V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Komárek chce být lídrem jedné z kandidátek Babišova hnutí: Jsem lepší než Vili Buchert

Zleva Martin Stropnický, Martin Komárek, Jiří Zlatuška, Věra Jourová. Vzadu na parapetu sedící Daniel Köppl, šéfredaktor časopisu MarketingSalesMedia

Snídaně s tvářemi Babišova hnutí. Zleva Martin Stropnický, Martin Komárek, Jiří Zlatuška, Věra Jourová. Vzadu na parapetu sedící Daniel Köppl, šéfredaktor časopisu MarketingSalesMedia. Foto: Petr Bednář

Politické hnutí Ano, jemuž předsedá podnikatel, majitel Agrofertu Andrej Babiš, dnes na neformální snídani v pražské Panské ulici, kde donedávna sídlily časopisy Týden a Instinkt, představilo některé své kandidáty, mimo jiné i bývalého dlouholetého komentátora MF Dnes Martina Komárka.

„Současné establishmentové strany jsou zevnitř nereformovatelné,“ prohlásil v krátkém expozé Komárek. Prostor, který vznikl úbytkem voličů dosud největších stran ODS a ČSSD, podle něj „buď zaplní populista, nebo relativně seriózní strany“, mezi něž počítá i Babišovo Ano. „Jako bývalý novinář vím, že úplně seriózní strany neexistují, stejně jako neexistují úplně seriózní noviny,“ podotkl.

Babiš je podle Komárkovy čerstvé zkušenosti „úplně jiný, než jak my ho popisujeme“. Na „druhé třetí čtvrté večeři“ dostal od Babiše konkrétní nabídku, aby kandidoval. Tu využil. Následně prý musel reagovat na prohlášení, že si ho Babiš koupil. „Já odešel ze svobodné vůle, vy jste koupený,“ připomněl Komárek, jak v žertu reagoval v rozhovoru s bývalými kolegy z vydavatelství Mafra, které Babiš krátce po jeho odchodu koupil.

Na setkání s novináři se jako další kandidát Ano na politické funkce představil profesor Jiří Zlatuška, bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity, jako odborný garant pro zahraniční oblast Martin Stropnický, herec a bývalý velvyslanec v Itálii a Portugalsku, nebo dlouholetý šéf reklamní agentury Mark/BBDO Petr Topinka, ten nyní podle svých slov pro Médiář zastřešuje externí komunikaci hnutí.

Babišovo Ano, které má nyní zhruba 850 členů, cílí na ty, které „dusí nebo bude dusit stát“, jak řekla Věra Jourová odpověděla přítomnému Bohumilu Pečinkovi z Reflexu. Kromě lidí do 30 let to mají být také aktivní senioři, kteří zaměstnávají jiné. V takových seniorů podle komunikačního stratéga Topinky existuje „obsahová shoda“ právě s Andrejem Babišem.

„Jsem lepší než Vili Buchert, po všech stránkách,“ odvětil Komárek odlehčeně na dotaz Médiáře, jak vidí své šance u voličů coby bývalý novinář při zkušenosti, kterou udělal jeho bývalý kolega Viliam Buchert - ten kandidoval na senátorský post za TOP 09. „Vili byl dobrý zahraničář, já nicméně dvacet let poctivě sledoval českou politiku, znám důvěrně její chyby,“ rozvedl pak srovnání. „Ale nevím, jaké Vili udělal chyby v kampani. Já žádné neudělám,“ prohlásil.

Komárek jako programový manažer Ano se podle svých slov hodlá ucházet o místo v čele jedné ze 14 kandidátek, které hnutí plánuje postavit. Předeslal, že on se chce ucházet o hlasy voličů jako poslanec, zatímco Buchert byl solitérní kandidát na senátora.