Koho nezničí sport, toho zničí robespierrové

To se tak sejde Pelta, Bittner, Fila a Dominik Hašek - a je z toho sportovní příloha.

Přejeme dobrou chuť z Jáchymova

Přejeme dobrou chuť z Jáchymova

Co taky jiného než sport, takhle o víkendu. Snad trochu cestování. Do Makedonie, Polska či Hlinska.

Když brutalismus ustoupí balastu. Jak se z moderní Skopje stal balkánský Disneyland (Marie Kordovská, earch.cz)

Ničivé zemětřesení v šedesátých letech, vypjatý nacionalismus po novém tisíciletí. Město Skopje prošlo za krátkou dobu dvěma radikálními přestavbami – a vznikla tím nesmírně zajímavá případovka o vlivu společenského zřízení na architekturu. Nezapomeňte si projít i fotogalerii. Klasicistní sloupy pohlcující brutalistickou stavbu jsou tím nejbizarnějším, co jsem spatřil za velmi dlouhou dobu.

How We Play Hockey in Sweden (Victor Hedman, The Player’s Tribune)

Petr Bittner se v Deníku Referendum týdnu vrátil ke kauze nahrávky trenéra Techniky Brno a jeho výchovných technik. Ty rozebral z dietologického hlediska i Kamil Fila. U Bittnera mě zaujal hlavně jeho odkaz na vyprávění, jak vypadá mládežnický hokej na švédské periferii, která plodí hvězdy NHL jako na běžícím páse. Nerad bych přitom zobecňoval, který přístup je nutně efektivnější. I bez expertízy ale mohu vidět, že je mezi nimi rozdíl o velikosti galaxie.

(Mimochodem: pokud vás ubírání mládežnického sportu zajímá, podívejte se na iSportu na dokument o výchově fotbalistů. Těch, kteří to dotáhli na Euro 2004, i těch současných).

(Mimochodem 2: v týdnu u soudu vypovídal bývalý šéf české kopané Miroslav Pelta. Luděk Mádl na Seznam Zprávách přepisoval jeho výpověď. Podle očekávání má potenciál dostat se do zlatého fondu českého sportovního humoru. „Já když pozvu někoho do bytu a není to mužský pohlaví, tak to má nějakej směr. Ale není to, kristepane, úplatek, jak vykonstruoval pan státní zástupce, že to byl konspirační byt, kde se budou přepisovat dějiny. My nedělali nic zakázanýho. A za to druhý jsem dostal doma. Já mám přísnou paní.“)

Kámo, já to vydržel (Bez frází)

Vedle výše zmíněného rasistického (viz Dominik Hašek) trenéra řeší rasismus i české fotbalové kluby. Dobrá příležitost připomenout životní příběh plzeňského hráče z Konga Joela Ngandu Kayambay, jak ho - jako vždy - čtivě zaznamenali na sportovním portálu Bez frází. Drobnůstka: v Česku začínal Kayamba kopat za mančaft, jehož mládežnickými kategoriemi prošel i jeden z tvůrců Přílohy. Tady ale tedy není domovina právě důvodem k hrdosti.

Když jdou sochy k zemi: Historika překvapily emoce (Lenka Kabrhelová, Vinohradská 12)

V názorech na posprejované sochy bych se mohl koupat jako strýček Skrblík ve svých zlaťácích. Jeden komentář ale vystupuje z řady. Český rozhlas vyzpovídal mladého akademika Čeňka Pýchu. Poštěstilo se mi chodit na víc jeho čtecích seminářů, takže mám dobrou představu o jeho erudici: je bohatší než zmíněný Skrblíkův sejf. Víc Čeňka v médiích!

The American Press Is Destroying Itself (Matt Taibbi)

Spalující kritika a protřepání svědomí amerických médiích a tamních robespierrovských praktik, tedy vyhazovů za podivné prohřešky. Jakkoliv je Matt Taibbi, autor oceňované knihy o současných médiích Hate Inc., autorem hodným respektu a důvěry, po rozhořčení nad stavem amerických médií se vyplatí přečíst i polemiku od Nathana J. Robinsona, který spoustu případů z původního eseje rozporuje a pocit z přímočaré rakety od Taibbiho nutí částečně přehodnotit.

Telegraficky

  • V Polsku se blíží prezidentské volby. Dobrým zpravodajem tamního dění je Filip Harzer ze Seznam Zpráv. Tady píše o homofobii v kampani současného prezidenta.
  • Polsku se věnuje i nové číslo literárního měsíčníku Host, které před prázdninovou pauzou vyšlo v rozsáhlejším vydání. Je výborné.
  • Protože prázdniny bude nejspíš víc lidí než dřív trávit v domovské kotlině, hodí se teoretická příprava na to, jak pozorovat krajinu. Krajině celé - podařené - číslo věnoval kulturní čtrnáctideník A2. Jedním z tamních kusů je rozhovor s biologem Jiřím Sádlem, kterému loni vyšla kniha Krajina! Průchod okolím v příkladech. Nedávno jsem z ní četl několik interview, je skvělý, zkuste třeba ten na portálu časopisu Vital.
  • Reuters News Report 2020 je tady. O placení, newsletterech, podcastech a samozřejmě jednotlivých zemích. Zajímavý poznatek o jednom místním specifiku sdílel mediální výzkumník Václav Štětka.

Jakub Jetmar

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport

Partnerem Nedělní přílohy internetu je Tipsport