„Kofola umí dělat reklamu, na kterou se lidi těší“

U reklamních katů boduje příběh lásky dvou chlapců k jedné dívce od WMC Grey. Zaujala i „těžko stravitelná pravda“ od McCannu a kampaň k výročí Staropramenu od Future Bakery.

Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, hodnocení od těch nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.

Reklamní katovna: pořadí za 15. týden 2019

  1. WMC Grey: Lásky je dost pro všechny (58 %)
    značka: Kofola, klient: Kofola Československo
  2. McCann Prague: Pravda je jen těžko stravitelná (43 %)
    značka, klient: Foodgrot
  3. Future Bakery: Držíme spolu i dalších 150 let (41 %)
    značka, klient: Staropramen
  4. DDB, Isobar, Bistro Social: Královské studio (36 %)
    značka: Krušovice, klient: Heineken
  5. Scholz & Friends: Na vaše příběhy (35 %)
  6. značka: Fernet, klient: Stock Plzeň-Božkov

S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 11 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.

1. Lásky je dost pro všechny (58 %)

Ve spolupráci s WMC Grey přichází Kofola ČeskoSlovensko s novou kampaní, která navazuje na dlouhodobou komunikaci postavené na lásce. Tentokrát se inspiruje básní Máj Karla Hynka Máchy a rozvíjí příběh tří hrdinů – Hynka, VilémaJarmily. Příběh lásky dvou chlapců k jedné dívce běží od 1. dubna ve spotu se stopáží 45 vteřin na českých a slovenských televizních obrazovkách. V online prostředí se postupně odhalí jeho další části, využije Facebook a Instagram. Podpoří ji jarní etikety největších formátů Kofoly Original 2 l a 1,5 l, rovněž s motivy jarních polibků.

Ale jo, to je dobré téma. Kde je láska, tam musí být souboj o to, láska koho ke komu. To je klasika. Proto tolik bodů. Za zbytek exekuční už spíš body dolů. Dá se to pustit zrychleně?
Vilém Rubeš

Míla KneprTen nový claim je úplně dokonalý. Kdyby ve WMC Grey nevymysleli nic dalšího, tak by už jen to stačilo. „Lásky je dost pro všechny“ - destilovaný insight, relevance, unikátnost, inspirace. Pokud je takhle „vyclaimovaný“ svět Kofoly, tak kudos. A TVC je ukázka, jak to krásně funguje. Není to vůbec upachtěné. Až by chtělo věřit, že tahle značka se začne za lásku, ať má jakékoli podoby, brát i ve společnosti. Nelze přeci tvrdit, že lásky je dost pro všechny a pak nechat napospas minority, nešťastníky, děti z Linky důvěry... To je velký. Pro jistotu doplním - potenciálně.
Míla Knepr (Silver Pack)

Kofola vykročila trochu jiným směrem, než je nevinnost a rozpustile dětská čistota. Tleskám za odvahu. Za kameru. Za casting. Jenom... myslela jsem, že kluci se o holku, do které jsou zamilovaní, neradi s někým dělí. Ale co já vím!
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

O Máchově Máji se vedly hodně vášnivé debaty vždy, osobně mám asi nejradši tu, zda Mácha skutečně psal česky jambem, nebo „pouze“ trochejem s předrážkou. Tady ale vášeň těchto diskusí vlekoucích se skrz desetiletí i staletí zcela chladne před verši stojícími za starou bačkoru. Pardon, ale nelze jinak...
Jan Javornický(Elite Solutions)

Básnická kampaň je moc dlouhá a bez dynamiky. Zajímalo by mě, kolik mladých dneska zná báseň Máj. PS: Ale ten konec je zajímavej, to zase jooo... jen se přesouváme od nápoje spíše ke gumičkám.
Michal Šoller (Cognito)

Ale tohle je koťátkooooo, nám se tady normálně zatoulalo umění, že z toho mám pusu od ucha k uchu. Kamera, voice over, ksichtíky...jdu si to pustit znova!
Pavel Jechort

Kofolu miluju proto, že umí udělat reklamu, na kterou se lidi těší, i když to není uhýkaná legranda. Třeba jako tuhle. Paráda.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinAjajaaaj. Napojení na Máchu a 1. máj je hezký nápad, provedení je ale trochu prvoplánové. Atmosféra, kamera a hudba na jedničku.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

