Koho by nerozplakal klavírní koncert pro starého slona!

Tak citlivou nedělní přílohu jsme tu dlouho neměli. Držte se.

Až vás některé z našich tipů rozruší, doporučujeme se dívat do krajiny. Anebo přejít ke klidnějším, analytickým textům. Máme i takové.

Až vás některé z našich tipů rozruší, doporučujeme se dívat do krajiny. Anebo přejít ke klidnějším, analytickým textům. Máme i takové.

Audio

The Punchline (Latif Nasser, Radiolab) 

Tu a tam zazní výzva, aby se ve zprávách objevovaly i nějaké pěkné, hřejivé příběhy. Soustředění se jen na tragédii je dlouhodobě nesnesitelné. Je ale dobrý důvod, proč se pozitivním událostem média spíš vyhýbají. Odvyprávět je totiž vyžaduje mnohem víc kumštu. Nelze být přeslazený, musíte vybudovat uvěřitelný konflikt – a pak ještě najít šťastný konec. To se v reálném světě nehledá snadno. 

Snad bych nemusel psát víc než to, že tým Radiolabu je naprostá špička v oboru podcastových reportáží a jejich umění narace obstojí i v tomhle přetěžkém úkolu. O příběhu neprozradím víc než to, že budete na konci budete zhuntovaní. Ale krásně! 

Přála bych si narodit se znovu za dvě stě let (Pavla Horáková, Vltava)

Na Vltavě měli výroční Týden s Boženou, pro který si nechali napsat povídky věnované Němcové od pětice současných autorek a autorů. V autě jsem náhodou zachytil kus Pavly Horákové, který načetla Zuzana Stivínová. Po zklamání z autorčina oceňovaného románu Teorie podivnosti mě povídka příjemně překvapila. Mýtická žena z bankovky v ní vykládá svůj život poněkud realističtějším pohledem, než jaký známe ze škol. Rakovina součástí.

Text

Welcome to the Bold and Blocky Instagram Era of Book Covers (Margot Boyer-Dry, Vulture) 

Minule jsme ukazovali, jak představa o kráse na Instagramu proměňuje lidská těla. Čert vem člověka – teď se dokonce zdá, že se displejovému formátu začínají podřizovat i knižní obálky.

Zaujmou ale i další postřehy o trhu s literaturou. Třeba:

Since 2013, two things have happened in publishing: sales of print books have increased by nearly 11 percent, and at the same time, the industry has lost about a billion dollars in revenue, thanks to Amazon’s undercutting of book prices.

Všechno ale není ztraceno. Po dekádách úpadku se začínají vzmáhat malá knihkupectví. Koho zajímá, jak můžou malé byznysy konkurovat Amazonu a jeho nekonečnému inventáři, nenajde lepší případovou studii.

What nihilism is not (Nolen Gertz, The MIT Press Reader)

Rozpitvávat pojem nihilismus, šťourat se v jeho nuancích – je to k něčemu dobré? K čemu chtít znát jeho odlišnost od pesimismu, apatie, cynismu? Tvrdím, že za zástěrkou akademických řečí se skrývá postrčení k vůli k moci. 

If optimism leads us to be complacent, leads us to wait for something good to happen, or for someone else to make something good happen, then optimism leads us to do nothing. In other words, it is not pessimism but optimism that is similar to nihilism.

Analýza: za 10 let zanikla polovina regionálních novin. ‚Můžou za to i radniční zpravodaje,‘ říká expertka (Jan Boček, iRozhlas)

Sdílet tohle na Médiáři je skoro povinnost. Lenka Waschková Císařová z brněnské fakulty žurnalistiky dává rozhovor o svém výzkumu regionálních periodik. „Zpracovat komplexní informace, nahlížet je z různých úhlů, to bohužel zatím nikdo jiný než média ve společnosti nedokáže. Rozhodně ne radniční zpravodaje.“ Důsledky úpadku lokálních médií nedávno podrobně prozkoumal i New Yorker.

The Enemies of Writing (George Packer, The Atlantic)

Dodáváme jediné:

Insolvence, dotace, kmenové buňky. Podivné obchody vicepremiéra Havlíčka (Jiří Štický, Reportér)

Vinohradská 12 minulý týden připomněla rozhovorem s Jiřím Štickým jeho reportáž o historii superministra Karla Havlíčka. Protože je původní článek odemčený, odkazujeme na něj. Jeho angažmá ve šméčkovém projektu kmenových buněk profesorky Evy Sykové je etická lahůdka.

Zvíře na konec

Možná, že jste v životní situaci, kdy potřebujete vidět noční klavírní koncert odehraný v džungli pro slona Mongkola, který strávil život taháním klád a teď poloslepý, pochroumaný může odpočívat a poslouchat Beethovena. To je pro dnešek vše, teď mě omluvte, něco mi spadlo do oka. 

Ondřej Sliš & Jakub Jetmar

George

Nedělní přílohu internetu podporuje digitální bankovnictví George