Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Kraj nahradí inzerci v denících svým časopisem

V redakční radě chystaného zpravodaje Středních Čech místo politiků zasednou vybraní úředníci. Kraj na vydávání časopisu vypsal tendr, šéfredaktorem chce zkušeného novináře.

  • ČTK
  • 15. 07. 2015 17:00

Středočeský kraj bude opět vydávat vlastní časopis informující o dění v regionu. Nahradí inzerci kraje v hlavních denících. Bylo vyhlášeno výběrové řízení na vydávání zpravodaje, šéfredaktorem by měl být zkušený novinář, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. Opozice kritizuje skutečnost, že její zástupci nebudou moci zasedat v redakční radě nového periodika.

Předseda krajského kontrolního výboru a opoziční zastupitel za ODS Jan Skopeček dosavadní krajskou inzerci kritizoval. Vadilo mu, že se na fotografiích prezentovali koaliční politici za ČSSD a KSČM stříhající pásky u jednotlivých krajských investic, a pokládal to za zneužití krajských prostředků k osobní propagaci. Proto prý uvítal, že hejtmanství bude vydávat vlastní časopis, v němž dostane prostor i opozice.

V minulosti ODS podobně kritizovala vydávání někdejšího středočeského magazínu, zejména za éry bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Od vedení kraje prý ale dostala příslib, že bude moci ovlivňovat podobu nového časopisu prostřednictvím redakční rady. „Měli jsme přislíbeno, že bude utvořena redakční rada, která bude sledovat a řídit obsah středočeského magazínu a která bude tvořena napříč politickým spektrem,“ uvedl Skopeček. To se ale nestalo, vedení kraje nakonec rozhodlo, že v redakční radě budou zasedat pouze úředníci.

„Po rozsáhlé diskusi jsme se rozhodli pro redakční radu složenou pouze z úředníků, protože chceme v našem magazínu informovat o dění v kraji, nikoliv o politických názorech jednotlivých stran. Podle mého názoru toto bude lepší řešení, než kdyby obsah magazínu ovlivňovali politici,“ řekl hejtmanův náměstek pro regionální rozvoj Karel Horčička (ČSSD). Podle radního pro kulturu Zdeňka Štefka (KSČM) dostane přednost odbornost a v redakční radě místo politiků zasednou vybraní zaměstnanci krajského úřadu.

Skopeček ale předpokládá, že bude těžké chtít od úředníků podléhajících jednotlivým radním, aby „tlumili jejich choutky na sebeprezentaci“. „To nemůžeme chtít od loajálních úředníků, to je úkol pro zástupce opozice,“ prohlásil. Mertinová namítla, že články, které budou ve zpravodaji zveřejňovány, budou psány maximálně objektivně a prostor dostanou i opoziční strany, jak to i ukládá tiskový zákon. Zárukou objektivity podle ní bude také osoba šéfredaktora, zkušeného novináře s dlouholetou praxí.