Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Komárek couvl, o zprávách ČT z Ukrajiny mluvit ve sněmovně nechce

Generální ředitel ČT Petr Dvořák a předseda Rady ČT Jaroslav Dědič na dnešní schůzi volebního výboru

Generální ředitel ČT Petr Dvořák a předseda Rady ČT Jaroslav Dědič na dnešní schůzi volebního výboru

Poslanecký volební výbor, který se zabývá mediální problematikou, na dnešní schůzi z jejího programu jednohlasně vyřadil bod, v němž měli generální ředitelé České televize a Českého rozhlasu informovat o tom, jak tato veřejnoprávní média referují o krizi na Ukrajině. Bod před několika dny navrhl předseda výboru Martin Komárek (ANO), po úterní diskusi na výboru a odmítnutí od šéfů ČT a rozhlasu se dnes rozhodl jej z programu vyřadit. Několik poslanců Komárka přitom zkritizovalo, mimo jiné opět za to, že nezná jednací procedury sněmovního výboru.

„Čelíme děsivé situaci, kdy tváří v tvář velkým krizím selhávají soukromá i veřejnoprávní média,“ vysvětlil Komárek, co ho údajně vedlo k zařazení zmíněného bodu. Chtěl posoudit vybraný segment zpravodajství „bez usnesení a bez peskování“, přičemž „naprosto chápe“ strach veřejnosti z toho, že zpravodajství ČT budou ovlivňovat politici. „Jako řadový koncesionář se tedy obrátím řadovou cestou na rady,“ rezignoval na svůj záměr před schválením programu.

K politickému ovlivňování zpravodajství nicméně podle něj už dochází. „Děje se to pokoutně, nikoli veřejně na půdě výboru, kde je poměrné zastoupení,“ řekl Komárek, detaily nedodal. Pár dalších členů výboru jeho tvrzení nadzdvihlo. „Pokud ty informace máte, bylo by fajn, kdybyste se s námi o ně podělil,“ reagoval poslanec ODS Zbyněk Stanjura. „Řekněte to proboha otevřeně,“ řekl také poslanec ČSSD Jan Birke.

Komárkův největší kritik ve výboru, poslanec TOP 09 Daniel Korte chtěl vyřazení příslušného bodu navrhnout také. Vadí mu, že ho Komárek vložil do programu „bez jakéhokoli podkladu, bez jakéhokoli materiálu“. „Prosil bych, abych ke každému bodu byl přiložen nějaký materiál, o kterém se dá diskutovat. Také mi vadí, že se ze zpravodajství vytrhává jeden segment,“ řekl Korte.

„Jsme připraveni na toto téma diskutovat s kýmkoli - s volebním výborem, odbornými organizacemi i s veřejností. Nám vadí ta procedura,“ podotkl přítomný generální ředitel České televize Petr Dvořák. Kritizoval mimo jiné, že Komárek příslušný bod na dnešní schůzi zařadil bez předchozí dohody s řediteli ČT a rozhlasu i s kolegy z výboru. Dvořák se také ohradil proti Komárkově prohlášení, že veřejnoprávní média selhávají, i on to považuje za nepodložené. Nešťastné je podle něj také chtít diskutovat o zpravodajství o dění, která ještě stále probíhá.

Dnešní schůze volebního výboru, která začala v 10 hodin, se jako host účastní mimo jiné právě šéf ČT Petr Dvořák, dalším bodem v pořadí je totiž schvalování výroční zprávy o činnosti ČT za loňský rok. Jednání přihlížejí také ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal, programový ředitel ČT Milan Fridrich, šéf vývoje pořadů ČT Jan Maxa i šéf Dvořákovy kanceláře Vít Kolář.

Šéf rozhlasu Peter Duhan zatím nepřišel, má totiž být až při schvalování výroční zprávy o činnosti Českého rozhlasu za rok 2013, a ta je na programu až od 14. hodiny.