V první řadě bych rád řekl, že bych více preferoval, kdyby sebou měla Jarmila kamarádku Marcelu a Hynek s Vilémem, aby zůstali doma a raději se věnovali bezpečným věcem, jako je například střelba z kuše nebo lovení pulců.
Ondřej Souček

Gray pochopil, co znamená „production value“, a proto koukáme na perfektně „dodresovanou“ louku bylinkami a strom květy v JAR – nádhera! Casting hlavní protagonistky je dokonce hned na 110 %! Slabší částí je vyprávění. Když nám VO říká, že „dívka od dvou milenců dopisy má“, tak by to bylo lepší to ilustrovat jiným záběrem, než že dívka v chůzi drží dva papíry na sobě – mohla je číst/přemýšlet nad nimi (na jednom z listů mohla být třeba kresbička, když se jednomu z kluků přisuzuje charakter umělce). A hlavně se chlapci měli potkat až na samém konci. Ale samozřejmě, esence lásky, ze spotu stříká na 200 %!
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

2. Foodgrot zahájil úvodní kampaň (43 %)

Z kampaně značky Foodgroot

Z kampaně značky Foodgroot

Český srovnávač jídla Foodgroot, který se nedávno v podobě mobilní aplikace představil ve své beta verzi, spouští svou úvodní kampaň. Vytvořila ji agentura McCann Prague a využila v ní odstrašující vizuály, upozorňující na výše zmíněné špatné nutriční stravování dnešní společnosti. Název kampaně Truth is hard to digest (česky Pravda je jen těžko stravitelná) odkazuje na tvrzení Foodgrootu vycházející z výzkumů potravinářského průmyslu, že například průměrný člověk každoročně přijímá 70.000 částic mikroplastů nebo že sedm z deseti lidí umírá na chronické choroby, které obvykle souvisejí s vysokou konzumací průmyslově zpracovaných potravin.

L’art pour l’art žije! Řemeslo skvěle, ale bez nápovědy tiskové zprávy nevím nic. Možná existuje cílovka, která to pobere, ale až mi ji ukážete...
Vilém Rubeš

Míla KneprJe to šokující, je to vizuálně vypiplané, až by Arcimboldo zaplesal, ale já to nedávám, ve spojení s jídlem a zdravím mě to odpuzuje. Já tenhle styl „varování ministra zdravotnictví + strašidelný obrázek“ nemusím.
Míla Knepr (Silver Pack)

Líbí se mi řemeslné zpracování, ale nemám moc ráda kampaně, které mě straší.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tohle bude nějaká kulišárna. První promo aplikace datuje internet do roku 2017, ale apka pořád nikde. Jen jestli se v další fázi nedozvíme, že všechno je jinak a jedinou správnou stravou je prána a jiné vesmírné energie.
Jan Javornický(Elite Solutions)

Vizuály jsou surově dobré. Mě to zaujalo.
Michal Šoller (Cognito)

Na první pohled mě zamrazilo, ale jelikož jsem se šel podívat na stránku a nechal tam nakonec mail s velkým očekáváním věcí příštích, kampaň maká. A řemeslně je udělaná skvěle.
Pavel Jechort

Průměrný člověk se láduje laciným jidlem s mikroplastama. Uděláme dramatickej obrázek, kterej zasáhne skrz srdce a mozek každého. Každého z desítek porotců v prosluněném Cannes.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinGrafika na první pohled zaujme. Messages jsou krátké, ale hodně silné. Skvěle doplňují celkové sdělení, bohužel mě nepraštily do očí na první dobrou.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Takže ty lidi zemřeli někde v džungli, když předtím spořádali několik kilo lega a dětských hraček? Tomuhle brandu by víc slušelo, kdyby měl chytřejší kampaň.
Ondřej Souček

Pěkné, ale až moc očividné, že hlavním a troufám si říct jediným posláním, jsou reklamní festivaly.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

3. Staropramen slaví 150 let (41 %)

Hynek Čermák jako tvář Staropramenu připomíná 150 let pivovaru

Hynek Čermák jako tvář Staropramenu připomíná 150 let pivovaru

Staropramen letos slaví 150 let. České oslavy v dubnu zahajuje nová reklamní kampaň, kde kromě hlavní tváře značky posledních let Hynka Čermáka účinkuje také 40 zaměstnanců pivovaru. “Nová kampaň navazuje na ty předešlé. V hlavní roli se opět představí Hynek Čermák a samozřejmě Smíchov. Tentokrát bude hodně vidět pivovar a jeho ikonický komín, pod kterým se odehrávají pravidelná sousedská setkání, a v neposlední řadě naši zaměstnanci,“ popisuje Petra Chovancová, manažerka značky Staropramen. 

