Köppl se stane novým členem rady pro vysílání

Než bude jmenován, bude Daniel Köppl muset opustit pozici jednatele vydavatelské firmy.

Daniel Köppl. Foto: Empresa Media

Daniel Köppl. Foto: Empresa Media

Do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání vybrala sněmovna Daniela Köppla jako kandidáta hnutí ANO. Ve středeční tajné volbě získal 83 ze 156 odevzdaných hlasů a zvítězil nad Jiřím Koubkem s 60 hlasy, jehož navrhla TOP 09. Köppl nebyl do funkce přímo zvolen, podle zákona ho do ní musí jmenovat předseda vlády. Výsledky volby dnes ve sněmovně oznámil předseda sněmovní volební komise, poslanec ANO Martin Kolovratník.

Kolovratník už ve středu na plénu před volbou upozornil na možný střet zájmů obou finalistů. Zákon totiž říká, že členové „velké“ mediální rady „nesmějí zastávat ani neplacené funkce v jakýchkoliv orgánech společností, které podnikají v oblasti hromadných sdělovacích prostředků, audiovize a reklamy“, respektive že „nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch“. Köppl se přitom před půl rokem stal jednatelem společnosti Sondy, dceřiné firmy Českomoravské konfederace odborových svazů, která vydává pravidelnou tištěnou revue odborářské centrály Sondy. Zároveň je šéfredaktorem zmíněného titulu. Koubek je pak starostou městské části Praha-Libuš za TOP 09.

Šéf volební komise proto předpokládá, že před svým jmenováním se Köppl pozice ve vydavatelské firmě odborářů vzdá. „V tuto chvíli ale v žádném problému nejsme, protože jak víte, funkční období začíná až dnem jmenování předsedou vlády, takže já to tady pro záznam pro pořádek říkám, že tento potenciální střet by zde byl v momentu jmenování, a předpokládám, že tedy zvolený kandidát pan Daniel Köppl si do doby, než tento úkon na vládě bude učiněn, dá do pořádku, aby se ve střetu zájmu v souladu s dikcí zákona nedostal,“ prohlásil dnes Kolovratník ve sněmovně.

Köppl dlouhá léta působil jako výkonný ředitel vydavatelství Empresa Media Jaromíra Soukupa, pod něž spadá i televize Barrandov. Soukupova televize se přitom opakovaně dostávala s radou pro vysílání do sporu, kvůli netradičnímu pojetí svých zpravodajských a publicistických pořadů, moderovaných právě Soukupem.

Köppl v letech 2000 až 2013 působil ve vydavatelství Economia, kde založil a vedl časopis Marketing & Media. K Soukupovi do Empresy přišel na jaře 2013, na místo šéfredaktora tehdy vznikajícího oborového týdeníku MarketingSalesMedia. Rok nato se stal ředitelem redakcí, pár měsíců poté klíčovým manažerem vydavatelství. Odcházel po sedmi letech, loni v srpnu. Následně začal projektově spolupracovat na systému Chytré karantény, společné aktivity ministerstev zdravotnictví a obrany proti pandemii koronaviru. Působil tam jako koordinátor komunikace, podílel se například na zadání mediální kampaně na očkování a vidět byl i u dílčích propagačních aktivit s influencery, určených pro sociální síť TikTok.

Obměna rady je kompletní, většinu má ANO s ODS

Narozdíl od Köppla a Koubka se do druhého kola volby nedostala Dagmar Zvěřinová, dosavadní členka rady pro vysílání za ČSSD, která chtěla post obhájit. Mandát ji tak skončí k 27. červenci. Rada pro vysílání, která má ze zákona mít 13 členů, bude i po jejím odchodu kompletní. Zvolením Köppla poslanci dokončili letošní obměnu rady, která se týkala většiny jejích členů, osmi. Šest jich je nových, dva z nich mandát obhájili.

Noví radní jsou tři za ANO (kromě Köppla jsou jimi Jiří JanečekJiří Maceška) a po jednom za ODS (Milan Bouška), Piráty (Marta Smolíková) a SPD (Lenka Králová). Dosavadní mandáty letos obhájili Václav Mencl za ODS, který se pak stal novým předsedou rady, a Daniel Novák za KSČM.

Naopak v radě nepokračují tři zástupci ČSSD (kromě Zvěřinové dosavadní předseda Ivan Krejčí a jeden z místopředsedů Martin Bezouška, kteří skončili už na jaře) a po jednom zástupci ANO (Radka Nastoupilová (Burketová)), KDU-ČSL (Marek Poledníček) a TOP 09 (Dana Jaklová).

Po éře ČSSD tak získalo nejvíc členů v radě pro vysílání vládní hnutí ANO, s ODS pak mají v radě těsnou většinu. Rozdělily si také vedení rady, přičemž početně slabší ODS získala předsednický i místopředsednický post. ANO má jednoho místopředsedu. Jeden místopředseda ještě zřejmě přibude, aspoň soudě podle toho, že úzus rady byl dosud mít právě tři místopředsedy.

Mandát radních je šestiletý. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jako správní orgán uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Stranické rozložení sil v obměněné RRTV

za ANO: 5

 • Hana Dohnálková
 • Jiří Janeček
 • Daniel Köppl
 • Jiří Maceška (místopředseda)
 • Vadim Petrov

za ODS: 2

 • Milan Bouška (místopředseda)
 • Václav Mencl (předseda)

za SPD: 2

 • Ladislav Jakl
 • Lenka Králová

za ČSSD: 1

 • Ladislav Šincl

za KDU-ČSL: 1

 • Václav Jehlička

za KSČM: 1

 • Daniel Novák

za Piráty: 1

 • Marta Smolíková