Přinášíme pravidelné týdenní hodnocení českých kampaní, a to hodnocení od nejpovolanějších - samotných kreativců, stratégů a klientů tuzemského reklamního průmyslu.
Reklamní katovna: pořadí za 6. až 8. týden 2020
- Triad Advertising: Končíme s plastovým, cinkejte lahvovým! (55 %)
značka: Gambrinus, klient: Plzeňský Prazdroj - Brain One: Lepší bydlení nemusí být drama (41 %)
značka: Modrá pyramida, klient: Modrá pyramida stavební spořitelna - Isobar: Vybírej královsky (39 %)
značka: Krušovice, klient: Heineken - Chilli Production: Dbát o sebe není slabost (32 %)
značky: Seinz, Balea Men, Alverde Men, klient: DM Drogerie Markt - Zonky Muppet (24 %)
značka: Zonky.cz, klient: Benxy
S nabídkou hodnotit obesíláme přes 70 tuzemských kreativců, stratégů a zástupců klientů. Tentokrát hodnotilo 10 katů. Na škále od 0 do 100 %, odstupňované po pěti bodech, každý ohodnotí každou z kampaní, všechna bodování zprůměrujeme do výsledného čísla. K vybraným přidá slovní hodnocení.
1. Gambrinus končí s plastem (55 %)

Gambrinus: Končíme s plastovým (Triad Advertising)

Gambrinus: Končíme s plastovým (Triad Advertising)
Pivovar Gambrinus ukončil začátkem roku produkci a distribuci piva v PET obalech. Toto rozhodnutí je součástí dlouhodobé strategie udržitelnosti Plzeňského Prazdroje a také motivem aktuální kampaně od agentury Triad Advertising. „Všichni víme, že jednorázové plasty jsou problém, který stále více zbytečně znečišťuje naše okolí. V Gambrinusu jsme si řekli, že bez plastů to šlo desítky let a je čas přestat produkovat další plast tam, kde to není potřeba. Češi jsou pivní národ, který beztak preferuje lahvové a čepované pivo,“ prohlašuje senior brand manager Gambrinusu Jakub Marek. „Lahvové pivo je charakteristické svým cinkáním, které neoddělitelně patří ke každému přípitku a vyvolává v nás chuť se ho napít. V porovnání s plastem sice lahváč trochu zatíží tašku, ale ulehčí přírodě,“ říká Rado Jankovič, creative team leader z Triadu, na čem agentura postavila kampaň. Produkčně se o ni postarala Goodie Baddie.
Tohle je sympatický. O to smutnější je, že na mobilech si to dnes většina lidí pustí bez zvuku.
Jakub Hussar (Haze)
Cink! do černýho.
Alena Burneleit (2Fresh)
Myslím, že rozumím zadání, hlavnímu sdělení. „Cinkání lahvovým“ je vlastně taky cajk. A dál už mi to hlava nebere. Senioři jako z Troškových filmů, basy, basy, basy, síťovka, basy a automat na lahve. (Málem jsem zapomněl na pohled z kontejneru.) Je to pocitově takové trochu pedestriální.
Míla Knepr (Silver Pack)
Jakože cože? Fakt jsem právě viděl reklamu, která je postavená na tom, že dělám pivo do skleněných lahví, což už dělám asi 100 let a teď to vydávám za ctnost poté, co jsem do minulého měsíce chrlil další pivo v plastu po milionech kusů? A my máme nadšeně tleskat chlemtat, protože jste zase dostali rozum? Spíš ne, hele.
Pavel Jechort
Dobré rozhodnutí. Osmdesát procent za ty lahve v síťovce a cinkající basy!
Tomáš Hrivnák
Jsem sice trochu alergická na spojení „zdravý rozum“, ale jinak se mi to moc líbí. Podané srozumitelně, čistě, sympaticky, empaticky. Ta paní se síťovkou vysloveně potěšila.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Body za to, že se nepokusili dramatizovat, jaké vylepšení je to pro spotřebitele, ale že jasně řekli, že sice budete nosit piva jako soumar, ale přírodě to pomůže. Bez ironie.
Vilém Rubeš
Tímto přihlašuji slogan Končíme s plastovym, cinkejte lahvovym! do Zlatého pera. Dobrá myšlenka, dobrý copy, dobrý reálie, dobrý herci, ještě aby ten Gambáč byl taky dobrej...
Ondřej Souček
Ta hudba z cinkání není vůbec špatná, ale kam se poděl král?
Michal Šoller (Cognito)
Už je to tady, lehký svižný nápad. Jen exekuce je zatížena příliš lehkým budgetem klienta.
Ivan Peterka (Peppermint)
2. Nedělat z bydlení přehnané drama (41 %)