„Je nám 150 let a bezmála tolikrát jsme změnili majitele, zaměření, strategii, ale teď už to víme. Aspoň do listopadu.“
Vilém Rubeš

Míla KneprKde a kdy jsem tohle už viděl, 150 let, otcové zakladatelé, technologie, zapálení zaměstnanci a zmatení turisté. No, skoro všude. Co se povedlo: smíchovský třesk a Hynek Čermák.
Míla Knepr (Silver Pack)

Ani bych si asi nevšimla, že jde o pokračování spotu, který běžel předtím. Obrazy i slova mi už nějak splývají. Řemeslně je to ale dobré, a má to atmosféru.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Někam to jde, Hynek Čermák má charisma jak bejk, Smíchov taky ještě pořád unese nějaké to mýty opředení, chtělo by to trochu větší říz a chuť stejnou napříč balením do mediatypů, ale asi dobrý... Na Smíchov...
Jan Javornický(Elite Solutions)

Staropramen drží koncept. U nácků jsem se zvědavostí dokoukal, ale zde jsem spíše usínal. Asi bude cílovka mířit na starší.
Michal Šoller (Cognito)

Mně se Čermák líbí, i ta kreativa je celkem fajn,....ale jednak je ho všude moc a druhak, on je přeci otevřeně deklarovaný abstinent. A mně prostě vadí, když se fauluje už v základu. Jak tomu mám pak věřit?
Pavel Jechort

A taky je smíchovskej pivovar přesně 90,2 kilometrů od Plzně. Fyzicky i kreativně. Už 150 let.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinHezky zachycený hospodský svět. Nic futuristického, nabubřelého, zkrátka návrat k poctivému řemeslu a normálnímu pití piva. Spojení Čermáka a Smíchova mě baví.
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Mě tohle nechytlo. Chybí mi nadhled. Bere se to strašně vážně. A k tomu mi přijde, že je docela špatně udělanej zvuk.
Ondřej Souček

Hned jsem si říkal, že hlavně ty davové scény jsou na pomezí dokumentu, takže asi zas nebyly peníze a čas (production value, o kterém tu furt mluvím) a pak jsem si v článku přečetl, že tímhle oslavy nekončí, že se můžeme těšit na novou filtrační jednotku za XY milionů, nový kotel na výrobu páry za dalších XY milionů, prostě nám všem v článku nepřímo vysvětlili, že na produkci prostě nezbylo…
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

4. Krušovice fandí hokeji (36 %)

K mistrovství světa v hokeji, které letos proběhne od 10. do 26. května na Slovensku, spustila pivní značka Krušovice nadlinkovou komunikaci od agentury DDB i aktivační kampaň na internetu, jež zahrnuje spotřebitelskou soutěž o vstupenky a kterou vytvořila agentura Isobar ve spolupráci se sesterskou agenturou Bistro Social, obě ze sítě Dentsu Aegis. I aktivace používá vlastní kreativu a také dynamické technologické formáty.

„Buďme odlišní tím, že budeme ještě únavněji stejní v tom, co před námi dělali mnozí, a po nás budou dělat i ti zbylí!“ NKP (ještě si pamatujete, co to znamená?)
Vilém Rubeš

Míla KneprHmmm. Kupte lahváče, pošlete kód sms a vyhrajte dva lístky. To je promo jako fík. A ftipní komentátoří v královském studiu, s vyčpělými pivními hláškami...aneb když se nuda pitvoří.
Míla Knepr (Silver Pack)

Kladně hodnotím propracovanost kampaně, tvůrci si pěkně vyhráli s různými formáty. Některé gify jsou vtipné a do rolí moderátorů byli vybráni dobří, výrazní herci. Jen mi přijde, že variace na hokejové hlášky typu „tak určitě“ nebo „jít štěstíčku naproti“ jsme už v několika různých variacích viděli a slyšeli.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Tady by se asi mělo hodnotit až po boji, ale zatím to teda moc vtipu nepobralo, s tímhle bude těžký se dostat ze skupiny. Tak se nechme překvapit, jak se manšaft sehraje v boji s trpaslíky a jestli Krušovicím nezatne tipec nějaká tradiční hokejově-komunikační velmoc...
Jan Javornický(Elite Solutions)

