Proč děláme web, denní newsletter, týdenní Katovnu a nově též měsíční souhrny? Poslechněte si.

Kulturní kanál ČT Art uvede magazín o televizi Monoskop a oživí slovenské pondělky

Dětské vysílání ČT bude sdílet kmitočty s kulturním programem ČT Art

Dětské vysílání ČT bude sdílet kmitočty s kulturním programem ČT Art

Česká televize uvede na svém kulturním kanálu ČT Art, který spustí 31. srpna, i hodinový magazín zaměřený na televizní trendy, formáty a novinky Monoskop. Bude se vysílat každou středu od 20.25 do 21.20. „Bude to čtrnáctideník a bude se vyrábět v Brně,“ řekl dnes novinářům výkonný ředitel stanice Tomáš Motl na posledním setkání z představovacího turné ČT Art, v pražské kavárně Bella Vida.

Režisérem magazínu je Bohdan Bláhovec, autorem námětu a dramaturgem Dušan Mulíček, v týmu je i mediální analytik Milan Kruml. Moderace bude čtená, pořad tak nebude ukazovat žádného uvaděče. Pořad se představuje jako magazín o české a světové televizi zaměřený na televizní dění doma i ve světě, informovat hodlá o premiérách, připravovaných pořadech či profesních a vlastnických přesunech.

„Každý z dílů bude mít své hlavní téma, ke kterému se vyjádří i respektovaní mediální odborníci. Chybět nebudou ani recenze pořadů českých i světových televizí i odlehčenější rubrika inspirovaná pořadem televize BBC Perfect Night In,“ uvádějí tvůrci. Podle Krumla se pořad v jednotlivých dílech bude zabývat třeba atraktivními cykly placených televizí, vývoji videoklipu či nehynoucí oblibě seriálů z lékařského prostředí.

„Do budoucna se ČT Art bude soustředit také na zahraniční programy, které přesahují okruh běžné televizní nabídky, a rovněž chce divákům v České republice zprostředkovat pořady, jež výrazně ovlivnily vývoj televize v uplynulých desetiletích - od dokumentů, pořadů z kategorie reality TV až po zábavu,“ slibuje Kruml v tiskových materiálech.

Česká televize možná také vytvoří nový střihový cyklus o vývoji jednotlivých žánrů a významných osobnostech světové televizní historie.

Slovenská tvorba

Kanál ČT Art se v pondělí zaměří na slovenskou televizní tvorbu, jako to dělala v týž den kdysi Československá televize. V pondělí v čase od 23.30 do 1.30 půjde třikrát do měsíce Slovenské okno, tedy výběru z tvorby Slovenské televize. Letos na podzim je konkrétně připraven desetidílný cyklus adaptací děl světové a slovenské literatury Nesmrtelní.

Slovenské okno se v uvedeném čase bude střídat s magazínem Průvan (bude se vysílat jednou za měsíc) o české studentské a krátkometrážní tvorbě. Provázet jím budou Jan Kalivoda a Johana Švarcová, námět a dramaturgie je Víta Janečka, režíruje Zuzana Piussi.

Další magazíny

Na ČT Art se z ČT2 přesune filmový magazín Jolky Krásné Film 2013 a literární revue Třistatřicettři Jana Lukeše a Jana Schmida, oba půjdou v pátek. Novinkou bude čtvrteční týdeník o literárních novinkách U zavěšené knihy moderátorů Jiřího Podzimka a Petra Viziny. Podzimek prohlásil, že hosty nebudou „literární celebrity“, ale lidé, kteří třeba dvacet let čekají na vydání svého díla.

Pevným bodem v programu budou od 20 hodin Události v kultuře (od pondělí do neděle), od 22.45 pak kritická talk show Artefakta (pondělí až čtvrtek).

Programové schéma ČT Art

Programové schéma ČT Art. Kliknutím zvětšite

Kulturní kanál České televize začne vysílat 31. srpna ve 20 hodin, bude sdílet kmitočty s dalším novým kanálem, s ČT 😀 (Déčko) pro děti. Ten bude vysílat od 6 do 20 hodin, Art má vyhrazený čas od 20 do zhruba 2 ráno.

Dělené vysílání Déčka a Artu nepůjde pozemně naladit všude – bude totiž šířeno v regionální digitální síti 7, který sahá zatím jen k 80 % tuzemských domácností (viz mapa). K dispozici nicméně bude také přes satelit Astra a v kabelových sítích.