Modrá pyramida: Lepší bydlení nemusí být drama (Brain One)

Modrá pyramida: Lepší bydlení nemusí být drama (Brain One)
Stavební spořitelna Modrá pyramida spustila brandovou kampaň, která má podpořit nové směřování a positioning značky. V době eskalující bytové krize si bere jako hlavní insight fakt, že pro většinu lidí se z řešení vlastního bydlení stává drama. Schválně přehnaná dramatičnost se tak stala leitmotivem série televizních spotů, digitální i venkovní komunikace a POS materiálů. Letošní kampaň na rozdíl od té minulé nevznikala celá inhouse. Za strategií i kreativním konceptem stojí marketingová agentura Brain One, kterou si stavební spořitelna Komerční banky vybrala loni. Prvním společným projektem bylo v druhé polovině loňského roku 2019 vypracovat novou strategii značky, která má u cílové skupiny velmi dobrou znalost, ale zejména u mladých lidí ztrácí na relevanci. Aktuální kampaň vznikla v produkci Boogie Films.
Bizár roku. Vířivá oscilace mezi fraškou a tklivým reklamním dada.
Jakub Hussar (Haze)
Tenhle spot maká. A kdyby měla Modrá pyramida modernější logo a kampaň odvážnější typografii, za mě úplná pecka.
Alena Burneleit (2Fresh)
Hmmmmm. Pak jsem si přečetl agenturní elaborát o insightu a strategii: „Zařizování hypoték či úvěrů je pro lidi obecně většinou náročný proces, kdy si vše musí zařídit a vyběhat sami a ještě s nejistým výsledkem. Při tvorbě naší nové strategie jsme z této silné myšlenky vycházeli...“. A beznadějně jsem se ztratil. A zůstala jen otázka: Proč?
Míla Knepr (Silver Pack)
Měla to být nejspíš řachanda, ale mě ti lidé a interiéry děsí. Vůbec jsem nechytl sdělení, jestli tam nějaké bylo.
Pavel Jechort
Ten systém „vymyslíme slogan a pak na něj natočíme doslovný instruktážní film“ mě nebaví. Modrá pyramida jde zjevně od jednoho vítězství k druhému - tady opět poráží reklamní řemeslo na celé čáře.
Tomáš Hrivnák
Ale to není drama! To je jen šmíra! NKP.
Vilém Rubeš
No, čoveče, tohle tedy vůbec neni špatný. Dobrý hlášky, dobrá režie, dobrý herci, no ještě, aby ta Modrá pyramida byla taky tak dobrá.
Ondřej Souček
Po delší době jsem něco sledoval se zájmem až do konce. Ten font je ble, ale ostatní má správnou atmošku.
Michal Šoller (Cognito)
Je to jako s nepovedeným uměleckým dílem. Nevíte, co chtělo říct, ale tváří se, že vše je záměr, jen vy tomu nerozumíte. Na mě moc rádoby humoru na sílu, který zastírá, co chce Modrá pyramida říct.
Ivan Peterka (Peppermint)
3. Krušovice navádí, jak vybírat královsky (39 %)
Reklamní agentura Isobar připravila online kampaň pro značku Krušovice, navazující na nadlinkovou komunikaci Je to na tobě, tak vybírej královsky od agentury DDB Prague. Ta je založena na myšlence, že rozhodování je jednoduché a žádná volba není těžká, když má člověk nadhled z trůnu a vybírá královsky.