A proč ne? Má to nápad i vtip. Nebál bych se říci, že je to góóóól.
Michal Šoller (Cognito)

Ne a ne a ne, mně ti lidé a věci, co říkají a dělají, děsí.
Pavel Jechort

Tohle je přesně ten typ kampaně, která se nám nemusí líbit, ale bude fungovat náramně.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinPotenciál spojení piva a hokeje tady někdo nevyužil naplno. Messages jsou zajímavé, ale forma nenadchne. Nezdá se vám moderátor trochu vyretušovaný?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Já s sebou obvykle ostré předměty po kapsách nenosím, ale teď se mi otevřela kudla v kapse. Dobře, je to osobní, prostě ti dva mi hluboce nesedli. A jejich vtipy jsou navíc trapný.
Ondřej Souček

Animované Gify jsou super! „Hoši kralovat“ je taky pěkná hláška.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

5. Fernet mění svůj obal i slogan (35 %)

Fernet Stock po 10 letech mění svůj obal. Výrobce Stock Plzeň-Božkov relaunch doprovodí rozsáhlou komunikační a reklamní kampaní, ve které vyzve spotřebitele, aby se inspirovali příběhem Lionella Stocka, který kdysi vzal život do svých rukou, odstěhoval se z Itálie do Plzně a tam v roce 1927 namíchal první Fernet Stock na základě tajné rodinné receptury. Na trh bude v průběhu dubna také uvedena nová varianta produktu Fernet Stock Honey, který tak doplní stěžejní Fernet Stock Original a Fernet Stock Citrus. Značka též opouští dosavadní slogan Skrytá výjimečnost (v předtím používala Chlapi to rádi hořkéNevyměknem, v minulosti Výjimečně hořký, výjimečně dobrý či legendární I muži mají své dny) a nasazuje nový, který zní Na vaše příběhy. Kreativu spotů pro Fernet pro český i slovenský trh připravila agentura Scholz & Friends.

„Byli jsme Fernet pro chlapy, teď jsme cokoli lihové čímkoli ovoněné pro kohokoli. Každý si vybere - a nikdo to nechce!“ Úžasné hřebelcování koňské kostry.
Vilém Rubeš

Míla KneprNejvíc bodů jde za novou lahví... Na vaše příběhy? Moc je nevidím. Na mne to působí hodně jájínkovsky: máme novou kampaň, máme novou láhev, máme inovované logo - tož se pochlubme. Ale přiznám, že jedna věc mě baví převelice - zlaté digitálky pana Stocka. Ty jsou super cool.
Míla Knepr (Silver Pack)

„Ital“ na mě působí jako model z katalogu a ne podnikatel s charismatem. Na spot se hezky dívá, ale není tam žádný moment překvapení. Něco, co jsem ještě neviděla nebo neslyšela, a díky čemuž by mi tahle věc utkvěla v paměti.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)

Archetyp dávného zakladatele se samozřejmě dá zpracovat lépe i hůře, nicméně ta pachuť, že je mi servírován odvar už mnohokrát převařený, ta na jazyku ale zůstane...
Jan Javornický(Elite Solutions)

To bylo furt samé nevyměknem a stejně vyměkli, škoda. Design láhve je pecka, ale z vizuálu už tak vylitý nejsem.
Michal Šoller (Cognito)

Jako bývalý BM této společnosti bych pořád radši viděl něco na úrovni balkonu a claimu „i chlapi mají své dny“. Také vím, že to s příběhem Lionella a vznikem fernetu nemá společného nic. Jsme tedy zase u fabulace, solidního rozpočtu na natáčení a aspirace nepřekračující polohu „existuju“.
Pavel Jechort

Aneb jak jedna z mála opravdu ukotvenejch značek spadla do generátoru náhodných klišé. A je to vina všech, kteří to nepili, protože daj na produkt víc než na reklamu.
Matouš Hutník (Peppermint Digital)

“MartinZačátek mě bavil, ale pak už jsem chtěl, aby to skončilo. Copy nemá nápad a opakuje 1000x použité fráze a místy nedává smysl. Nejdříve měl úpěšnou firmu a pak vzal život do svých rukou. Bylo první vejce nebo slepice?
Martin Frko (Direct pojišťovna)

Ten příběh je slabej Lioneli. Uvěřil bych ti, kdybys mně naservíroval něco zajímavějšího.
Ondřej Souček

Obyčejný nápad, velmi dobře zrežírovaný.
Štěpán Zálešák (Zalesak.tv)

Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.