Hudebník a producent Karel Vágner prodal vydavatelství Multisonic, píše E15. „Ve chvíli, kdy něco vydáte, visí deska během krátké doby někde na internetu,“ řekl, proč se firmy po 29 letech zbavil.

Křetínský koupil podíl v deníku Le Monde

  • ČTK
  • 26. 10. 2018 00:00

Český investor Daniel Křetínský se stal menšinovým akcionářem francouzského deníku Le Monde. Jeden ze spolumajitelů listu, francouzský bankéř Matthieu Pigasse, prodal jeho firmě Czech Media Invest 49% podíl v holdingu Le Nouveau Monde, který vlastní 75 % akcií vydavatelství deníku. Uvedla to agentura AFP s odkazem na vedení listu. Částka, za niž se obchod uskutečnil, nebyla zveřejněna.

Pigasse podle informací deníku na čtvrtečním tříhodinovém setkání se zástupci zaměstnanců a vedením listu řekl, že prodej se uskutečnil „před několika dny“.

Křetínského CMI letos už koupila francouzský týdeník Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardere Group, která vydává mimo jiné časopis Elle.

Pigasse minulý týden oznámil, že s Křetínským jedná o prodeji 40 až 49 % svých akcií v Le Nouveau Monde. Deník Libération přinesl v pondělí zprávu, že s českým miliardářem v létě vyjednával o prodeji celého svého podílu, bankéř to ale popřel. Přesné rozdělení 75 % akcií deníku, které Le Nouveau Monde vlastní, mezi jednotlivé akcionáře není veřejně známo. Zbylých 25 % je v držení skupiny Pôle d’indépendance, která sdružuje redaktory, další zaměstnance a původní zakládající akcionáře.

Zpráva o možných majetkových změnách v tradičním francouzském deníku vzbudila obavy o jeho nezávislost a budoucnost. Vedení listu ve čtvrtek oznámilo, že jakékoli změny budou provedeny pouze po dohodě s ostatními akcionáři. Každá ze stran bude mít právo veta.

Pigasse na setkání zdůraznil, že Křetínský bude pouze menšinovým akcionářem a nebude mít nad deníkem kontrolu. Skupina Le Monde vydává kromě prestižního deníku stejného názvu také týdeníky Télérama a Courrier International a měsíčník Le Monde Diplomatique.h

Le Monde se loni vymanil ze ztrát, v poměru k obratu ale vytváří příliš nízký zisk. V uplynulém roce svým majitelům vydělal sedm milionů eur (kolem 180 milionů Kč) při obratu 321 milionů eur (zhruba 8,3 miliardy Kč), napsal deník Libération.

Zakladatel večerníku Le Monde Hubert Beuve-Méry vyučoval před druhou světovou válkou na pražském Francouzském institutu, připomněl dříve na svém webu Le Monde. Středoevropský region tak prý listu prostřednictvím majetkového vstupu Čecha Křetínského nečekaným způsobem a po hodně dlouhé době „připomíná jeho kořeny“.