Série čtyř patnáctivteřinových onlinových spotů od Isobaru má demonstrovat jednoduchost a jednoznačnost královské volby, když má člověk své zásady. Na diváka se prostřednictvím řečnických otázek obrací tentýž protagonista jako z předchozího televizního spotu. Ztělesnil ho herec a moderátor Justin Svoboda. Spoty vznikly v produkci Doit.films. Režíroval Prokop Motl, za kamerou byl Gašper Šnuderl.
Řemeslo dobrý, ale jedné věci nerozumím - když už v komunikaci zazní „král“, proč se nezjeví nějaká nová slibná figura krále? Vím, že jeho původní protagonista zemřel, ale může to být variabilní maskot à la Doctor Who. Tohle je spíš jeho road manager. Hodně se tam máchá, ale sedí to na zadku.
Jakub Hussar (Haze)
Kudos za provázanost s nadlinkou a čistý vizuální styl. Kdyby se líp využil kontext onlinu (jako ten spot s Tindrem), mohlo to být i zajímavé.
Alena Burneleit (2Fresh)
Ta doslovnost je odzbrojující, když cizí peří, tak peří, když loutky, tak provazy na pažích. Na filozofování o (životních) hodnotách a charakteru mi to přijde málo.
Míla Knepr (Silver Pack)
Začátek vypadá slibně, ale pak se sdělení nějak rozpadá. Dělat všechno královsky znamená jakože co? Se obávám, že se tady z nějakého relativně soudržného příběhu udělala tak prudká zkratka, až se vytratil smysl. Točit patnáctky je těžká disciplína, když mám jen sliby místo důkazů.
Pavel Jechort
Pokud jde o království, mám jednu formativní vzpomínku. Tak dospělí kolem mne říkali záchodu, když mě v raném dětství chtěli inspirovat k jeho používání. Záchodová mísa potom představovala trůn a malý Tomík byl - ovšem po provedení patřičného úkonu - symbolicky korunován na krále pochvalami příbuzenstva. Nemohu si pomoci, ale aktuální reklama Krušovic je ukotvená v podobné úvaze a předpokládá spotřebitele, který se zasekl v nějaké té ranější psychologické vývojové fázi.
Tomáš Hrivnák
Nadhled Krušovicím rozhodně sluší. A to pivo je nasvětlené tak, že jsem hned dostala chuť na kousek.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
„Nějak tam dostaňte rebelství, toho našeho nešťastného krále a rozhodné ne!“ Jasně, že každý na světě vám odpoví, že by se nenechal ovládat a svého království by se nevzdal. No a? NKP.
Vilém Rubeš
Já to nechápu. Co mi timhle chcete říct? „Kdyby chtěli, aby ses nechal ovládat...“ Kdo jako? A myslim, že kladně by odpověděl pouze radikální masochista, tím pádem je naprosto irelevantní pouštět takovou otázku z pusy. Pití piva je přece zábava a poučování tam nemá místo.
Ondřej Souček
Spojení král a pivo ve mně automaticky evokuje jinou značku. Mám pocit, že podobných spotů už jsem viděl nespočet. Není to špatné, jen to nemá výjimečnou chuť.
Michal Šoller (Cognito)
Stane se, že je film lepší než knižní předloha. Také jsou případy, že filmové pokračování je lepší než jednička. A jak je vidět, i v reklamě může navazující online kampaň výrazně překonat původní nadlinkový formát. Jasný Terminátor 2.
Ivan Peterka (Peppermint)
4. „Déemko“ se zaměřilo na muže (32 %)

