Konektor přichází se soutěží Díky, trenére

Projekt na podporu práce s mládeží zaštítili režisér Jakub Kohák či reprezentační trenér Pavel Vrba. Soutěž vyvrcholí v listopadu galavečerem s vyhlášením výsledků.

Pavel Vrba v projektu Díky, trenére

Pavel Vrba v projektu Díky, trenére

Do 14. června mohou rodiče, děti, sportovní svazy nebo kdokoli jiný zadávat na webu dikytrenere.cz nominace do soutěže o nejlepšího mládežnického trenéra. Projekt pořádá Spolek mládežnického sportu, za kterým stojí komunikační agentura Konektor.

„Myšlenka tohoto projektu vznikla při klasické debatě na téma, jak málo děti sportují a kolik času místo toho tráví na internetových sociálních sítích. V této debatě jsme si najednou uvědomili, jak důležitou osobností je v tomto směru mládežnický trenér. Právě on bývá tím, kdo přivede děti ke sportu, a většinou to dělá zadarmo ve volném čase a na úkor vlastní rodiny. Napadlo nás, že si zaslouží poděkovat,“ popsal zrod projektu spolumajitel agentury Konektor Petr Rydl.

Formu soutěže podle něj zvolili organizátoři projektu proto, aby v něm udrželi sportovního ducha, ale vítězství nemá být to nejpodstatnější. „Nejde o to, zda ten či onen trenér vede své svěřence nejlépe, ale o to, že jeho příběh může inspirovat další,“ uvedl Rydl. Podporovateli projektu se stali mimo jiné režisér a amatérský sportovec Jakub Kohák, golfistka Klára Spilková či trenér české fotbalové reprezentace Pavel Vrba.

Základem soutěže se staly webové stránky, které fungují jako „hromadná děkovačka“, jinými slovy kdokoli na nich může nominovat svého oblíbeného trenéra mládeže do soutěže, zdůvodnit svůj návrh a tím současně trenérovi poděkovat. „Dosud přišlo 612 nominací a 321 trenérů už tuto výzvu přijalo a vyplnilo dotazník, jehož prostřednictvím chceme vybrat toho nejlepšího z nich,“ uvedl Rydl.

Dotazník bude součástí kvalitativního výzkumu zaštítěného agenturou Ipsos, z něhož by mělo vzejít deset finalistů. Nejlepší trenér pak bude vyhlášen v listopadu na slavnostním galavečeru Trenérem mládeže 2015, získá pobyt pro sebe a svého svěřence v některém ze světových tréninkových center v hodnotě sto tisíc a jeho klub či oddíl dostane 50.000 Kč na přípravu dětí.

Konektor i Kohák pokračují v podpoře sportu

Podle Rydla využívá projekt know-how agentury Konektor, ale je nezávislý a funguje s minimálním rozpočtem na dobrovolnické bázi. Základ jeho kampaně a PR tvoří skutečnost, že jej podpořilo víc než třicet sportovních svazů.

„První ročník chceme udělat v podstatě na koleně, protože si myslíme, že to odpovídá charakteru tohoto druhu sportování. Trenéři mládeže také pracují na koleně, dělají to pro naše děti, a my chceme tohle na oplátku zrealizovat pro ně. Úkolem projektu pak je také přitáhnout pozornost veřejnosti k mládežnickému sportu, aby i na lokální úrovni nacházel sponzory,“ řekl Rydl s tím, že pokračování soutěže v dalších letech bude záviset i na tom, s jakým ohlasem se setká.

Pro Konektor nejde o první zapojení do podpory sportovní činnosti, protože tato agentura je v současnosti největším podporovatelem českého ragby a tvůrcem reklamních kampaní tohoto sportu.

Jakub Kohák v projektu Díky, trenére

Jakub Kohák v projektu Díky, trenére

Podobně je na tom i jeden z ambasadorů projektu Jakub Kohák, který dlouhodobě natáčí spoty na podporu sportu, a to jak „komerčního“, tak „nezávislého“ ražení. Mezi ty komerční lze zařadit z poslední doby například spoty T-Mobilu s českou fotbalovou reprezentací, mezi ty neziskové třeba klipy podporující mládežnické turnusy českých florbalistů.

Kohák navíc sám aktivně sportuje. „Narazil jsem v životě na řadu trenérů, dobrých i špatných, přičemž ti dobří se vyznačovali tím, že dokázali předat svým svěřencům i některé důležité lidské vlastnosti a udělat z nich nejen lepší sportovce, ale i lepší lidi,“ říká.

Podle Radka Jalůvky, ředitele výzkumné agentury Ipsos a bývalého aktivního hokejisty, se 24 % dosud nominovaných trenérů věnuje fotbalu, 11 % basketbalu a 7 % házené, ale nechybějí ani unikátní sporty typu akrobatického rock and rollu nebo hoopingu. Trenérstvím se živí jen 15 % zatím nominovaných trenérů, 27 procent si jím přivydělává a 58 % se jím pouze baví. Průměrná délka aktivní trenérské činnosti činí v Česku 11 let, rekordmanem je přerovský trenér stolního tenisu, který se své činnosti věnuje už 56 let. K tomu 66 % trenérů mládeže stále aktivně sportuje.

Jiří Welsch v projektu Díky, trenére

Jiří Welsch v projektu Díky, trenére

 

Robert Voves v projektu Díky, trenére

Robert Voves v projektu Díky, trenére

 

Tomáš Kafka v projektu Díky, trenére

Tomáš Kafka v projektu Díky, trenére

 

Jan Koukal v projektu Díky, trenére

Jan Koukal v projektu Díky, trenére

 

Petr Koukal v projektu Díky, trenére

Petr Koukal v projektu Díky, trenére