Digitální agentury v Atlasu ukázaly, co mají letos nového. Podívejte se na fotografie a prezentace.

Křesťanská TV Noe slaví pět let, ročně na darech diváků získá 36 milionů korun

„Mezi dárci je řada nevěřících, či lidí, kteří jsou členy nekatolických církví,“ pochvaluje si ředitel televize.

  • ČTK
  • 25. 05. 2011 15:54

Pět let od svého vzniku vysílá ostravská křesťanská televize Noe stále bez reklamy. Existuje jen z darů diváků, kteří ročně vedení stanice pošlou okolo 36 milionů korun. Roční rozpočet televize se pohybuje okolo 30 milionů korun.

„Každý den získáme dary v průměrné hodnotě okolo 100 tisíc korun. Minulý týden to bylo dokonce 200 tisíc korun za den. Jsme štědrý národ,“ řekl dnes ČTK ředitel televize Leoš Ryška. TV Noe vysílá prostřednictvím satelitu a naladit si ji zájemci mohou po celé Evropě. Jejím sesterským médiem je Radio Proglas.

Televize eviduje celkem 22 tisíc konkrétních dárců. V průměru každý z nich přispěje na chod stanice ročně částkou okolo 1600 korun. „Jsme na darech diváků existenčně závislí. Bez nich bychom zkrachovali. Prodej reklamního času ze zásady odmítáme,“ řekl ředitel, který je zároveň prostřednictvím společnosti Telepace většinovým vlastníkem televize.

„Štědrost lidí a našich diváků nás stále překvapuje. Na jejich spektru je ale vidět, že nejsme vnímáni jen jako náboženská televize. Naopak mezi dárci je řada nevěřících, či lidí, kteří jsou členy nekatolických církví,“ uvedl.

Dary podle něj tvoří 95 procent všech příjmů. Dalších pět procent pak získávají z grantů, výroby pořadů pro Českou televizi či z pronájmu techniky. Peníze, které neutratí za nákup či výrobu pořadů, investují do rozvoje. „V současné době například budujeme nový moderní přenosový vůz. Náklady na jeho pořízení se pohybují okolo 20 milionů korun,“ uvedl ředitel.

Televize Noe v současné době zaměstnává 50 lidí a vysílá každý den 20 hodin. „Když jsme začínali, byly počty poloviční. Měli jsme 25 lidí a vysílali jsme deset hodin,“ uvedl ředitel s tím, že 70 procent programové skladby tvoří vlastní tvorba. Zbývajících 30 procent pak zaplňují převzaté či nakoupené pořady. „Nechceme a rozhodně nejsme jen náboženskou televizí. Tyto programy tvoří deset procent programu,“ uvedl Ryška.

Dramaturg vysílání Josef Batěk dodal, že Noe chce být především vzdělávací televizí. „Dvakrát týdně vysíláme vlastní zpravodajství založené na dobrých zprávách. Vysíláme pořad Václava Hudečka Má vlast či povídání Jiřího Pavlici s hosty nazvané Jak poznávat svět. Máme i pořad pro videoamatéry či program věnovaný astronomii, na kterém spolupracujeme s Jiřím Grygarem,“ vyjmenoval Baťak.

Dodal, že pro věřící vysílají každou neděli bohoslužbu a živě zprostředkovávají i přenosy z cesty papeže po celém světě.

Televize Noe vysílá z Ostravy. Funkční studio má i v Praze. Postupně buduje i další v Brně a ve Zlíně.