Dbát o sebe není slabost: hrnek z věrnostní části kampaně

Dbát o sebe není slabost: roadshow

Dbát o sebe není slabost: sampling
Dbát o sebe není slabost, tak zněl claim kampaně na pánskou kosmetiku, kterou pro drogerii DM v posledním čtvrtletí loňska vytvořila agentura Chilli Production. Kampaň, jejímž cílem bylo zvýšení prodeje pánské kosmetiky, propagovala značky Seinz, Balea Men a Alverde Men. Snahou bylo vštípit mužům myšlenku, že i když se denně starají o vše kolem sebe – vnoučata, rodinu, vůz, kolo, sport, vzdělávání –, neměli by zapomínat sami na sebe.
Neštymuje mi volba hudby, která je v reklamě bez mluveného slova dvojnásob důležitá. Podivný úkrok stranou.
Jakub Hussar (Haze)
Klasická ukázka náhodného generátoru kampaní. Hoď do prezentace emoce, vizuál dej do černobíla, přidej seniora jako bonus a je to.
Alena Burneleit (2Fresh)
Hipsterský hrnek (citace z popisu kampaně) jako dárek k nákupu v kampani Dbát o sebe není slabost, která se snaží vštípit mužům, že by o sebe měli dbát... Zřejmě nechápu, kdo je hipster. Mea culpa.
Míla Knepr (Silver Pack)
Nepřijde mi to špatné, nechápu sice to mood linku v černobílé, ale chybí mi tam strašně vazba na produkt. Jako generický koncept na téma „smrad z tebe lepšího chlapa neudělá“ fajn, ale za akcionáře bych chtěl za svý prachy víc.
Pavel Jechort
Hm. Předpokládám tedy, že existují muži, kteří péči o sebe považují za slabost. (Zejména pak ti, kteří jezdí se sekačkou či něco hoblují.) A právě ty chceme dostat do DM a nabídnout jim déemkové kosmetické značky pro muže. Nebo jak? Dvacet procent za to, že je to od DM.
Tomáš Hrivnák
Insight je fajn, jenom to černobílé zpracování mi moc nesedí k DM, vnímám tuto drogerii mnohem veseleji, barevněji. Vizuálně bych to tedy ke značce nepřiřadila. Obávám se, že to trochu zapadne.
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Je to všechno správně, jen nějak blbě. Loví to všechny cílovky, takže dědeček vofoukne svíčku u fichtlu a hnedle vyleze děťátko, ostrej mlaďoch pohazuje kettlebellem, upocenej jezdí na piciglu a brahmán lysohlavý kafuje - ale v éře, kdy jenom sportovní mužské kosmetiky jsou tři plné pytle značek, mi přijde myšlénka, že se můžete občas i umejt, zvláště smrdíte-li po fyzické aktivitě, trochu banální (a ti, co se nemejou, po tomhle nezačnou). Brand building pro tu značku = 0.
Vilém Rubeš
Já nevim, v podstatě říkáte „chlapi, smrdíte, udělejte s tim něco“. A já si myslim, že se to chlapům má říct jinak, i kdyby to byla pravda.
Ondřej Souček
Nemůžu se rozhodnout, jestli ta dvoubarevná nota na mě působí víc cool, nebo víc pohřebně. Reálná kampaň mezi lidmi určitě měla úspěch, možná to bylo tím, že svět nelze udělat černobíle.
Michal Šoller (Cognito)
Hornbach déjà vu?
Ivan Peterka (Peppermint)
5. Zonky přichází s žirafou a Čenským (24 %)
