Kontroverzní podcast rozsoudí naše představy o internetu

Naše tipy navíc obsahují prazvláštní úlovek: gurmánské spojení knížek, jídla a tabáku. 

V Nedělní příloze internetu jsem doporučoval už spoustu podcastů. Ani řádku jsem přitom nevěnoval nejzářivější hvězdě tohoto formátu. Pro jeho představení použiji video – pusťte si aspoň první dvě minuty.  

Pokud jste při této zhmotnělé esenci chlapského tlachání v posilovně nesví, naprosto rozumím. Talk show zápasníka a komika Joe Rogana se ale vyplatí krátce prozkoumat. Nechme stranou, že se z něj stal nejlépe placený člověk v branži. Roganova show je důležitější tím, co říká o nových médiích.  

Začít lze nenápadnou vlastností Roganova pořadu: jeho délkou. Do Joe Rogan Experience jsou zváni komici, intelektuálové, bijci MMA a nezřídka jsou vyzpovídáni dvě, tři – i pět hodin! Jde navíc o střídající se záběr na dva muže, kteří si občas pustí video na YouTube, popíjí, maximálně sáhnou po konopí. Nic víc.  

Pálí mě otázka: jak je to možné v době roztříštěné pozornosti? Jak to, že nestojí za kamerou ve studiu člověk, který by zoufale gestikuloval směrem k hodinkám? Nemluvím teď pouze o Roganovi. Nejmladší generaci máme za roztěkanou, jenže ona prokládá memy a Stories na Instagramu videy na YouTube, která desítky minut zabírají statickou kamerou mluvící hlavy.  

Pak je tu samotný Roganův obsah: smlouvu za více než dvě miliardy korun získal pro svůj pořad člověk, který ve studiu křičí jako opice a v onom úvodním videu (čas 1:53) říká:

Jestli si myslíte, že vám šimpanzi neukradnou a nesnědí děti, tak máte jen málo načteno!

Celé to připomíná rozhovor v šatně po fotbalu nebo chvíle, kdy už jste měli dávno odejít z dýchánku, ale ještě u sedmého piva probíráte nějakou obskurní konspirační teorii. Je nepředstavitelné, že by se takový obsah stal tím nejsledovanějším pořadem v televizi.  

A co teprve výběru hostů! Jde sice o jednoho muže za druhým, ideová pestrost je ale ohromující. Socialistický kandidát na prezidenta Bernie Sanders i hvězda alternativní pravice Ben Shapiro. David Wallace-Wells názorně varující před klimatickou apokalypsou i nejvýraznější tvář pomateně-konspiračního uvažování Alex Jones. 

Ještě si to shrňme. Rogan si zve hosty, kteří zahrnují respektované osobnosti i zmíněného Jonese, který mimo jiné popírá, že došlo ke střelbě na základní škole v Sandy Hook. Když má pocit, že si díl zaslouží pět hodin, navzdory zaběhlým televizním formátům i klipovitosti sociálních sítí se to stane. A pokud je právě poptávka po chlapáckých řečech, z průměrně známého moderátora zápasů MMA a Faktoru strachu se stane skutečná hvězda. 

Když bývají shrnovány dopady nových médií, po právu je věnována pozornost jejich pochybnému vlivu na demokracii nebo zásahům do soukromí. O naplnění vize vzrušujícího nového média, které bude radikálně jiné a demokratičtější, ale vypovídá i Roganova show. Problematických aspektů má spoustu (jejich výseč ukazuje například The Atlantic). Zároveň ale naplňuje předzvěsti o příchodu pestrého světa, v němž si každý najde svůj koutek. A je lhostejné, že se vymyká všem konvencím. 

Telegraficky

V Hostu vyšel fajn článek Barbory Votavové o čtenářství a Instagramech. Co tam nepadne: Slováci to mají lepší. Mají totiž účet knizna.somelierka, který páruje přečtené knihy s jídlem, pitím a cigárky, a to je čisté dobro.

*

Ve šlépějích naší oblíbené Natalie WynnContrapoints kráčí Oliver Thorn z kanálu Philosophy Tube. Za plejádou kostýmů a metavtipů se schovávájí skvělé eseje. Zkuste třeba ten o vlivu a relevanci konfuciánské filozofie.

*

Šikovný mladý blogger Aaron Lewis se pustil do memeologie světa a vysvětluje, proč čas díky novým médiím už nikdy nebudeme prožívat stejně. Stejně jako dřív. Stejně jako společnost.  

*

Pokud ještě máte sílu věnovat pozornost Americe, můžete si poslechnout, jak vlastně mluví Joe Biden, o němž ještě hodně uslyšíme. Pro odlehčení od voleb doporučujeme objev z letního playlistu Baracka Obamy: Savage Remix od Megan Thee Stallion Beyoncé na featu jsme slyšeli asi dvěstěsedmdesátkrát.  

Ondřej Sliš

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport

Nedělní přílohu internetu podporuje Tipsport