Nemohli jste dospat, když jste čekali, jakou úžasnou novinku uvede Facebook “v reakci” na působivý nástup Google+? A připadaly vám nové videohovory ve spolupráci se Skypem trochu jako nuda? Mně videochatové novinky nějak nezasáhly, spíš dál dumám, jak co nejefektivněji rozdělit své kontakty do relevantních kruhů. Taky by to Google mohl rozdělit za mě, informací na to má dost.
Videochat je teď ale v centru pozornosti. Zahraniční weby se předhánějí v porovnávání toho, jestli Google Hangouts dávají novým videochatovacím možnostem spojeného Facebooku a Skypu na frak, nebo ne. Zatímco Facebook umožňuje pouze videohovor jeden na jednoho, Google+ spojí až 10 lidí zároveň. A k tomu už dávno nabízí možnost soukromého videohovoru v rámci Gtalku. Hm.
Budete to používat? Možná na pracovní konferenční hovory - bod pro Google+, hned jak začne fungovat i pro Google Apps účty stále víc používané firmami. A co ty “rodinné” věci, pro které by videochat měl být dobrý především? Vy máte ve svém okolí někoho, kdo s blízkými raději videotelefonuje než prostě jen mluví? Já ne. Webkamera na mém notebooku mě upřímně řečeno většinou spíš děsí.
Zdá se to však být hodně důležité a atraktivní - třeba i proto, že už brzy má být funkce pro videochat součástí prohlížeče, bez nutnosti instalovat zvláštní plugin...
Zaslechla jsem, že je to české specifikum - že radši nejsme vidět. Proto sice vesele “skajpujeme”, ale na videohovory moc nejsme. Stačí se podívat do statistik hledání, třeba na Seznamu: Ano, sice nás zajímá “videochat zdarma”, ale když mrknete na související dotazy (a také na první výsledky pro klíčové slovo “videochat”), tak rozhodně ne kvůli tomu, abychom si přes Skype videotelefonovali s babičkou...
Mizivá průměrná měsíční hledanost dalších podobných frází ukazuje, že o videohovory se u nás zajímá jen málokdo:
Ani kontroverzní náhodná videochatovací hračka Chatroulette u nás v době své největší slávy moc nezabodovala, osazenstvo českého Twitteru o ní poklábosilo zhruba 200x, a to za celou dobu. Pro úplnost ještě porovnání našeho (ne)zájmu o Chatroulette v kontrastu třeba s takovými Tunisany pomocí Google Insights for Search:
Nemám nic proti novým videochatovacím možnostem Google+ ani Facebooku, naopak! Své uživatele si, zdá se, najdou a určitě je časem dokážou kreativně využít i marketéři, prakticky pak třeba lidé ze zákaznické podpory. Mám ale dojem, že Češi si radši popovídají bez toho, aby se předtím museli učesat.

Jakub Zelenka a Apolena Rychlíková chystají novou mediální platformu