Poskytovatel půjček Zonky spustil na českém trhu novou komunikační kampaň, která startuje nový dlouhodobý komunikační koncept. V něm se jako maskot představí žirafák zvaný Muppet. Má ukazovat reálný dopad benefitů půjčky Zonky a v první kampani se soustředí na rychlost vyřízení půjčky a možnost vyřízení online odkudkoliv. Žirafák v komunikaci vystřídal křížence zebry a osla (z anglického zebra a donkey vznikl kříženec zonky) a firma, která spadá pod úvěrovou společnost Home Credit ze skupiny PPF Petra Kellnera, se na sklonku loňska přejmenovala na Benxy, kvůli zahraniční expanzi. „V této kampani cílíme na ženy ve věku 30 až 45 let, které si berou půjčky častěji než muži, ale mají obavu z technologií. Chceme jim ukázat, jak jim výhody vyřízení naší půjčky můžou usnadnit život,“ uvádí ředitel marketingu Zonky Jan Sladovník. „Pro dlouhodobý koncept jsme vytvořili postavu Muppeta - z našeho symbolu, žirafy, která je se značkou spojena. Muppet budeme využívat jako spojovací prvek skrz všechny kanály a různé kreativy v televizních spotech tento rok. Využití Muppeta by mělo podpořit především konzistenci jednotlivých kreativ, a stát se tak zapamatovatelným prvkem naší komunikace.“ Žirafáka v nové kampani doplňuje herec Jan Čenský. „Ten bude ve spotech třešničkou na dortu. Když jsme vybírali ideálního parťáka, hledali jsme někoho důvěryhodného, všeobecně oblíbeného, z koho doslova sálá charisma. Pro tuto roli jsme nemohli vybrat lepšího a většího profesionála, než právě prince z dětských let našich klientů,“ věří Sladovník.
Agentura Inhouse strikes back! Na Kryštofa zbylo, na smysluplnou exekuci už ne.
Jakub Hussar (Haze)
Formálně všechno v pořádku, ale zábavné to není, jasný pane.
Alena Burneleit (2Fresh)
Zase ta agentura Inhouse. Něco mezi infomercialem a teleshoppingem Horsta Fuchse. Jsem tento týden nedovtipný. Nedošlo mi, proč teď za stolem sedí místo zebry (kterou jsem se už naučil) žirafa.
Míla Knepr (Silver Pack)
OK, jako jo, chápu. Ale proč chudák princ Čenský? Toho je mi tam fakt líto. A ty stylový interiéry... proč jednou nezkusit uvěřitelný kulisy, což nutně neznamená, že po podlaze budou běhat krysy a v dáli výt psi.
Pavel Jechort
Zonky je další zbytečný úvěrový produkt a toto je další zbytečná reklama na další zbytečný úvěrový produkt.
Tomáš Hrivnák
Jan Čenský, který pospíchá do banky! Jan Čenský! Plyšová žirafa! Jan Čenský! Proč?
Iva Hadj Moussa (McShakespeare)
Výborně, takže z komunitního půjčování podle důvěry jednotlivých investorů je další klasická slibotechna à la „rychle si půjč, za chvíli máš prachy na účtě“... Tomu by nepomohl ani Bernbach s Tony Kayem. Natož princ ve výslužbě a ohavnej přerostlej plyšák. Hanba lákačům na bezbolestné půjčky!
Vilém Rubeš
Prosim vás, ta reklama je naprosto skvělá, jen tvůrce nenapadlo, že žirafa tim kopytem asi těžko napíše na klávesnici „Zonky“.
Ondřej Souček
Máme hmatatelnějšího maskota, který si bude víc tykat s hranými spoty, ale přesto by se značka mohla víc odvázat, přece nejsou banka, tak proč se držet při zdi.
Michal Šoller (Cognito)
Chudák Čenský. Ale třeba už teď nebude hned tak rychle potřebovat půjčku.
Ivan Peterka (Peppermint)
Chcete-li nechat ohodnotit svou novou reklamní produkci, napište na ondrej@aust.cz a připojte odkaz na svou práci.

AMI Digital Index 2023: Češi tráví na sítích míň času než loni. Prudce přibývá dlouhých videí

SPM Media konsoliduje svá mediální aktiva, jedná i o Hrotu
