V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Koncernu Lagardere hrozí až 5 milionů pokuty za porušování licence rádia BBC

Novým majitelem BBC je francouzský koncern Lagardere, jehož českou pobočku řídí Michel Fleischmann. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Novým majitelem tuzemské BBC je francouzský koncern Lagardere, jehož českou pobočku řídí Michel Fleischmann. Foto: Profimedia.cz, Stanford

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila se společností BBC Radiocom správní řízení kvůli možnému neplnění licenčních podmínek. Rozhlasová stanice ze skupiny Lagardere Active ČR je údajně mohla porušit tím, že nezařazovala programové bloky dodávané Českým rozhlasem.

Podle RRTV stanice mohla porušit programové a vysílací schéma letos 24. března, kdy rada vysílání stanice BBC monitorovala. Informaci o zahájeném řízení rada odešle v nejbližší době, řekla ČTK předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová. Za neplnění licenčních podmínek hrozí zákon pokutou až 5 milionů Kč.

„Věříme, že vysílání probíhá v souladu se zákonem a licenčními podmínkami a bude-li to nutné, jsme připraveni toto hájit i u nezávislého soudu. Nicméně věříme, že v rámci správního řízení budeme schopni naše tvrzení prokázat a opravné prostředky nebudou nutné,“ sdělila ČTK mluvčí Lagardere Active ČR Radka Pilzová.

BBC Radiocom nyní s Českým rozhlasem dál vyjednává, ale ne kvůli naplňování podmínek licence, protože podle společnosti žádné takové podmínky v licenci neexistují, ale kvůli možné oboustranně výhodné spolupráci. „Vše bude záležet na podmínkách a na tom, jak se k takovému konceptu spolupráce bude stavět regulátor,“ uvedla Pilzová.

Společnost BBC Radiocom, provozující v Česku stanici BBC, byla nedávno převedena pod mediální skupinu Lagardere Active ČR. Proti tomu protestoval Český rozhlas, a otázkou proto byla forma další spolupráce, která je upravena v licenčních podmínkách. Spolupráce BBC a ČRo oficiálně skončila na konci února.

Lagardere Active ČR - česká pobočka francouzské mediální skupiny Lagardere, provozovatel rádií Evropa 2, Frekvence 1, Bonton a Dance - získala od britské BBC stoprocentní obchodní podíl ve společnosti BBC Radiocom v polovině loňského prosince. Český rozhlas proti tomu podal stížnost mimo jiné u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.