Křepelku mají Horký a autorka blogu Asijatka.cz

Nadace Karla Havlíčka Borovského posedmnácté udělovala výroční novinářské ceny. Dostali je Martin Dorazín, Jiří Hanák, Filip Horký a Do Thu Trang.

  • ČTK
  • 27. 05. 2016 07:45
Filip Horký, v pozadí Martin Veselovský a Daniela Drtinová. Foto: Economia

Reportér Filip Horký, v pozadí Martin Veselovský a Daniela Drtinová. Foto: Economia

Novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2015 získal Martin Dorazín z Českého rozhlasu. Odborná porota v čele s Martinou Riebauerovou ho ocenila za objektivitu a výjimečnou formu zpravodajství z válečných konfliktů a krizových oblastí. Držiteli Novinářské křepelky, ceny pro novináře do 33 let, se stali bloggerka Do Thu Trang a Filip Horký z internetové DV TV, který působil i v České televizi. Do Thu Trang, která píše blog Asi jatka, oslovila porotu „nadhledem, humorem a svěžestí blogů, které přesahují hranice“. Horký byl oceněn „za poctivou novinařinu, entuziasmus a inovativní přístup“. Novinářské ceny se slavnostně vyhlašovaly ve čtvrtek v Havlíčkově Brodě.

Letos počtvrté udělila porota také Cenu Opus Vitae. Za „mistrovství pera, občanskou statečnost a paličatost“ ji získal komentátor Jiří Hanák.

Dorazín považuje cenu Karla Havlíčka Borovského za prestižní ocenění své práce, kterou od roku 1991 vykonal v Českém rozhlase a České televizi. Působil jako zahraniční zpravodaj u mnoha ozbrojených konfliktů, v poslední době se zaměřuje hlavně na zpravodajství z Ruska. „V současné době si tamní společnost našla cestu v ruském nacionalismu, ve své osobitosti, která je mnoha jiným národům na obtíž,“ řekl novinářům. Rusko se podle něj stále nevyrovnalo se svou minulostí a samo se sebou a přitom chce řešit problémy v jiných státech.

Osmasedmdesátiletý komentátor Jiří Hanák, který je mimo jiné také od roku 2005 držitelem Ceny Ferdinanda Peroutky, byl cenou Opus Vitae oceněn za svou celoživotní práci. „To si někdo může vykládat také jako: ‚tady máš cenu a jdi‘, ale takové asi zklamu, já ještě vytrvám,“ poznamenal.

Reportér Horký považuje své ocenění za obrovskou důvěru a zároveň závazek. „Nejsem ničím výjimečný, akorát mě to strašně baví a plním si svůj sen,“ řekl ke své práci.

Novinářské ceny uděluje správní rada nadace na návrh odborné poroty, v níž vedle Riebauerové letos zasedli Jan Bumba, Daniela Drtinová, Jan Šmíd, Jiří Pehe, Lukáš Jelínek, Libor Dvořák a Jaroslav Spurný. Hlavní novinářskou cenu nadace dotuje 50.000 Kč. S Novinářskými křepelkami, které předává město Havlíčkův Brod a kraj Vysočina, je spojena symbolická částka 3.333 Kč.

Nadace rozhoduje o výročních cenách za mimořádná díla umělecké, vědecké a novinářské tvorby. Novinářskou cenu udělila posedmnácté, od roku 2000 v Havlíčkově Brodě.