Křetínský koupil podíl ve francouzské televizi TF1

Český miliardář Daniel Křetínský zvětšuje svou stopu na francouzském mediálním trhu.

  • ČTK
  • 15. 09. 2021 00:05
Daniel Křetínský v září 2019 promluvil na konferenci Rencontres de l'Udecam. Foto: Profimedia.cz

Daniel Křetínský v září 2019 promluvil na konferenci Rencontres de l’Udecam. Foto: Profimedia.cz

Český miliardář Daniel Křetínský koupil zhruba 5,1 % akcií ve francouzské televizní skupině TF1. Ukazují to záznamy pro akciovou burzu v Paříži, na které se odvolává agentura Reuters. Křetínský chce podle francouzského deníku Les Echos podíl ve firmě ještě zvýšit.

Na francouzském mediálním trhu získal Křetínský do své společnosti Czech Media Invest už časopis Marianne, sedm časopisů od skupiny Lagardere, včetně známého titulu Elle, a 49 % holdingu Le Nouveau Monde, který je jedním z akcionářů skupiny Le Monde vydávající stejnojmenný deník.

V aktuálním rozhovoru s Les Echos Křetínský uvedl, že podporuje plán skupiny TF1 na sloučení s konkurenční M6. Český investor uvedl, že sloučení obou podniků bude podle něj výhodné pro diváky.

Křetínský byl dříve jedním z uchazečů o převzetí M6 spolu se společností Vivendi a Xavierem Nielem. Vítěznou nabídku ale podala TF1. Deník Le Figaro se nyní ptá, zda se Křetínský vrací oknem, když se mu to nepodařilo dveřmi. Pro Les Echos Křetínský upřesnil, že bude v TF1 minoritním a pasivním akcionářem bez zvláštních práv.

Akcie TF1 v reakci na zprávu včera krátce po poledni přidávaly asi 2,5 % na 8,70 eura, akcie M6 pak měly k dobru kolem 1,2 %. Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže má spojení obou firem schválit do léta 2022.

Křetínský vedle některých francouzských médií vlastní i jednu z největších energetických skupin v Evropě. Prostřednictvím společnosti VESA Equity, která sídlí v Lucembursku a kterou vede se svým obchodním partnerem Patrikem Tkáčem, má 16% podíl v britské poště Royal Mail. Další podíly drží v německé maloobchodní společnosti Metro a v americké síti obchodů se sportovním oblečením a obuví Foot Locker.