V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Komunikaci resortu průmyslu povede Piskáček

Jan Piskáček má nastoupit k novému ministrovi Karlu Havlíčkovi, mluvčím ale nebude.

  • ČTK
  • 29. 04. 2019 16:35
Jan Piskáček

Jan Piskáček

Šéfem komunikačního týmu ministerstva průmyslu a obchodu bude Jan Piskáček. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Končící ministryně Marta Nováková (za ANO) několikrát označila za svou chybu v čele resortu právě komunikaci a práci tiskového oddělení. Dosavadním mluvčím Novákové byl Milan Řepka, toho času v pracovní neschopnosti. Podle Havlíčka tento tým v posledních měsících naprosto selhal, a proto se od základu změní. „Musí tam být brilantní tým schopných lidí, kteří novinářům reagují ne do jednotek dnů, dokonce ani ne jednotek hodin - musí reagovat kvalifikovaně v rámci několika desítek minut,“ uvedl dnes Havlíček. Piskáček podle něj nebude mluvčím. Sám Piskáček dnes řekl, že jméno mluvčího bude oznámeno po jmenování Havlíčka ministrem.

Piskáček v minulosti podle zjištění Mladé fronty Dnes jako poradce úzce spolupracoval s Alešem Řebíčkem z ODS, který býval mimo jiné ministrem dopravy. Radil také bývalému ministrovi životního prostředí Tomáši Chalupovi (rovněž ODS). V minulosti psala média o Piskáčkově možném střetu zájmů kvůli práci pro ministerstvo dopravy a stavební a dopravní firmu Viamont, s níž v oblasti PR spolupracoval a jíž byl Řebíček spolumajitelem. V roce 2008 Česká televize upozornila na to, že Piskáček vyhrával výběrová řízení v klíčových dopravních institucích a zároveň byl napojen na soukromé firmy, což vyvolávalo pochybnosti o přístupu k důležitým státním informacím. „S působením v soukromém sektoru jsem skončil a žádné aktivní klienty nemám. Vzhledem k budoucímu angažmá na ministerstvu jsem všeho ponechal,“ odpověděl dnes na dotaz ČTK Piskáček.

Ten v roce 1998 začínal v reklamní agentuře Ogilvy, v následujících pěti letech pracoval pro Severomoravskou energetiku nebo GE Capital. V roce 2003 se ve skupině Ogilvy stal vedoucím nové jednotky Mather Public Relations, kde zůstal až do roku 2010. Mezi jeho klienty patřily společnosti ze sektoru financí (HVB Bank, registr informací o dlužnících Solus), obranného průmyslu (General Dynamics), telekomunikací (Nextra, Telenor), energetiky (Severočeské doly) nebo státní správy (ministerstvo dopravy, ŘSD). Od roku 2010 má Piskáček vlastní praxi. Věnoval se sektoru realitního developmentu (PPF Real Estate, CPI) či financí (Komerční banka). Mezi roky 2015 a 2016 byl šéfem externí komunikace telekomunikačního operátora O2.

„Chtěla jsem vedle sebe mít muže“

Končící ministryně průmyslu a obchodu Nováková považuje za chybu, že si za tiskového mluvčího úřadu vybrala zmíněného Milana Řepku. Řekla to minulé úterý na bilanční tiskové konferenci. Už krátce poté, co premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl začátkem dubna týden její odvolání, uvedla, že uznává pochybení v marketingové a PR komunikaci ministerstva. „Já jsem si uvědomila, že to bylo špatné rozhodnutí relativně brzy, ale nechtěla jsem si ho připustit. Situace se vyhrotila, prostě jsme nebyli pro sebe vhodní partneři,“ komentovala Řepkovu práci na ministerstvu Nováková. Mluvčí podle ní nastoupil na úřad po výběrovém řízení. „Vybrala jsem si ho proto, že jsem chtěla mít vedle sebe muže,“ řekla Nováková.

Řepka je už několik týdnů v pracovní neschopnosti, stále tedy není odvolán. „Nerozumím motivům, které k tomu výroku vedly,“ reagoval na kritiku v televizi Prima. Vyjádření ministryně považuje za její osobní pohled. Dodal, že na nemocenské je kvůli psychickému a fyzickému vyčerpání.

Marta Nováková a její mluvčí Milan Řepka v rozhovoru pro Českou televizi

Marta Nováková a její mluvčí Milan Řepka v rozhovoru pro Českou televizi

Marta Nováková a její mluvčí Milan Řepka v rozhovoru pro Českou televizi

Marta Nováková a její mluvčí Milan Řepka v rozhovoru pro Českou televizi

Nováková v únoru čelila silné kritice poté, co v rozhovoru pro ČT hledala důvod pro drahá mobilní data v Česku v přílišném využívání bezdrátových wifi sítí. Kritika zesílila po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Ministryně později uvedla, že v záležitosti nevidí svou chybu. Její náměstek Vladimír Bärtl, který vyzval zástupce Tchaj-wanu k opuštění akce, dostal kvůli záležitosti od ministryně vytýkací dopis.

Nováková minulý týden dále uvedla, že si myslí, že její odvolání souviselo s tím, jak si premiér představoval činnost ministerstva průmyslu. „V celé řadě věcí asi nenašel uspokojení. Já to opravdu jinak nemohu hodnotit, protože jsem tady skutečně pracovala se svým týmem velmi pečlivě a perně. Výsledky práce samozřejmě nejsou okamžité,“ řekla. Ministerstvo pod jejím vedením pracovalo podle ní na 24 zákonech, které se nyní nacházejí v parlamentu. Například novelu zákona o podpoře investic považuje pro své působení „za absolutně klíčovou“.

Budoucí ministr průmyslu Havlíček bude do funkce jmenován v úterý 30. dubna. Až Nováková opustí úřad, chce si podle svých slov odpočinout a věnovat se vnoučatům. Připomněla, že je už čtyři roky v důchodu. Čtyřiašedesátiletá Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. V předchozí jednobarevné Babišově vládě zastával pozici ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.