V únoru vydáme desetiročenku, tištěný speciál Médiáře. Bude chtít svůj výtisk? Napište si o něj.

Koubský: Lidé jsou beznadějně lineární tvorové

Proč růst internetu nepřináší srovnatelný růst ekonomiky, řeší Petr Koubský.

Petr Koubský

Petr Koubský

„Počítačovou éru můžete dnes vidět všude kromě statistik produktivity práce,“ řekl na konferenci Czech Internet Forum Petr Koubský z Tuesday Business Network. Konference se koná dnes v Národním domě v Praze.

Koubský citoval výrok, který v roce 1987 pronesl Robert Solow, v té době čerstvý nositel Nobelovy ceny za ekonomii.

„Ekonomové tento problém vyřešili tím, že je to špatně položená otázka, aby odbyli ty, co se ptají, ale těch, co se ptají, přibývá,“ řekl Koubský. Problém je, že výrok má podle něj stále platnost, minimálně v modifikované verzi, že digitální technologie jsou vidět všude kromě makroekonomických ukazatelů. Současné počítače zvládají až milionnásobek toho, co zvládaly v roce 1987, ale ten rozdíl se na makroekonomice neprojevuje.

„Na některé věci se nevztahuje Mooreův zákon a exponenciálně to neroste. Týká se to mechanických konstrukcí, energetiky, zvláště pak baterií, a také lidí a lidského faktoru. Lidé jsou beznadějně lineární tvorové,“ řekl Koubský. (Mooreův zákon je empirické pravidlo, podle něhož se počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí. Takový růst se nazývá exponenciální.)

Celý internet navíc závisí na už zmíněných bateriích, jejichž kapacitu nelze exponenciálně zvyšovat. „Omezení bránící exponenciálnímu růstu jsou tvrdá, zřejmá a těžko překročitelná,“ uvádí Koubský.

Důvěra ve výkon velkých IT firem je tak mnohem větší, než jejich reálný výkon. Podobně je tomu i Česku. Česká ekonomika stojí na automobilovém průmyslu a věcech, které ho podporují. Mezi evropskou osmadvacítkou má Česko absolutně největší podíl průmyslové výroby na hrubém domácím produktu. Informačně-technologický průmysl jako celek u nás dělá zhruba pět procent. „Je to tak akorát, ve Spojených státech a ve většině vyspělých zemích světa je v průměru úplně stejný,“ řekl Koubský.

Česko je i v ICT montovnou Evropy

Česko patří k nejlepším v Evropě v oblasti vývozu informačních technologií a je i velkým dovozcem. Dovoz je přitom na podobné úrovni jako vývoz. „Důvod je jednoduchý: v české ekonomice mají v informačně-technologickém průmyslu velký význam montovny, kde se část technologií doveze, smontuje a opět vyveze,“ řekl Koubský. Podíl informačních technologií na české produkci je šest procent, na inovacích ale jen kolem čtyř procent.

Na chvostu Evropu jsme ale v počtu zaměstnanců používajících v práci internet a podprůměrný je v evropském měřítku i počet domácností s internetem.

„Informační technologie jsou obor jako každý, tudíž si zaslouží měřit stejným metrem. A z tohoto měření nám nevyjde žádná senzace. Je to normální ekonomika jako každá jiná a nic víc od ní nelze očekávat. Pokud jde o Česko, máme na čem pracovat,“ uzavřel Koubský.