V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Kobza s Budvarem otvírají „kulturní jádra“ měst

Po vzoru Prahy a Plzně se mají místní kultuře otevřít náplavky a nábřeží v Ústí či v Kolíně.

Na náplavce v Ústí nad Labem bude stát kontejner, který má fungovat jako multifunkční kulturní prostor pro koncerty a další akce, připravené s místními

Na náplavce v Ústí nad Labem bude stát kontejner, který má fungovat jako multifunkční kulturní prostor pro koncerty a další akce, připravené s místními

Kavárník a kulturní aktivista Ondřej Kobza ve spolupráci s platformou Bu2r pivovaru Budvar zahajuje projekt Kulturní jádra Bu2r. V Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a v Kolíně hodlá společně s místními lidmi vytvářet zázemí pro vznik nových aktivit a projektů. V Ústí se má po vzoru Prahy a Plzně otevřít náplavka na Střekovském nábřeží. V Kolíně se též uvažuje o oživení nábřeží. V Budějovicích plány teprve vznikají.

„Cítíme, že je v těchto městech velký potenciál. Jsou zde aktivní lidé, kteří potřebují jenom trochu popostrčit k rozvoji vlastních projektů a aktivit,“ podotkl Jakub Stránský z Bu2r. Pro ty, kteří by chtěli podobné aktivity zavádět ve vlastní obci, slibují aktivisté manuál rad, tipů či případových studií, jak se do toho pustit.

Platforma Budvaru fungující od roku 2007 se zaměřuje právě na městské projekty, čerstvým vkladem poslední doby je podpora projektu rappera a výtvarníka Vladimira 518 Kmeny v knižní i televizní podobě.

Kobza na oživování veřejného prostoru dělá dva roky, je známý aktivitami především v hlavním městě Praze, kde rozmístil do ulic piána či šachové stolky (na obojí lze narazit už zhruba ve třicítce českých měst), uváděl též jukeboxy na poezii („poesiomaty“) nebo veřejné tančírny. Loni byl Kobza zvolen PR osobností roku.