V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Koh-i-noor buduje síť prodejen v Rusku, letos jich tam otevře patnáct

Ruská prodejna Koh-i-noor

Ruská prodejna Koh-i-noor

Výrobce psacích a výtvarných potřeb Koh-i-noor Hardtmuth otevřel letos v Rusku třináct nových prodejen. Další dvě tam plánuje zprovoznit ještě před koncem roku. Nejnovější obchod ruské sítě Koh-i-noor je v menším městě Balašicha nedaleko Moskvy. Zatím nejúspěšnější prodejna je ve městě Ljubercy. Oba obchody se nacházejí v nákupních galeriích. Ruskou síť buduje česká firma ve spolupráci tamními obchodními partnery. Investice Koh-i-nooru na ruském trhu se pohybují v řádech desítek milionů korun. V sortimentu tužek, pastelek a pryží je Koh-i-noor v ruské prodejní síti zastoupen nejvýrazněji ze zahraničních značek.

„Síť značkových prodejen v Rusku navazuje na úspěšnou obchodní strategii firmy na území Česka, kde jsme za poslední roky vytvořili síť více než 100 značkových a partnerských prodejen,“ říká Zdeňka Žánová, ředitelka exportu Koh-i-noor Hardtmuth. „V tuto chvíli prodáváme na domácím trhu ve vlastních prodejnách 50 % tuzemského obratu, za posledních pět let jsme navýšili prodeje o téměř 40 %,“ dodává.

Rusko je konzervativní trh, na který se obtížně zavádí novinky. Koh-i-noor v ruských prodejnách nabízí okolo tisíce druhů produktů. Nejprodávanější jsou tam tradičně oblíbené pastelky, především akvarelové Mondeluz, potom školní a kancelářské pryže a grafitové gradační tužky řady 1500.

Koh-i-noor pastelky pro ruský trh

Koh-i-noor pastelky pro ruský trh

Kvůli současným opatřením ruské vlády jsou zpřísňovány podmínky dovozu zahraničního zboží na zdejší trh. Dále musí zahraniční prodejci pro své zboží opatřit poměrně nákladné ruské certifikáty. V roce 2015 začala působit evropská opatření proti Rusku, která výrazně ovlivnila koupěschopnost obyvatelstva a zapříčinila velké kolísání kurzu rublu, a došlo k téměř 30% poklesu prodeje. Ruské banky kromě toho zpřísnily ruským podnikatelům dostupnost deviz. „V loňském roce došlo k oživení a obrat byl zhruba o 20 % vyšší než v roce 2015, ale v letošním roce to vypadá opět na mírný pokles prodeje, který vyplývá z obtížné finanční situace některých zákazníků a obchodních partnerů, ačkoliv zájem o naše zboží je značný,“ komentuje situaci na ruském trhu Žánová.

Firma Koh-i-noor byla založena v roce 1790 a je jedním z nejstarších výrobců školních, výtvarných, kancelářských a hobby potřeb na světě. Ochranná známka je registrována v 73 zemích. Koh-i-noor Hardtmuth je součástí skupiny Koh-i-noor holding, která má roční obrat téměr 4,1 miliardy Kč a patří do ní například výroba pro zdravotnictví Gama Group nebo stojírenské a energetické divize Koh-i-noor Machinery a Energy.