Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

Královehradecký kraj ukazuje své památky v rozšířené realitě

Visit.more zobrazuje historickou podobu objektu v rozšířené realitě

Visit.more zobrazuje historickou podobu objektu v rozšířené realitě

Nová mobilní aplikace Visit.more od vývojářského studia More.is.More představuje prostřednictvím mobilních technologií památky Královehradeckého kraje. Pomocí rozšířené reality si tak lze prohlédnout významná místa v současnosti i to, jak vypadala třeba před 300 lety. Prvním areálem, který si s aplikací jde projít, je Kuks. „Barokní hospitál v Kuksu patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Královéhradeckém kraji. Mobilní aplikace nejenže lidem umožní přiblížit si dobu, kdy památka vznikla, ale především nahradí průvodce i tištěné brožury a popíše, co vlastně lidi vidí. To vše v češtině, polštině, angličtině a němčině,“ popisuje radní kraje pro cestovní ruch Pavel Hečko.

Královehradecký kraj představil nový prostředek, který návštěvníkům ukáže hlavní památky

Královehradecký kraj představil nový prostředek, který návštěvníkům ukáže hlavní památky

Aplikace v areálu zachycuje několik bodů, kde mohou návštěvníci poznat, jak dané místo vypadalo v 18. století, kdy objekt vznikl. „Přijdete do informačního centra v Kuksu, stáhnete si aplikaci na App Storu nebo Google Play a pak už jen procházíte památku a přes fotoaparát svého mobilního telefonu či tabletu vidíte digitální rekonstrukci celého objektu Kuks v roce 1724,“ popisuje Jiří Forejt, výkonný ředitel studia More.is.More. Některé předměty lze pomocí rozšířené reality umístit do prostoru, a tak se s nimi například vyfotit.

Naskenovaná data poslouží zároveň pro uchování památky pro budoucnost v případě přírodních či jiných katastrof. Podobně se data využívají třeba při renovaci nedávno částečně shořelé katedrály Notre Dame v Paříži. Královehradecký kraj má v plánu podobně archivovat i další místní památky, konkrétně Archeopark Všestary a Braunův Betlém.