Knižní Kmeny Vladimira 518 dostávají v ČT televizní podobu

Divadelník Jiří Suchý, šéf ČT Petr Dvořák a rapper Vladimir 518 na dnešní tiskové konferenci

Divadelník Jiří Suchý, šéf ČT Petr Dvořák a rapper Vladimir 518 na dnešní tiskové konferenci

Knižní cyklus o tuzemských subkulturách Kmeny, který dosud tvoří dvě výpravné tištěné publikace, dostává také televizní podobu. Na obrazovku jej převádí Česká televize, společně s tvůrcem knih a jejich vydavatelem Vladimírem Brožem alias rapperem a výtvarníkem Vladimirem 518 a jeho týmem. Stejnojmennou sérii Kmeny bude v ČT tvořit 16 půlhodinových dokumentárních filmů.

Každý z nich natáčí jiný režisér, každý z nich přitom nahlédne do komunity, které se svou odlišností záměrně vymezují vůči ostatním, které chtějí žít – a mnohdy i vypadat – jinak. “Chceme vzít diváky tam, kde ještě nikdy nebyli. Mnoho ze scén budou z uzavřených společenství,” uvedl Vladimír. Uvidíme hackery, hiphopery, vyznavače grafitti, black metalu, kulturisty či třeba neohippies.

Dramaturgem cyklu je Ivo Bystřičan, kreativním producentem Petr Kubica, režiséry jsou Jan Zajíček, Bohdan Bláhovec, Janek Růžička, Lukáš Kokeš, Adam Olha, Petr Hátle, Vít Klusák, Filip Remunda, Jan Strejcovský, Daniela Gébová a Jan Látal.

Jako knihu Brož zatím vydal Kmeny, tedy v létě 2011 fotografované současné městské subkultury, před loňskými Vánocemi pak Kmeny 0, archivní fotografie subkultur v socialistickém Československu v letech 1969 až 1989. Televizní cyklus by měl nejprve přiblížit 16 z 26 témat první knihy a na obrazovce se objevit na jaře 2015. Autor na dotaz Médiáře také uvedl, že pak se nabízí zpracovat i zbylá z první knihy či ta z druhé.

O vzniku druhé z knih Vladimir 518 nedávno mluvil v Era světě.