Náš newsletter se po letní pauze vrátil na začátku září k běžnému provozu: chodí každý všední den.

Křetínský jedná ve Francii i o týdeníku Marianne

Společnost Czech Media Invest, kterou spoluvlastní a řídí miliardář Daniel Křetínský, jedná o koupi dalšího časopisu ve Francii. Firma poslala nabídku na převzetí 91% podílu ve společensko-politickém týdeníku Marianne. Očekává se, že transakce by mohla být podepsána v nadcházejících týdnech. Informace francouzské strany, třeba deníku Le Monde, dnes na dotaz ČTK potvrdil člen představenstva CMI Daniel Častvaj.

Plánovaná transakce nesouvisí se středečním oznámením společnosti, že jedná s Lagardere Group o koupi sedmi francouzských časopisů, včetně tamější edice Elle. O časopisu Marianne vyjednává Křetínský s majoritním vlastníkem, kterým je generální ředitel časopisu Yves de Chaisemartin. Ten by měl po dohodě ve své funkci zůstat. Náklad týdeníku Marianne, který kromě názvu nemá nic společného s tuzemským měsíčníkem pro ženy Marianne (vydává ho Burda Praha, dcera německého holdingu Hubert Burda Media), činil loni v průměru přes 140.000 výtisků, šest milionů lidí zaujal na webu a digitální verzí. Web časopisu má být součástí plánované transakce.

Agentura ČTK píše, že francouzský tisk už po středečním oznámení, které se týkalo časopisů včetně Elle, podotýkal, že časopisy kupuje neznámý český miliardář, který figuroval v takzvaných Panama Papers, protože měl vlastnit firmu na Britských Panenských ostrovech. Všímá si také propojení některých českých tiskovin s dalším zdejším miliardářem, premiérem v demisi Andrejem Babišem. Křetínský oponoval, že má v Karibiku pouze legální loď. Podle Le Monde vzbuzuje profil Czech Media Invest obavy, list připomíná, že společnost vlastní bulvární listy Blesk a Aha!