Knižní trh dosáhl 8 miliard Kč, počet titulů klesá

Český knižní trh v roce 2017 zpomalil svůj růst na 2,5 %, což je míň než růst tuzemské ekonomiky jako celku. Růst prodeje elektronických knih a audioknih byl sice o řád vyšší, činil 14 %, a poprvé se prodalo přes milion e-knih, moderní nosiče přesto tvořily jen 1,5 % celkového objemu trhu s knihami. Ten dosáhl na 8 miliard Kč (včetně DPH), zatímco rok předtím to bylo 7,8 miliardy a dva roky nazpět 7,5 miliardy, růst dvakrát za sebou činil 4 %.

„Už druhým rokem výrazně klesá celkový počet vydaných titulů. Jestliže jsme před pár lety pyšnili víc než 17.000 vydanými tituly, nyní je to jen něco přes 15.000. Přesné příčiny neznáme,“ prohlásil úvodem výroční zprávy o českém knižním trhu Martin Vopěnka, předseda Svazu českých nakladatelů a knihkupců, který zmíněná čísla dává dohromady. „Už dlouho však upozorňujeme na to, že nelegální kopírování devastuje zejména trh s naučnou literaturou. Významné množství knih vychází pouze díky ‚nadšenectví‘ některých vydavatelů, ale finančně se nemůže vyplatit. Není tedy vyloučeno, že právě těmto ‚nadšencům‘ už definitivně dochází dech,“ pokračuje.

V roce 2017 také podle Vopěnky pokračovalo posilování velkých firem na trhu, a to jak v oblasti nakladatelství, tak knihkupeckých řetězců. „Přesto jim stále nepatří takový tržní podíl, jaký je v Evropě běžný,“ píše předseda svazu.

Rozdělení tržeb na českém knižním trhu. Zdroj: Svaz českých nakladatelů a knihkupců

Rozdělení tržeb na českém knižním trhu. Zdroj: Svaz českých nakladatelů a knihkupců