Kritéria tendru na ředitele rozhlasu splnil jen Zavoral

René Zavoral nemá soupeře, Karel Drgáč ani Pavel Emanovský kritériím tendru nevyhověli.

  • ČTK
  • 23. 08. 2021 13:52
René Zavoral. Foto: Vojta Herout

Generálním ředitelem Českého rozhlasu bude moci dalších šest let být René Zavoral. Foto: Vojta Herout

Formální kritéria výběrového řízení na nového generálního ředitele Českého rozhlasu splnil jen stávající šéf instituce René Zavoral. Další dva uchazeči Karel Drgáč a Pavel Emanovský podmínkám tendru nevyhověli. Oznámila to dnes Rada Českého rozhlasu, která nového generálního ředitele vybírá. Tendr vypsala před měsícem. Uchazeči mohli nabídky podávat do 16. srpna. O dalším postupu bude rada rozhodovat na svém středečním zasedání.

Podle notářského zápisu, který rada zveřejnila, Drgáč mimo jiné nepřiložil úředně ověřenou kopii lustračního osvědčení, ale jen prostou, nebo čestné prohlášení o splnění dalších zákonných předpokladů. Obálka s jeho přihláškou nebyla přelepena štítkem s jeho podpisem a vypadala, že jí někdo otevřel a opět zalepil. Přelepená a podepsaná nebyla ani obálka Emanovského, ta navíc neobsahovala ani přihlášku do tendru, ale jen listinu označenou jako Mediální nóta Táni Antoinetty II. z 08. 08. L.P. 2021.

Generálního ředitele vybírají a jmenují radní na šest let. Současnému šéfovi Zavoralovi vyprší mandát příští rok v lednu. Výběr má podle odhadu radních trvat asi dva měsíce. Při minulé volbě rada vybírala z 26 uchazečů.

Rada Českého rozhlasu má devět členů. Jejím prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontrolovat veřejnoprávní médium. Do působnosti rady náleží vedle jmenování a odvolání generálního ředitele například schvalování rozpočtu. Český rozhlas letos hospodaří s vyrovnaným rozpočtem 2,3 miliardy Kč.